Jak zapobiegać uszkodzeniom soczewek kontaktowych?

uszkodzenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Dla większości osób są komfortowe w użytkowaniu oraz łatwe w aplikacji. Koniecznością jest przestrzeganie zasad, które zapobiegną ich uszkodzeniu. Niewłaściwe noszenie soczewek kontaktowych oraz używanie wybrakowanych produktów może skończyć się źle dla naszego wzroku. Jak zatem zapobiegać uszkodzeniom soczewek?

 
 
  • Noszenie soczewek kontaktowych powinno być w pełni komfortowe, dlatego wszelkie nieprawidłowości należy zgłosić specjaliście. Uszkodzone soczewki nie nadają się do użycia. Korzystanie z nich może prowadzić do podrażnień, infekcji i schorzeń rogówki.
  • Soczewki kontaktowe należy odpowiednio zakładać i zdejmować, a także przechowywać w dedykowanych pojemniczkach i przy zastosowaniu odpowiedniego płynu do soczewek. Użycie innych środków pielęgnacyjnych to ryzyko podrażnień oczu i naruszenia struktury zewnętrznej soczewki kontaktowej. Soczewki jednodniowe jako bezpieczniejsza metoda korekcji wzroku?
  • Użytkowanie soczewek kontaktowych jest związane ze stosowaniem się do podstawowych zasad. W tym celu warto zapoznać się także z tymi przedstawionymi w Vademecum użytkownika soczewek kontaktowych.
 

Spis treści:

  1. Dlaczego właściwe korzystanie z soczewek jest tak ważne?
  2. Konsekwencje noszenia uszkodzonych soczewek
  3. Jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?
  4. Odpowiednie przechowywanie soczewek
  5. Zasady dotyczące czyszczenia soczewek
  6. Jak jeszcze można chronić soczewki przed uszkodzeniem?
  7. Soczewki jednodniowe - mniejsze ryzyko uszkodzenia?
  8. Podsumowanie
 

Dlaczego właściwe korzystanie z soczewek jest tak ważne?

 

Niewłaściwe korzystanie z soczewek kontaktowych może mieć poważne skutki. W niektórych przypadkach może grozić złym widzeniem lub infekcją, która może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tkanek oka. Nieodpowiednie użycie soczewek może skutkować nawet przeszczepem rogówki.

Według raportu Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w latach 2005-2015 co piąta infekcja związana z soczewkami w USA powodowała uszkodzenie wzroku. Ponad 10% pacjentów wymagało leczenia w szpitalu. Warto więc pamiętać, że w razie jakiegokolwiek dyskomfortu podczas noszenia soczewek należy zgłosić się niezwłocznie udać do specjalisty. Ponadto dobrze jest mieć zawsze pod ręką okulary korekcyjne - na wypadek uszkodzenia soczewek lub konieczności ich zdjęcia.

Pierwszą, podstawową zasadą, którą należy przestrzegać, jest to, aby nie aplikować uszkodzonej soczewki. Taka „oszczędność” pieniędzy może doprowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się pomoc specjalisty w usunięciu soczewki z oka.

 

Konsekwencje noszenia uszkodzonych soczewek

 

Skutki noszenia uszkodzonych soczewek są bardzo poważne. Wrzód rogówki, zapalenie rogówki, a nawet ślepota – to tylko trzy (najpoważniejsze) z wielu konsekwencji zakładania uszkodzonych soczewek kontaktowych.

Zapalenie rogówki wymaga miejscowego aplikowania antybiotyku, stałej kontroli lekarza, a do soczewek kontaktowych można powrócić dopiero po całkowitym wyeliminowaniu jakichkolwiek objawów. Osoby, które kiedykolwiek miały zapalenie rogówki i jednocześnie użytkują soczewki kontaktowe, muszą bezwzględnie przestrzegać zasad ich higieny oraz pielęgnacji. Owrzodzenie rogówki leczy się zarówno antybiotykami miejscowymi, jak i lekami przeciwwirusowymi, przeciwgrzybiczymi oraz lekami przeciwbólowymi. Jeżeli stan oka jest bardzo zły, może prowadzić nawet do konieczności przeszczepu rogówki.

 

Jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

 

W przypadku soczewek kontaktowych już sam sposób ich aplikacji jest bardzo ważny. Konieczne jest zatroszczenie się o odpowiednie stanowisko. Powinno być ono zarówno czyste, jak i wygodne.

Przed założeniem soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć oraz wysuszyć dłonie. Ta czynność mnimalizuje ryzyko transmisji patogenów, które mogłyby wywołać stan zapalny. Najbezpieczniej jest zakładać soczewki przed lusterkiem, postawionym na stole, którego blat wyłożymy ręcznikami jednorazowymi. Dzięki takiej praktyce w razie, gdyby soczewka nam spadła, znajdzie się na czystej powierzchni. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko zabrudzenia, uszkodzenia lub odkształcenia soczewki.

Podczas aplikacji i zdejmowania szkieł kontaktowych konieczne należy uważać na kontakt powierzchni z paznokciem. Soczewki powinny być aplikowane wyłącznie za pomocą opuszków palców. Delikatny materiał może rozerwać się pod naciskiem paznokcia.

 

Odpowiednie przechowywanie soczewek

 

Osoby używające soczewek wielokrotnego użytku powinny zadbać o ich właściwe przechowywanie. Pojemnik, w którym przechowywane będą soczewki kontaktowe, musi być w całości wypełniony świeżym płynem do pielęgnacji. Jeżeli cieczy będzie za mało, soczewka może przyklejać się do ścianek i wysychać. Wówczas podczas wyjmowania wzrasta ryzyko przypadkowego uszkodzenia jej powierzchni.

Pielęgnacja to także troska o odpowiednie nawilżenie soczewek. Jeśli będą one niewystarczająco nawilżone i przesuszone, stają się sztywne i podatne na uszkodzenia. Konieczne jest korzystanie wyłącznie z płynu przeznaczonego do pielęgnacji soczewek kontaktowych. W przypadku pojawienia się dyskomfortu związanego z suchością oczu, zaleca się stosowanie kropli nawilżających oraz kontrolę u specjalisty. Podczas takiej wizyty, kontaktolog może zalecić zmianę płynu do soczewek kontaktowych, zmianę soczewek lub trybu ich noszenia (np. ograniczenie godzin stosowania).

 

Zasady dotyczące czyszczenia soczewek

 

Jak już zostało wspomniane, soczewki powinny być czyszczone wyłącznie przeznaczonym do tego płynem pielęgnacyjnym. Nie wolno do tego celu stosować innych płynów - dotyczy to również zwykłej wody (zarówno butelkowej jak i kranowej). Dlaczego w pielęgnacji soczewek kontaktowych tak ważne jest stosowanie dedykowanych do nich płynów?

Po pierwsze, sama woda nie jest w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni soczewki. Po drugie, może pozbawić je ochronnej powłoki i tym samym spowodować odkształcenie lub inne uszkodzenia. Po trzecie, woda nie ma właściwości dezynfekcyjnych, a co więcej, sama może nanieść dodatkowe patogeny, które przyczynią się do reakcji zapalnej oczu.

 

Jak jeszcze można chronić soczewki przed uszkodzeniem?

 

Soczewki kontaktowe mogą zostać uszkodzone w wyniku reakcji na perfumy, lakier do włosów, dezodorant i inne kosmetyki. Jeżeli podczas aplikowania kosmetyków w areozolu, pojemniki na soczewki będa otwarte, duża część drobinek może dostać się na powierzchnię soczewek i spowodować ich uszkodzenie.

Dlatego też zaleca się zakładać soczewki przed makijażem oraz tuż przed demakijażem. Środki w aerozolach należy natomiast rozpylać przy zamkniętych oczach. Niektórzy specjaliści radzą, aby zrezygnować z brokatowych, osypujących się cieni do powiek, a także wydłużających tuszy do rzęs z mikrowłóknami. Ponadto wśród zaleceń dotyczących ochrony soczewek przed uszkodzeniami można wymienić:

  • regularną zmianę soczewek kontaktowych - przestrzeganie terminów ich użyteczności i ważności,
  • noszenie soczewek przez zalecaną liczbę godzin dziennie,
  • zdejmowanie szkieł kontaktowych przed snem,
  • kupowanie soczewek wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców,
  • regularne sprawdzanie, czy soczewki są w dobrym stanie i nie uległy uszkodzeniom,
  • kupowanie soczewek zgodnych pod względem parametrów z receptą wystawioną przez specjalistę.

Jeśli natomiast uszkodzenie soczewki nie jest winą nieodpowiedniego użytkowania, lecz leży po stronie producenta należy zareklamować produkt. Pamiętaj, aby założyć soczewkę dopiero po bardzo dokładnym sprawdzeniu jej struktury oraz ocenie widzenia po założeniu, gdyż uszkodzenie strukturalne nie zawsze jest widoczne gołym okiem. Skutki noszenia uszkodzonych soczewek kontaktowych są bardzo poważne i zagrażają naszemu zdrowiu o czym warto bezwzględnie pamiętać.

 

Soczewki jednodniowe - mniejsze ryzyko uszkodzenia?

 

Jednodniowe soczewki kontaktowe nie wymagają specjalnego sposobu pielęgnacji oraz czyszczenia, dlatego też trudniej jest je uszkodzić mechanicznie. Noszone są tylko raz - po zdjęciu z oka należy je wyrzucić. Zawsze jednak przed założeniem nowej pary zaleca się sprawdzenie, czy są one nieuszkodzone. Jednorazowe soczewki kontaktowe uważane są za bardziej higieniczne i bezpieczniejsze niż soczewki długoterminowe. Do tych najbardziej popularnych należą:

  • Moc: -12,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -10,00 do +8,00 D
KUPUJĘ
  • Moc: -10,00 do +6,00 D
KUPUJĘ
 

Zobacz wszystkie soczewki jednodniowe

 

Podsumowanie

 

Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym wzrokiem, jednocześnie nie rezygnując z komfortu korzystania z soczewek kontaktowych, musisz przestrzegać zasad ich właściwej pielęgnacji i użytkowania. Dzięki temu można zapobiec ich uszkodzeniom, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo oczu.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Martyny Pająk (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 

Udostępnij: