Kto może nosić soczewki kontaktowe?

kto może nosić soczewki kontaktowe

Wokół soczewek kontaktowych narosło wiele mitów. Jakie wady można korygować za pomocą soczewek, np. tych jednodniowych Biotrue® ONEday? Czy każdy może z nich korzystać? Sprawdź, kto może nosić soczewki kontaktowe.


Soczewki kontaktowe – jakie wady można nimi korygować?


Soczewki kontaktowe to metoda korekcji najczęściej występujących wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu czy presbiopii. Soczewki kontaktowe sprawdzą się również u tych pacjentów, którzy mają inną wadę refrakcji w prawym oku, a inną w lewym, tak jak inne metody korekcji. O możliwości użytkowania soczewek kontaktowych zawsze jednak decyduje specjalista ochrony wzroku.

Specjalista od ochrony wzroku dobierając soczewki kontaktowe, wskazuje konkretne parametry, które umożliwią skuteczną korekcję widzenia.


Soczewki kontaktowe – dla kogo?


Kto może nosić soczewki kontaktowe? Po takie rozwiązanie może sięgnąć każdy pacjent, który otrzymał na to zgodę od specjalisty od ochrony wzroku. Mogą oczywiście istnieć stałe lub czasowe przeciwwskazania, jednak nawet w bardziej skomplikowanych przypadkach zdrowotnych, specjalista – po rozpoznaniu indywidualnych problemów konkretnej osoby – może zgodzić się na noszenie soczewek kontaktowych.

Wśród użytkowników soczewek kontaktowych wymienić można nie tylko osoby w kwiecie wieku, ale też starszych, kobiety w ciąży, młodzież czy sportowców. Choć oczywiście w tych grupach zdarzają się wyjątki i są osoby, którym specjaliści nie zalecają noszenia soczewek, to wszystkie te wymienione grupy zwykle mogą korzystać z tej metody korekcji wzroku.

Soczewki przeznaczone są dla osób aktywnych, a także dla tych, którzy wiele godzin spędzają w zamkniętych pomieszczeniach czy pracują przed komputerem. To także rozwiązanie dla osób, które pomimo powiększającej się wady, nie chcą rezygnować z dotychczasowego stylu życia.


Soczewki kontaktowe – które wybrać na początek?


Osobom, które dopiero zaczynają nosić soczewki, zwykle proponuje się te jednodniowe, np. Biotrue® ONEday. Okazuje się, że ten typ soczewek nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych czy dezynfekcji. Po ich zdjęciu wystarczy je wyrzucić. Można więc stwierdzić, że są najbardziej wygodnym i higienicznym rozwiązaniem.

Pacjent umieszcza je w oku jednorazowo i następnie się ich pozbywa, przez co nie naraża swoich oczu na potencjalną infekcję przy ponownym założeniu nieodpowiednio zdezynfekowanych soczewek.

Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2019 o wyrobach medycznych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: