Jak zachęcić dziecko do noszenia okularów?

okulary dla dzieci

Okulary zdecydowanie nie są ulubionymi dziecięcymi akcesoriami. Konieczność ich noszenia może spotkać się z silnym oporem malucha, który spróbuje je zdjąć, gdy tylko znajdzie się poza zasięgiem Twojego wzroku. Jak zatem wytłumaczyć dzieciom, że noszenie okularów jest ważne dla ich zdrowia i samopoczucia? Pomoże Ci zrozumienie obaw swojej latorośli, odrobina cierpliwości i … dobór właściwych oprawek, dopasowanych do dziecięcych potrzeb. Sprawdź, jak wybrać te najlepsze dla najmłodszych!

 
 
 • Wybór oprawek, w których dziecko będzie się dobrze czuło, jest najważniejszym elementem procesu oswojenia go z noszeniem okularów korekcyjnych.
 • Okulary dla dzieci powinny być wygodne, lekkie i wytrzymałe. Warto wybierać modele, które zapewniają wysoki komfort noszenia: z plastycznymi nanośnikami czy elastycznymi zawiasami.
 

Spis treści:

 1. Jak wybrać okulary dla dzieci, aby Twoja pociecha chętnie je nosiła?
 2. Polecane oprawki do okularów dziecięcych
 3. Nie zapominaj o ochronie przed słońcem! Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybrać?
 

Jak wybrać okulary dla dzieci, aby Twoja pociecha chętnie je nosiła?


Diagnoza wady wzroku i rozpoczęcie noszenia okularów mogą być dla dzieci trudne do zaakceptowania, a przystosowanie do nowej sytuacji trwa długo. Jak pomóc sobie i dziecku?


Właściwe podejście rodzica to połowa sukcesu


Na Ciebie jako rodzicu ciąży spora odpowiedzialność, aby udzielić swojemu dziecku wsparcia na czas przystosowania się do nowych warunków. Wytłumacz mu więc, jak ważne dla jego zdrowia jest noszenie okularów. Nie zdziw się jednak, jeśli dziecko będzie przekładać swoją wygodę „tu i teraz” nad długofalowe korzyści, które mogą wydawać mu się abstrakcyjne.

Pomocne będzie wprowadzenie systemu zachęt i nagród, które sprawią, że dziecko chętniej sięgnie po okulary. Pamiętaj, aby być konsekwentnym zarówno w nagradzaniu, jak i egzekwowaniu. Niekiedy sprawdza się również przedstawienie dziecku kilku postaci noszących okulary (mogą być fikcyjne!), które dziecko może podziwiać i naśladować.


oprawki korekcyjne dla dzieci

Wybierz oprawki do okularów, które spodobają się Twojemu dziecku


Najczęstszymi powodami, dla których dziecko nie chce nosić okularów, są brak wygody oraz brak pewności siebie. Postaraj się zatem tak dobrać okulary dla dzieci, aby były komfortowe w noszeniu, a maluch dobrze się w nich czuł. Jak to zrobić? Przed wyborem oprawek do okularów dziecięcych weź pod uwagę kilka poniższych wskazówek:

 1. Nie upieraj się przy dziecięcych wzorach. Duża część oprawek dla dzieci (jeśli nie zdecydowana większość) przypomina „dorosłe” okulary, tyle że dostosowane do anatomii malucha. Dzieci w wieku szkolnym lubią wyglądać na dojrzalsze niż rówieśnicy i przeważnie wybierają oprawki w takim stylu, wykonane przeważnie z metalu.
 2. Postaw na modne modele dziecięcych okularów. Dziecko chętniej będzie nosić okulary, jeśli często pojawiają się w popkulturze i są promowane przez znaną młodemu pokoleniu postać. Swego czasu seria książek i filmów o Harrym Potterze przyczyniła się do wzrostu popularności okrągłych okularów dla dzieci i oswoiła je z wadą wzroku.
 3. Dopasowanie okularów. Zadbaj o to, aby mostek i nanośniki były dopasowane do kształtu twarzy Twojego dziecka - okulary nie powinny zsuwać się z nosa. Dobrze też wybrać modele z dłuższymi, zaokrąglonymi zausznikami.
 4. Rodzaj soczewek. Soczewki do okularów dziecięcych powinny być lekkie i odporne na uderzenia. W przypadku najmłodszych lepiej sprawdzają się soczewki poliwęglanowe lub wykonane z materiału Trivex niż tradycyjne szkła plastikowe. W przypadku większych mocy korekcyjnych warto rozważyć pocienienie soczewki, by grube szkło estetycznie wyglądało w oprawie. Tym samym stanie się cieńsze i lżejsze. Zadbaj również o to, aby okulary wyposażone były w antyrefleks i dodatkową powłokę chroniącą przed zarysowaniami.

Jeśli chodzi o wzór i kolor oprawek do okularów dziecięcych, pozwól maluchowi wybrać je samodzielnie, a sam przyjmij rolę doradcy. Taki krok zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo, że dziecko chętnie będzie je nosić.


dobór okularów dziecięcych

Polecane oprawki do okularów dziecięcych


Modeli okularów dla dzieci jest naprawdę dużo. Tak szeroki asortyment może być jednak i przekleństwem, i błogosławieństwem. Z jednej strony pozwoli każdemu dziecku wybrać coś dla siebie, z drugiej – utrudnia podjęcie decyzji. Przy wyborze okularów dziecięcych warto więc poświęcić kilka dni na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami i przemyślenie swoich preferencji. Weź pod uwagę również to, że dzieci często ulegają impulsom, a potem żałują swoich wyborów. Daj im więc trochę czasu na utwierdzeniu się w swojej decyzji. Dla ułatwienia przedstawiamy najbardziej znane marki okularów dla dzieci.Okulary dziecięce Emoji


Cechą charakterystyczną tej marki jest szeroka gama kolorystyczna oprawek – począwszy od bieli aż po wyraziste neonowe barwy (a nawet wzory kwiatowe!). Starsze dzieci z pewnością zainteresują się nieco bardziej stonowanymi projektami oprawek metalowych - np. w stylu popularnych awiatorów czy o geometrycznych kształtach, a maluchy znajdą wymarzoną oprawę w barwnych wzorach.

 

Zobacz wszystkie dziecięce okulary marki Emoji

 

Okulary dziecięce Moretti

 

Linia Moretti Kids została stworzona z myślą o upodobaniach zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych dzieci. W tej serii dostępne są solidne, plastikowe oprawki o różnych kształtach - okrągłych, owalnych czy prostokątnych. Warto dodać, że jako nieliczne oprawy posiadają specjalne zawiasy, które szybko się nie zepsują, ani nie złamią!

   

Zobacz wszystkie okulary dziecięce marki Moretti

 

Okulary dziecięce Ray-Ban

 

Ray-Ban to klasyka okularów - także dziecięcych! Większą część oferty tej marki stanowią tradycyjne, eleganckie oprawki wyróżniające się opływowymi kształtami. Dzięki zróżnicowaniu kolorystycznemu - poza tradycyjną czernią i granatem - Ray-Ban stawia również na jasne, pastelowe kolory. Oprawki dziecięce tej marki są chętnie wybierane zarówno przez chłopców, jak i dziewczynki.

   

Zobacz wszystkie okulary dziecięce marki Ray-Ban

 

Okulary dziecięce Vogue

 

Okulary dla dzieci Vogue przypominają te często pojawiające się na pokazach mody! Cechują się dużymi tarczami, masywnymi oprawkami oraz kontrastowymi zausznikami (modne jest połączenie czerni z wyrazistym kolorem). W ofercie Vogue znajdziesz oprawki prostokątne lub typu kocie oczy.

   

Zobacz wszystkie okulary dziecięce marki Vogue

 

Nie zapominaj o ochronie przed słońcem! Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

 

Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do noszenia okularów korekcyjnych jest oswojenie go z okularami przeciwsłonecznymi. Wybierz oprawki, które będą nie tylko piękne, ale i wygodne. Dokładnie takie jak okulary przeciwsłoneczne dla dzieci Disney, które:

 • nie zsuwają się z nosa;
 • nie podrażniają delikatnej skóry za uszami;
 • przypominają dzieciom ich ulubione motywy bajkowe – w przypadku okularów przeciwsłonecznych dla dzieci możesz pozwolić sobie na nieco więcej szaleństwa.
   

Zobacz wszystkie przeciwsłoneczne okulary dziecięce marki Disney

 

Wybór właściwego środka ochrony delikatnych oczu przed promieniowaniem UV pomoże Ci przekonać dziecko, że okulary mogą być fajne!

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)

Udostępnij: