Kiedy sami używamy soczewek kontaktowych staramy się zawsze pamiętać o podstawowych zasadach higieny oraz odpowiednim zakładaniu i ściąganiu soczewek. Ta sama czynność wydaje się jednak dużo bardziej skomplikowana, kiedy nasze dziecko nosi soczewki. Jeśli jest na tyle duże, by samodzielnie radzić sobie z takim przedsięwzięciem, to rodzic może być o wiele spokojniejszy. Natomiast w przypadku młodszych dzieci, a nawet niemowląt, cała odpowiedzialność jest na barkach rodziców. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby strach i obawy przed rozpoczęciem korekcji soczewkami kontaktowymi był jak najmniejszy.
Jak założyć soczewki kontaktowe dziecku?
Zakładanie soczewek samo w sobie nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Niektórzy z rodziców muszą zmierzyć się ze spotęgowanym wyzwaniem i zakładać soczewek małemu dziecku. O powodach korekcji soczewkami kontaktowymi dla najmłodszych już pisaliśmy. Teraz postaramy się przybliżyć na czym dokładnie polega rola rodzica w zakładaniu i zdejmowaniu soczewek. Jak to robić?
Przede wszystkim musicie wiedzieć, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który rozwiązałby problemy wszystkich rodziców. Jednak są zasady, o których warto pamiętać i dzięki którym łatwiej będzie przejść przez trudny początek.
- Jakiekolwiek działania z soczewkami wykonujemy czystymi rękami, umytymi mydłem i wytartymi w bezpyłowy ręczni.
- Soczewki zawsze muszą być dokładnie oczyszczone w płynie do czyszczenia soczewek (nie w wodzie).
- Sposobów na zakładanie soczewek, może być wiele, w zależności od Waszych dzieci, od ich wieku i zachowań, a nawet faz snu. Kiedy dziecko ma niecały rok i leży na brzuszku np. oglądając bajkę - odchylamy dolną powiekę i wkładamy soczewkę. Możemy wykorzystać drzemki, najlepszy czas to pięć do dziesięciu minut po zaśnięciu. Niestety najczęściej jednak, póki dziecko nie jest na tyle świadome i póki nie zrozumie, po co zakładamy mu soczewki - będzie czuło strach i dyskomfort samego procesu zakładania. Dlatego najczęściej rodzice zakładają soczewki kontaktowe na siłę. Najważniejsze jednak, by jak najszybciej wytłumaczyć dziecku całą sytuację. Mówić do niego spokojnym, opanowanym głosem. Nie dodawać dodatkowych stresujących bodźców w postaci naszego podniesionego głosu. Dla dziecka sytuacja jest wystarczająco trudna. Jednak pamiętajcie, że nie robicie krzywdy dziecku, tylko staracie się mu pomóc. Początki zawsze są trudne, ale każdy z Was przyzwyczai się i nauczy swojego zadania. Jeśli Twoje dziecko nosi soczewki, kiedy jest jeszcze malutkie, oczywistym jest, że musimy założyć soczewkę podczas gdy maluch leży. Warto jednak szybko nauczyć Pociechę, (jeśli już będzie siadało), zakładania soczewek właśnie na siedząco. Często wiąże się to z mniejszym stresem. Dobrze, jeśli uda się skupić uwagę i wzrok dziecka na moment zakładania soczewek na czymś zupełnie innym.
Przyssawki do zakładania soczewek
Zdecydowanie bardziej komfortowe dla dziecka, ale także dla rodzica, będzie stosowanie specjalnych przyssawek do soczewek kontaktowych. Przyssawki kosztują niewiele, a ułatwiają codzienne zmagania. Dzięki nim łatwiej i sprawniej założycie i zdejmiecie soczewkę Waszemu maluchowi. Przyssawki należy wybierać pod kątem posiadanych soczewek, to znaczy te do twardych oraz te do miękkich. Polecamy stosowanie przyssawek przede wszystkim do twardych soczewek.
Moje dziecko nosi soczewki - na co zwrócić szczególną uwagę?
Jak wspominaliśmy, rodzic tutaj ma bardzo dużo obowiązków. Przy Małym zawsze trzeba mieć “oczy dookoła głowy”, ale kiedy dodatkowo dziecko nosi soczewki - bardziej niż szczególnie.
- należy uważać, by dziecko nie tarło oczu z soczewką. Jeśli jest zmęczone i pora na drzemkę - soczewki należy zdjąć.
- co jeśli nie widzę soczewki w oku? Nie ma takiej możliwości, by soczewka wpadła “do tyłu” oka. Oczodół jest przestrzenią zamkniętą. Należy więc szukać pod powieką. Jeśli jej jednak nie znajdziemy, to oznacza, że nie ma jej już w oku. (Najczęściej mogą wypadać soczewki twarde, ze względu na swoją mniejszą przyczepność). Prawdopodobnie znajdziemy ją w ubranku dziecka, czy w miejscu gdzie leżało. Pamiętaj - nigdy nie wkładaj nieoczyszczonej soczewki z powrotem do oka! Jeśli już zdarzyła się powyższa sytuacja, soczewkę należy oczyścić w płynie, nie pod bieżącą wodą.
Najważniejsze jednak w całej przygodzie z soczewkami jest oczywiście zdrowie Malucha. Z czasem trudy zakładania i ściągania soczewek będą zwykłą, codzienną czynnością. To, co dzisiaj wydaje się niewykonalne, kiedyś będzie dla Was całkowicie naturalne. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni jakiejkolwiek czynności, warto skontaktować się z lekarzem okulistą, czy kontaktologiem, by upewnić się, jak należy postępować. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, np. zaczerwienienie oczka po ściągnięciu soczewki, koniecznie udaj się do specjalisty.
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk