Jaki kształt okularów wybrać?

jaki kształt okularów

Dobrze dobrane okulary to takie, w których nie tylko wyraźnie widzimy, lecz również świetnie się czujemy. Jak spełnić te dwa warunki? Po pierwsze – znajdź oprawki, które oddają Twoją osobowość, a jednocześnie pasują do kształtu twarzy. Po drugie - wybierz swój ulubiony kolor. Z barwą najpewniej nie będziesz mieć większych trudności. Problem może pojawić się wtedy, gdy trzeba będzie zdecydować jaki kształt okularów wybrać.

Istnieje kilka istotnych zasad doboru odpowiednich okularów. Najważniejsze z nich to reguła kontrastu i reguła proporcji. Pierwsza z wymienionych podkreśla, że kształt oprawy powinien raczej kontrastować z kształtem twarzy. Druga skupia się na rozmiarze i mówi, że wielkie okulary całkowicie zasłonią małą twarz, a małe odsłonią mankamenty szerokiej buzi.


Twarz owalna


Charakteryzuje się delikatnie węższym niż czoło podbródkiem. Jest to twarz o najbardziej uniwersalnych proporcjach, gdyż pasują do niej niemal każde oprawki. Jedyne, czego należy się wystrzegać to kupowanie bardzo szerokich okularów, które wystają poza najszerszą część twarzy. Wśród najbardziej polecanych kształtów można wymienić:

 • kwadratowe i prostokątne – kontrastując z budową twarzy podkreślą jej kształt,
 • okrągłe lub „kocie oczy’ – dodadzą spojrzeniu wyrazistości.

Twarz okrągła


Jest to twarz, którą cechuje zaokrąglona broda i uwydatnione policzki. Możemy zauważyć także, że jej szerokość i długość są porównywalne. Dla twarzy okrągłej szukamy oprawek, które ją optycznie wydłużą i wyszczuplą. W taki właśnie sposób zadziała  kanciasty kształt okularów, posiadający dodatkowo węższy dół i delikatne wąskie ramy. Najlepszym wyborem będą wobec tego oprawki:

 • prostokątne – złagodzą okrągłe rysy twarzy,
 • typu kocie oczy – optycznie wysmuklą policzki,
 • na żyłce – niewidoczny dół nie podkreśli krągłości dolnej części twarzy.

Twarz kwadratowa


Do grupy tej zalicza się następujące kształty twarzy: kwadratowy, prostokątny, sześciokątny, pięciokątny i trapezoidalny.

Twarz kwadratowa potrzebuje wysmuklenia i zaokrąglenia ostrych rysów. Dla kształtu prostokątnego natomiast najważniejsze będzie optyczne skrócenie i zniwelowanie linii prostych. Z kolei twarz o budowie trapezu nabierze idealnych proporcji, gdy wizualnie zwęzimy szeroki podbródek i policzki. Zgodnie z tymi zaleceniami dla kwadratowej i prostokątnej buzi najlepsze będą oprawki:

 • okrągłe, owalne, pilotki i „kocie oczy” – wysmuklą i zaokrąglą ostre rysy twarzy,
 • lekko zaokrąglone u dołu, które odwrócą uwagę od żuchwy,
 • w przypadku twarzy kwadratowej – górna część oprawki na linii brwi, co optycznie wydłuży linię szczęki,
 • w przypadku twarzy prostokątnej - górna część oprawki poniżej linii brwi, co da efekt wizualnego skrócenia pociągłej twarzy.

Osoby o twarzy w kształcie trapezu powinny unikać bardzo wąskich oprawek, które podkreślą podbródek i policzki, jeszcze bardziej je poszerzając.


Twarz trójkątna


Szeroka na wysokości skroni i dużo węższa na poziomie brody. Trójkątna twarz potrzebuje opraw, które przywrócą jej proporcje. Trafnym wyborem są więc okulary o cienkich oprawkach typu:

 • zaokrąglone, owalne, „kocie oczy” – optycznie zmniejszą twarz na wysokości skroni,
 • na żyłce, transparentne, patentki – mało widoczne nie poszerzą wizualnie górnej części twarzy.

Powyższe rady dotyczą przede wszystkim kształtów oprawek. Jeśli potrzebujesz także innych porad zajrzyj do Jak dobrać okulary w Poradniku Kodano. Znajdziesz tam m.in. podpowiedzi, jak dobrać kolor oprawek do cery lub koloru włosów.

Udostępnij: