Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak duże znaczenie w naszym życiu mają kolory. To, jak się czujemy i zachowujemy może być spowodowane właśnie barwami jakimi się otaczamy. Które przypadają do gustu Naszym oczom, a których lepiej unikać?
Psychologia kolorów – jak to możliwe, że wpływ kolorów na samopoczucie jest tak duży?
Kolory oddziałują na nas na kilku różnych poziomach. Pierwszy z nich to poziom symboliczny, czyli to, jakie znaczenie przypisuje się danej barwie w konkretnym kręgu kulturowym. Te znaczenia różnią się w zależności od kultury, w jakiej się wychowaliśmy. Najwyraźniejszym przykładem tych różnic jest fakt, że w naszej kulturze kolor czarny kojarzymy z żałobą, a biały z narodzinami i czystością, podczas gdy w kulturze Wschodu jest odwrotnie – to biel symbolizuje smutek związany z odejściem kogoś bliskiego, a percepcja koloru czarnego jest nad wyraz pozytywna.
Drugi poziom wpływu kolorów na samopoczucie to ten naukowo udowodniony i związany z fizycznymi cechami barw i tym, jak są one odbierane przez naszą psychikę. W zależności od długości fali świetlnej (a więc tego, czy mamy do czynienia z barwą ciepłą, czy chłodną) dany kolor mniej lub bardziej nas pobudza i wywołuje odmienne nastroje, od przyjemności po nostalgię. Udowodniono także wpływ kolorów na zdrowie. Na tej podstawie powstała chromoterapia, czyli terapia kolorami.
Przyjrzyjmy się teraz najpopularniejszym kolorom i ich wpływowi zarówno na samopoczucie, jak i zdrowie osób, przebywających w ich otoczeniu.
Najpopularniejsze kolory pozytywne i negatywne
- Biały – kolor ten pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Kojarzy się z nieograniczoną przestrzenią. W aranżacji wnętrz dodaje przestronności i lekkości. Domownikom daje poczucie swobody. Ma dobry wpływ na wyobraźnię. Szczególnie popularny wśród osób samodzielnych i dynamicznych. Nie powinny otaczać się nim osoby samotne.
- Czarny – popularny w otoczeniu osób pełniących ważne, kierownicze stanowiska. Pomaga w utrzymywaniu własnego zdania i radzeniu sobie z presją otoczenia. Nie polecany osobom, które nie są pewne siebie i mają problemy z własnymi emocjami. Kolor ten optycznie pomniejsza pomieszczenia, ale za to dodaje im elegancji i wyrazu. Kulturowo związany przede wszystkim z żałobą, dlatego percepcja koloru czarnego nie należy do najprzyjemniejszych – kolor ten mimowolnie kojarzymy ze smutkiem.
- Zielony – kolor, który uspokaja, bo jest barwą przyrody i tego, co naturalne. Dlatego kojarzy nam się z bezpieczeństwem i aktywnością. Poprawia nastrój. Pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji i rozwiązywaniu problemów. Jedyną negatywną cechą koloru zielonego jest… chęć do lenistwa, ponieważ ma niezwykle kojący wpływ na układ nerwowy i przez to może rozleniwiać.
- Niebieski – kolor, który kojarzy nam się z beztroską. Przywodzi myśli o morzu, niebie, otwartej i lekkiej przestrzeni. Szczególnie przydatny osobom przemęczonym, poszukującym spokoju i relaksu. Ma pozytywny wpływ na naszą pracę; pomaga w skupieniu i zwiększa produktywność. Co ciekawe, sprzyja samodzielności. Ale jeżeli jesteś zdenerwowany – staraj się unikać niebieskiego. Może Cię bowiem nad wyraz pobudzić.
- Czerwony – jesteś zmęczony życiem? Czerwony Ci pomoże! Głównie dlatego, że mocno pobudza i z tego powodu jest przeznaczony przede wszystkim dla osób przemęczonych. Mówi również o romantycznej i silnej miłości. Niewskazany dla osób zestresowanych. Badania wskazują, że kolor czerwony ma najsilniejszy wpływ na człowieka. Do tego stopnia, że zwiększa częstotliwość mrugania, ciśnienie krwi, przyspiesza oddech i tętno. Nic więc dziwnego, że energetyzuje i zachęca do działania oraz zwiększa apetyt.
- Żółty – jeden z najbardziej pozytywnych kolorów z całej kolorystycznej gamy. Przywołuje letnie wspomnienia, ciepło, i radość. Zwiększa naszą pewność siebie. Łagodzi konflikty i spory. Nie powinniśmy jednak przesadzać z jego nadmiarem – może mieć wtedy negatywny wpływ na nasze samopoczucie, nie pozwalając choćby na odpoczynek.
- Różowy – kolor wpływający na nas pobudzająco. Barwa szczególnie skierowana do osób odważnych i pewnych siebie. Ciekawostką jest fakt, iż nie powinny nim się otaczać osoby niedojrzałe emocjonalnie lub osoby, doświadczające psychicznego spadku. Mimo swojej delikatności kolor różowy może u takich osób powodować gorsze samopoczucie. Róż kojarzymy jako kolor kobiecy i romantyczny, wiążemy go podświadomie z uczuciowością i wrażliwością.
- Pomarańczowy – barwa szczególnie pozytywna, podobnie jak kolor żółty. Potrafi poprawić samopoczucie. Pozytywnie wpływa na wszystkich, ale przede wszystkim ludzi młodych, cieszących się z życia. Działa motywująco. Sprzyja zabawie i kreatywności, więc nic dziwnego, że występuje w pokojach dzieci i domowych biurach. Sprawdza się też w kuchni i jadalni, bo, podobnie jak kolor czerwony, poprawia apetyt i trawienie.
- Brązowy – kolor „skryty”. Szczególnie polecany osobom potrzebującym stabilizacji życiowej. Stwarza atmosferę harmonii i spokoju, bo kojarzony jest z naturą i ziemią. Nie powinniśmy jednak przesadzać – duża ilość koloru brązowego może przygnębiać. Kolor ten sprawdza się też jako tło dla kolorów jaśniejszych.
Chromoterapia – co to takiego?
Jeśli przyjmiemy, że istnieje coś takiego, jak mowa kolorów i że każda barwa wpływa na nas w określony sposób, czemu by nie wykorzystać tego w trosce o nasze zdrowie? Takie same pytanie zadali sobie twórcy chromoterapii – niekonwencjonalnej metody leczenia, bazującej na oddziaływaniu kolorów właśnie.
Polega ona nie tylko na naświetlaniu pacjenta wybraną pulą kolorów (w zależności od efektu zdrowotnego lub nastrojowego, jaki chce on uzyskać), ale też na chociaż częściowej zmianie garderoby lub aranżacji wnętrz na taką, która wykorzystuje określone barwy.
Rola osoby wyspecjalizowanej w chromoterapii polega zarówno na dobraniu kolorów do potrzeb pacjenta, jak i na czujnym obserwowaniu reakcji organizmu na nie. Zdaniem specjalistów w tej dziedzinie, organizm często bowiem podpowiada, które barwy ewentualnie zmienić, a które uczynić podstawą leczenia.
Podsumowanie
Znaczenie kolorów warto uwzględniać w codziennym życiu. Dobór lubianych i pozytywnie oddziałujących na nas barw może poprawić samopoczucie i pomóc w realizacji zamierzonych celów, a ostatecznie uczynić nas szczęśliwszymi. Dobrze jest przemycać wybrane kolory w aranżacjach i wyposażeniu naszych domów, ale też ubraniach i wszelkich dodatkach, którymi się otaczamy. Mowa kolorów to siła – wykorzystaj ją!
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk