Jak wygląda dobór okularów? Twoja pierwsza wizyta u optometrysty krok po kroku

dobór okularów u optometrysty

Kiedy zauważysz, że widziany przez Ciebie obraz staje się coraz mniej ostry, a do tego dochodzi jeszcze uczucie zmęczenia lub ból głowy, możesz mieć niemal pewność, że borykasz się z wadą wzroku. Umów się na wizytę u optometrysty, bo dobór okularów korekcyjnych to pierwszy i bardzo ważny krok, jaki powinieneś wykonać. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda taka wizyta i jak się do niej przygotować?


Optometrysta a okulista – jaka jest różnica?

Na początku warto podkreślić, że optometrysta i okulista to dwa zupełnie inne zawody medyczne. Optometrysta bada wzrok wyłącznie pod kątem wady wzroku i pomaga w doborze okularów oraz soczewek kontaktowych. Nie może jednak leczyć żadnych schorzeń układu wzrokowego. Tym zajmuje się okulista – lekarz wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i leczeniu schorzeń oczu.

Chcesz sprawdzić wadę wzroku i zależy Ci wyłącznie na doborze okularów? W takim razie możesz śmiało udać się do optometrysty. Tym bardziej, że w tym celu nie musisz zajmować miejsca w długiej kolejce do okulisty, a wystarczy, że umówisz się na wizytę w jednym z zakładów optycznych. Zrobisz to również w Kodano Optyk.

Jeśli poza niewyraźnym widzeniem doświadczasz innych niepokojących objawów – łzawienia, szczypania, swędzenia oczu, mroczków lub ubytków w polu widzenia, błysków w oczach, ich bólu lub zauważasz nienaturalnie wyglądającą wydzielinę w obrębie przynajmniej jednego oka – to wyraźny sygnał, żeby udać się do okulisty. Podobnie, jeśli chodzi o urazy oczu.

Oczywiście dobór okularów przez okulistę też jest możliwy, ale czasami po prostu, jeśli pozwala na to dobra kondycja zdrowia, szybciej i łatwiej zrobić to z pomocą optometrysty.

okulista vs optometrysta

Dobór okularów przez optometrystę – jak wygląda?

Na początku wywiad

Po tym poznasz dobrego optometrystę i profesjonalne badanie ostrości wzroku, że na samym początku specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad. Na stan ludzkiego narządu wzroku ma bowiem wpływ wiele czynników – od stylu życia, przez pracę, po sposób na spędzanie wolnego czasu. Informacje, które optometrysta uzyska podczas takiej rozmowy, pozwolą mu lepiej ocenić wyniki badań, które przeprowadzi w następnej kolejności, a na końcu zaproponować okulary znacznie lepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Przykładowe pytania, jakie może zadać Ci optometrysta:

 • Jak dużo czasu spędzasz przed ekranem komputera lub telefonu?
 • Jak spędzasz czas wolny?
 • W jakich warunkach pracujesz (spędzasz większość czasu)?
 • Czy jesteś kierowcą i prowadzisz samochód?
 • Czy masz stwierdzone: nadciśnienie, cukrzycę, chorobę endokrynologiczną?
 • Czy miałeś zabiegi na oczach?
 • Czy przyjmujesz na stałe leki, w tym antykoncepcję hormonalną (w przypadku kobiet)?
 • Kiedy widzenie ulega największemu pogorszeniu – przy czytaniu czy może oglądaniu telewizji?
 • W jakich sytuacjach korygujesz widzenie?
 • Czy jesteś zadowolony z obecnego sposobu korekcji wzroku?

Komputerowe badanie ostrości wzroku

Na czym ono polega? To badanie obiektywne za pomocą autorefraktometru. Optometrysta wykorzystuje w tym celu urządzenie, które wpuszcza do oka wiązkę promieni podczerwonych i umożliwia określenie krzywizny rogówki oraz soczewki; to tak zwana refrakcja przedmiotowa. To na podstawie występującej nieprawidłowości krzywizny określa się to, z jaką wadą wzroku mamy do czynienia – krótko- czy dalekowzrocznością i czy dochodzi do tego jeszcze astygmatyzm. Jest to badanie wstępne, które wymaga weryfikacji subiektywnej. Nie bierze ono pod uwagę komfortu widzenia obuocznego – możemy też urządzenie nieświadomie oszukać.

Test ostrości wzroku

Tak zwane subiektywne badanie wzroku lub badanie wady refrakcji. Na tym etapie specjalista przeprowadza szereg testów optometrycznych, w których pacjent bierze czynny udział. W trakcie tego testu badana jest refrakcja podmiotowa, w tym również widzenie obuoczne (współpraca oczu) i akomodacja (zdolność oczu do wyostrzania obrazu z różnych odległości).

Optometrysta zakłada duże, metalowe okulary lub używa ich zautomatyzowanej wersji – foroptera. Przy ich pomocy specjalista zmienia moce soczewek, przez które patrzy badany i zadaje pytania. Na podstawie odpowiedzi ustala korekcję, w której pacjent uzyskuje możliwie najlepsze, komfortowe widzenie.

badanie optometrystyczne

Poza tymi podstawowymi pomiarami optometrysta może określić również:

 • czy nie występuje zez lub zaburzenie równowagi mięśniowej gałki ocznej („zez ukryty”);
 • czy występuje inne zaburzenie widzenia obuocznego – czy mechanizm wergencyjno-akomodacyjny działa sprawnie;
 • czy prawidłowa jest ruchomość gałek ocznych;
 • czy nie ma zaburzeń/ubytków w centralnym/peryferyjnym polu widzenia;
 • ciśnienie wewnątrzgałkowe – w tym celu wykorzystuje się urządzenie nazywane tonometrem, które generuje delikatny podmuch powietrza i mierzy ciśnienie śródgałkowe w sposób bezbolesny w kilka sekund;
 • właściwe dla pacjenta soczewki kontaktowe;
 • ewentualnie nieprawidłowości w budowie przedniego i/lub tylnego odcinka gałki ocznej – może do tego użyć biomikroskopu, czyli lampy szczelinowej lub funduskamery. W przypadku ich wykrycia skieruje pacjenta do okulisty w celu dokonania diagnostyki;

Po badaniu wzroku przychodzi pora na dobór oprawek

Kiedy optometrysta uzyska już wszystkie informacje potrzebne do określenia rodzaju oraz wartości wady wzroku i nic w budowie ani funkcjonowaniu oka pacjenta nie wzbudzi jego niepokoju, może wypisać receptę na soczewki okularowe.

Ważne: Jeśli któreś z badań wskaże na nieprawidłowość, optometrysta może skierować badanego do okulisty i wstrzymać się z doborem okularów.

Z taką receptą można udać się do salonu optycznego, żeby rozpocząć ostatni i prawdopodobnie najprzyjemniejszy etap, czyli dobór oprawek. Co ważne – jeśli wybierzesz zakup okularów w tym samym miejscu, prawdopodobnie zapłacisz za badanie symboliczną lub bardzo niską opłatę. Zdecydowanie niższą niż za wizytę u okulisty lub optometrysty poza salonem optycznym. Tak też jest w salonie Kodano Optyk.

Pamiętaj również, że oprócz standardowych okularów korekcyjnych mogą też przydać Ci się okulary przeciwsłoneczne z korekcją. Z nimi skutecznie ochronisz oczy przed słońcem i będziesz czerpać radość ze słonecznej pogody, ciesząc się jednocześnie wyraźnym widzeniem. Korekcja wzroku jest przecież potrzebna przez cały rok. Do zamówienia okularów przeciwsłonecznych z korekcją wykorzystasz tę samą receptę od optometrysty.

dobór okularów przez optometrystę  

Zobacz jak dobrać okulary w 4 krokach:

Dobór okularów do kształtu twarzy

Dobór opraw do koloru włosów

Dobór oprawek do odcieni skóry

Dobór szerokości oprawek

 

Jak przygotować się do wizyty u optometrysty?

Badanie widzenia obuocznego i wszystkie inne badania, które przeprowadza optometrysta nie wymagają od Ciebie szczególnego przygotowania. Istnieje tylko kilka wskazówek, które warto poznać:

 • Nosisz soczewki kontaktowe? Zdejmij je na około 30 minut przed wejściem do gabinetu. Zapisz też na kartce: jakich soczewek używasz, z jakiego płynu do soczewek i kropli korzystasz.
 • Korzystasz z okularów korekcyjnych? Miej je przy sobie. Przed badaniem zostanie sprawdzona ich moc korekcji wzroku.
 • Na dopasowanie soczewek lepiej przyjść bez makijażu oczu i jeśli jest taka możliwość - z krótkimi paznokciami.
 • Zabierz ze sobą wyniki badań okulistycznych i optometrycznych, jeżeli były wykonane wcześniej.
 • Zastanów się, jakich objawów związanych ze wzrokiem doświadczasz i w jakich sytuacjach najbardziej doskwiera Ci pogorszone widzenie. Te informacje przydadzą się podczas wywiadu – pierwszego etapu badania.
 • Staraj się nie korzystać z urządzeń z bliskiej odległości (np. telefonu) przez 30 minut przed badaniem.

Wizyta u optometrysty nie jest bolesna ani nie trwa długo. Nie wymaga specjalnego przygotowania i możesz szybko się na nią umówić w jednym z salonów optycznych. Jeśli zdecydujesz się na zakup szkieł i oprawek w tym samym miejscu, prawdopodobnie zapłacisz za dobór korekcji symboliczną kwotę. Nie trzeba się więc takiej wizyty obawiać i na pewno nie warto jej unikać. Szybko wprowadzona korekcja wzroku może uchronić Cię przed pogłębiającą się wadą widzenia. Kontrolę powinniśmy wykonywać nie rzadziej niż co 2 lata (nie rzadziej niż rok przy używaniu soczewek kontaktowych) lub bez zwłoki, jeśli zaobserwowaliśmy niepokojącą zmianę.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Krzysztofa Mendyka (Konsultant ds. Optometrii KODANO Optyk. Absolwent Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Członek PTOiO. W branży optyczneja od 2006 roku.)

Udostępnij: