Jakich kosmetyków używać, aby nie podrażniać oczu?

kosmetyki podrażnienia oczu

Rzęsy muśnięte maskarą, powieki otulone kolorowym cieniem – lubisz taki efekt i dlatego regularnie stosujesz kosmetyki do makijażu? Powinnaś więc wiedzieć, że mogą one powodować mniej lub bardziej groźne podrażnienia oczu.

 
 
  • Wina leży po stronie niektórych składników kosmetyków. Specjaliści określają je jako potencjalnie drażniące. To przede wszystkim perfumy i konserwanty.
  • Do niekorzystnych objawów kontaktu kosmetyku z okiem zalicza się między innymi nadmierne łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie.
  • Objawy podrażnienia oczu przez kosmetyki to nie tylko kwestia dyskomfortu. Mogą one świadczyć o wystąpieniu poważnego schorzenia: zapalenia lub niedrożności. Wtedy trzeba zmyć kosmetyk i zrezygnować z jego stosowania aż do wizyty u lekarza.
  • Jakie kosmetyki wybierać i jakie nawyki wprowadzić w życie, by zmniejszyć ryzyko podrażnień oczu? O tym przeczytasz w artykule poniżej.
 

Zdaniem specjalistów, problem leży w składzie kosmetyków. Zawierają one bowiem liczne olejki, woski, konserwanty oraz pigmenty pochodzenia mineralnego, przekładające się również na zanieczyszczenie metalami ciężkimi, takimi jak: ołów, kobalt, nikiel, arsen. Przez to wykazują niekorzystny wpływ na powierzchnię oka, rogówkę oraz film łzowy. I choć kosmetyki, zanim pojawią się na rynku, poddawane są licznym testom i badaniom, liczba osób cierpiących na niekorzystne skutki uboczne jest znacząca.

Wystąpienie alergii lub podrażnień uzależnione jest od kilku czynników: miejsca aplikacji kosmetyku, częstotliwości, długości czasu, w którym pozostaje w kontakcie ze skórą oraz od stanu skóry. Biorąc pod uwagę pierwszy czynnik, okolice oczu, a dokładniej powieki, zaliczamy do jednego z najbardziej delikatnych miejsc na skórze, co czyni je wrażliwymi na działanie czynników zewnętrznych.

 

Jakie składniki kosmetyków wykazują niekorzystny wpływ na kondycję oczu?

 

Większość kosmetyków zawiera substancje, które specjaliści określają jako potencjalnie drażniące. Zaliczają się do nich przede wszystkim perfumy i konserwanty. O ile usunięcie z preparatów substancji perfumujących nie jest trudne, tak konserwanty stanowią ich nieodzowny element. Pozwalają nie tylko na przedłużenie ich przydatności do użycia, ale również na zwiększenie odporności na gromadzenie się niebezpiecznych mikroorganizmów. Wysokie cechy uczulające posiadają także cienie do powiek. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że zawierają w swoim składzie duże ilości pigmentów. Do grupy kosmetyków powodujących podrażnienia możemy zaliczyć również tusze do rzęs oraz eyelinery. Wszystkie te kosmetyki aplikowane są w okolicy oka, a w wyniku pocierania, czy mrugania dostają się do filmu łzowego.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wystąpienie alergii lub podrażnień jest czas kontaktu kosmetyku ze skórą. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje preparatów. Takie, które pozostają na skórze przez kilkanaście godzin (kremy, balsamy, cienie do powiek) oraz te, które mają krótki kontakt, czyli płyny micelarne, żele do twarzy czy mleczka kosmetyczne. Do ostatnich czynników zaliczamy stan skóry i częstotliwość aplikacji. Jeśli stosujemy kosmetyki na skórę podrażnioną lub skłonną do reakcji alergicznych, wzrasta wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia zmian skórnych. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku systematycznej aplikacji preparatu, gdzie ryzyko jest większe niż w sytuacji jednorazowej lub sporadycznej aplikacji.

 

Negatywne reakcje ze strony układu wzrokowego najczęściej powoduje:

 
  • chlorek benzalkoniowy (BAC) - konserwant znany z kosmetyków, leków i płynów pielęgnacyjnych do soczewek,
  • tlenek żelaza (II) - czarny pigment w kosmetykach,
  • parafenylenodiamina - syntetyczny barwnik obecny w kolorowych kosmetykach,
  • szelak - żywica pozyskiwana z wydzieliny owadów Lac laccifer.

Większość kosmetyków ma w swoim składzie substancje zaliczane do drażniących, a są nimi perfumy, barwniki i konserwanty. Ponadto alergie i podrażnienia mogą powodować oleje mineralne, czyli olej wazelinowy i parafinowy, a także olejki eteryczne. Osoby o wrażliwej skórze powinny wystrzegać się preparatów zawierających w swoim składzie kwasy owocowe AHA oraz alkohol etylowy.

 

Nieodpowiednio stosowane lub dobrane kosmetyki - jakie objawy powodują?

 

Niekorzystne objawy mogą pojawić się już po 30 sekundach od zastosowania nieodpowiednio dobranego lub zaaplikowanego kosmetyku. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • destabilizacja filmu łzowego i w efekcie nadmierne łzawienie,
  • rozrzedzenie warstwy lipidowej filmu łzowego, co powoduje wysychanie powierzchni oka,
  • zaczerwienienia,
  • pieczenie lub swędzenie.

Wymienione objawy dość często są efektem poważnych schorzeń, takich jak:

Przyczyny pojawienia się wyżej wymienionych objawów można podzielić na bakteryjne, pasożytnicze i mechaniczne.

Choć kosmetyki wzbogacone są o konserwanty, ich obecność okazuje się niewystarczająca w walce z aktywnie namnażającym się gronkowcem (Staphylococcus epidermidis) lub pałeczkami ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). W dodatku aż sześć na siedem przypadków zakażenia rogówki pałeczką ropy zostało spowodowane zadrapaniem szczoteczką tuszu do rzęs. Można więc z pewnością zaznaczyć, że nakładanie maskary w trakcie prowadzenia samochodu lub w autobusie nie jest dobrym pomysłem.

Podobnie jest również z próbkami kosmetyków oddanymi do użytku klientkom w popularnych drogeriach. Dzielenie preparatów z innymi osobami niesie bowiem za sobą ryzyko infekcji nie tylko bakteryjnej, ale również pasożytniczej. Jednym z najczęściej diagnozowanych niebezpieczeństw w tym przypadku jest nużeniec ludzki - roztocz powodujący chorobę nazywaną nużycą, którego obecność często prowadzi do zapalenia brzegów powiek.

 

Jakie kosmetyki dla wrażliwych oczu?

 

Makijaż oczu wrażliwych to nie lada wyzwanie. Kosmetyki, które mają bezpośredni kontakt z powieką, miejscem najbardziej delikatnym i podatnym na działanie czynników zewnętrznych, zawierają w swoim składzie składniki, które bardzo często uczulają. Zaliczają się do nich sztuczne pigmenty zawarte w cieniach, tlenek chromu czy lanolina. Jedna osoba w ciągu dnia korzysta jednocześnie z kilku kosmetyków, co zwielokrotnia liczbę substancji mogących podrażnić skórę. Jeśli reakcja uczuleniowa występuję zaraz po aplikacji preparatu wskazuje to najprawdopodobniej na wrażliwą skórę. Jeśli objawy wystąpią po jakimś czasie może oznaczać to reakcję alergiczną. W wyniku podrażnień lub uczulenia mogą wystąpić takie objawy jak pieczenie, swędzenie, obrzęki, rumień i suchość, która może przerodzić się nawet w pęknięcia.  

Jakie kosmetyki stosować i w jaki sposób wykonywać makijaż, aby uniknąć podrażnień oczu?

 

Lubisz kosmetyki i często wykonujesz makijaż oczu? W takim razie mamy dla Ciebie kilka wytycznych, których przestrzeganie zmniejszy ryzyko infekcji i nieprzyjemnych efektów ubocznych:

  • przed wykonaniem makijażu oczu dokładnie umyj ręce;
  • stosuj kosmetyki z jak najmniejszą liczbą konserwantów i składników perfumujących;
  • nie pożyczaj kosmetyków;
  • nie stosuj starego aplikatora z nową partią kosmetyków;
  • nie łącz kosmetyków z wodą ani śliną - to żadna oszczędność, a znacznie większe ryzyko infekcji;
  • kiedy zauważysz infekcję, zaprzestań stosowania kosmetyku, którego podejrzewasz o wywołanie stanu chorobowego;
  • wymieniaj tusz do rzęs po trzech miesiącach, nawet jeśli jeszcze się nie skończył;
  • soczewki kontaktowe zakładaj przed makijażem;
  • przed snem zawsze wykonaj dokładny demakijaż - najlepiej przy użyciu hipoalergicznego preparatu.

Do robienia makijażu oczu najlepiej jest wybrać kredki, cienie do powiek i tusze, które zostały stworzone z myślą o wrażliwych oczach. Warto również zaopatrzyć się w miękkie aplikatory, które nie będą dodatkowo podrażniać delikatnej skóry. Zwróćmy uwagę by kosmetyki, których używamy były bezzapachowe i nie zawierały alkoholu. Dobrze żeby posiadały również w swoim składzie substancje łagodzące oraz pielęgnujące. Kojąco na skórę działają preparaty na bazie wody termalnej. Unikajmy błyszczących cieni do powiek, zawierają bowiem perłowe opiłki, które mogą dostać się do worka spojówkowego. Kupując kosmetyki pielęgnacyjne do okolic oczu, wybierzmy te z dozownikiem. Zmniejszają one ryzyko przedostania się bakterii, a tym samym zakażenia preparatu.

 

Dlaczego warto stosować kosmetyki hipoalergiczne?

 

Preparaty hipoalergiczne redukują ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień. Pozbawione są alkoholu, substancji zapachowych, części konserwantów oraz barwników. Wzbogacone są w substancje łagodzące oraz składniki pochodzenia naturalnego. Tłuszcze w nich zawarte zbliżone są swoim składem do naturalnego tłuszczu skóry. Warto jednak pamiętać, że kosmetyki hipoalergiczne również mogą uczulać. Warto więc przed zakupem przeczytać skład, a najlepiej skorzystać z możliwości otrzymania bezpłatnych próbek, celem wcześniejszego wypróbowania produktu.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

  • [1] Branżowy dwumiesięcznik „Optyka”, numer 5(24)2013, s.44-47
  • [2] Branżowy dwumiesięcznik „Optyka”, numer 3(34)2015, s.54-55
 

Udostępnij: