Mandat za soczewki zamiast okularów? To możliwe!

mandat za soczewki kontaktowe

Każdego dnia na drogi wyjeżdżają setki kierowców z wadą wzroku. Wielu z nich zamiast okularów używa soczewek kontaktowych. Nie każdy jednak wie, że za taką zamianę może otrzymać mandat.

Jeśli lekarz podczas obowiązkowych badań stwierdzi, że posiadamy jakąś wadę i zaleci noszenie okularów, to jazda w soczewkach jest nieuprawniona.

 

Kiedy jazda w soczewkach kontaktowych może skutkować mandatem?

 

W polach kolumny oznaczonej numerem 12 wpisuje się kody, które oznaczać mają ograniczenia w korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdem lub dodatkowe informacje. Wszystko jest zależne od tego, jaki kod wpisze nam lekarz. 01.01 oznacza okulary, 01.02 soczewki kontaktowe, 01.06 okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli na naszym prawie jazdy będzie widnieć 01.01 to rzeczywiście w momencie, kiedy korzystamy ze szkieł kontaktowych, możemy otrzymać mandat.

Czy wiesz, że…? Na dokumentach prawa jazdy wystawionych przed wieloma laty może widnieć sam kod 01, świadczący o „wymaganej korekcie lub ochronie wzroku”. Takie oznaczenie nie nakłada na kierowcę korzystania albo z okularów, albo z soczewek, a pozostawia mu w tym względzie dowolność.

W taryfikatorze mandatów nie ma skodyfikowanego takiego przewinienia, ale maksymalny wymiar kary nie może przekroczyć 500 zł. Mandat ten wynosi tyle samo, ile w przypadku jazdy bez uprawnień. Policjant ma też prawo zatrzymać prawo jazdy, jeśli z treści dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu wynika, że kierowca z wadą wzroku powinien nosić okulary, nie soczewki.

 

Jak uniknąć mandatu za jazdę w soczewkach kontaktowych?

 

Jest tylko jeden sposób, aby uniknąć kary. Kierowca, któremu lekarz zalecił jazdę w okularach i taką adnotację posiada w swoim dokumencie, chcąc bez naruszania prawa korzystać ze szkieł kontaktowych, powinien uzyskać odpowiednie orzeczenie od lekarza. Z takim orzeczeniem należy wybrać się do Wydziału Komunikacji i wyrobić nowe prawo jazdy, które uwzględni zmienione zalecenie lekarza.

Oczywiście najlepiej nie dopuścić do sytuacji, w której policjant będzie zmuszony wystawić mandat. Dlatego już w momencie przechodzenia badań pod kątem przyszłego prawa jazdy zadbaj o to, by w dokumencie widniał kod 01.06 – wtedy możesz jeździć zarówno z soczewkami, jak i okularami korekcyjnymi, nie martwiąc się mandatem.

 

Kierowca w okularach vs kierowca w soczewkach kontaktowych

 

Dlaczego lepiej wybrać kod 01.06 niż 01.02, nawet jeśli preferujesz soczewki kontaktowe? Bo być może w którymś momencie będziesz chciał założyć okulary korekcyjne będące jednocześnie okularami przeciwsłonecznymi lub tymczasowo pozbawiony dostępu do soczewek zostaniesz zmuszony do założenia okularów. A kod 01.06 zapewnia ku temu prawną możliwość.

Analogicznie, kod 01.06 będzie lepszy niż 01.01 (wyłącznie dla okularów). Zwłaszcza w sytuacji, w której wada wzroku u kierowców jest duża i korzystanie z soczewek kontaktowych może na którymś etapie wydać się znacznie wygodniejsze.

 

Podsumowanie

 

Jazda w soczewkach kontaktowych to ryzyko otrzymania mandatu? Niestety tak, jeśli w Twoim prawie jazdy widnieje oznaczenie, nakazujące Ci korzystanie z okularów, nie soczewek. Mandat może wynieść nawet 500 zł, a kierowca w soczewkach kontaktowych, zamiast w okularach, zostać potraktowany jako kierujący pojazdem bez uprawnień. Dlatego zadbaj o to, by w Twoim prawie jazdy widniał kod, pasujący do tego, w jaki sposób chcesz korygować swoją wadę wzroku w trakcie prowadzenia samochodu.

Udostępnij: