Jak ułatwić sobie życie z soczewkami?

używanie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe pozwalają użytkownikom zapomnieć o wadzie wzroku. Są komfortowe, niewidoczne na oku, a do tego gwarantują wygodę w każdej sytuacji. Życie z kontaktami stało się łatwiejsze, jednak soczewki dłuższego trybu wymiany wymagają od nas odpowiedniej pielęgnacji. Przedstawiamy wskazówki, które ułatwią Ci życie z soczewkami.

 

Użyj pęsety i wyjmij nową soczewkę z blistra

  pęseta do soczewek  

Zdarza się, że podczas wyjmowania nowej soczewki z niewielkiego blistra uszkodzimy jej krawędź. Taka soczewka nie może być dłużej stosowana. Zaoszczędź sobie frustracji i stresu związanego z wyciąganiem nowej soczewki - użyj w tym celu specjalnej pęsety do soczewek. Jest niewielka, wykonana z miękkich materiałów, dzięki czemu nie uszkodzi naszej soczewki.

 

Soczewkę na noc i dzień przemyj raz dziennie płynem

 

Soczewki na noc i dzień stosujemy nieprzerwanie przez np. 30 dni, w zależności od modelu. Jednak każdego dnia jesteśmy otoczeni różnymi zanieczyszczeniami, zdarza się, że przetrzemy oko brudnymi rękami lub dostarczymy na soczewkę drobinek kosmetyków np. do makijażu. Soczewki na noc i dzień nie wymagają przechowywania w płynie przez wiele godzin, jednak polecamy raz dziennie przemyć je w płynie dezynfekującym. Zagwarantuje to odpowiednią czystość soczewek, a zarazem bezpieczeństwo naszym oczom.

  przemywanie soczewek  

Wymieniaj pojemnik na soczewki raz w miesiącu

 

Pojemnik do przechowywania soczewek jest bardzo ważnym miejscem. Dbaj o to, by zawsze był czysty, umyty płynem do soczewek oraz wysuszony. Równie istotna jest jego regularna wymiana. Najlepiej wymieniaj pojemnik co miesiąc. Dobrym przyzwyczajeniem jest wymiana pojemnika w momencie otwierania nowego płynu. Pamiętaj, że tylko w czystym pojemniku Twoje soczewki zostaną odpowiednio wyczyszczone.

 

Załóż soczewki przed wykonaniem makijażu, zdejmij je, aby wykonać demakijaż

 

Bardzo ważna jest odpowiednia kolejność wykonywania makijażu oraz zakładania soczewek. W pierwszej kolejności załóż soczewki, a następnie wykonaj makijaż oczu. Dlaczego? Przede wszystkim zapewnisz sobie dobrą widoczność, a także zakładając soczewkę nie wprowadzisz do oka drobinek makijażu, które nie tylko sprawią dyskomfort, ale także mogą nieco uszkodzić nasze kontakty. W przypadku demakijażu postępuj zgodnie z zasadą: najpierw soczewki, następnie demakijaż. Prawidłowe zmycie makijażu wymaga potarcia powieki, doskonale wiemy, że podczas gdy mamy założone soczewki nie powinniśmy przecierać oczu. Dodatkowo płyn do demakijażu może negatywnie wpływać na kondycję soczewki, a nawet trwale ją uszkodzić. Stosuj wyłącznie płyny przeznaczone dla noszących soczewki i pamiętaj, że takie kosmetyki są delikatniejsze dla Twoich oczu, jednak nie są odpowiednie dla soczewek.

  makijaż soczewki  

Zaczynaj zakładanie zawsze od tego samego oka

 

Aby ułatwić sobie życie z soczewkami, zaczynaj zakładanie zawsze od tego samego oka. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają różne moce soczewek na obu oczach. W tym celu codziennie zwracaj uwagę, aby przechowywać soczewki w odpowiedniej komorze pojemnika. Soczewkę z prawego oka w części z literą R, a soczewkę z lewego oka w części oznaczonej literą L.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: