Lato coraz bliżej - Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

dobór okularów przeciwsłonecznych latem

Słoneczne, ciepłe dni zbliżają się wielkimi krokami. Lato to piękny okres w którym słońce towarzyszy nam od rana, aż do wieczora. Warto wiedzieć, że promienie słoneczne wpływają korzystnie na nasze samopoczucie m.in. poprzez produkcję serotoniny tzw. hormonu szczęścia. W słoneczne dni zauważalne jest większe poczucie satysfakcji, radości, czy spokoju. Słońce reguluje cykl snu i czuwania, dzięki temu organizm rozróżnia porę budzenia się i zasypiania. Atutem estetycznym jest opalenizna, którą można zauważyć od razu. Oprócz zadbania o nawodnienie organizmu, jak i ochronę skóry przed działaniami promieni słonecznych powinniśmy również chronić oczy m.in. korzystając z okularów przeciwsłonecznych.

 
 
 • Pierwsze doniesienia o okularach przeciwsłonecznych pochodzą z Chin, gdzie zostały one wykonane z przydymionego materiału jakim jest kwarc.
 • Dbając o zdrowie i komfort widzenia warto wybierać okulary przeciwsłoneczne, które posiadają filtr UV oraz polaryzację.
 • W ofercie salonów optycznych istnieje wiele propozycji ochrony wzroku przed słońcem zarówno dla osób nie posiadających i posiadających wady wzroku.
 

Spis treści:

 1. Promieniowanie UV i kategorie filtrów w okularach przeciwsłonecznych
 2. Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych
 3. Okulary przeciwsłoneczne, ale jakie?
 4. Typy soczewek okularowych oraz ich barwienia
 5. Modne propozycje okularów przeciwsłonecznych na lato
 

Promieniowanie UV i kategorie filtrów w okularach przeciwsłonecznych


Promieniowanie ultrafioletowe, w skrócie nazywane promieniowaniem UV jest niewidzialne dla człowieka, a jego długość fal wynosi w przedziale od 10 nm do 400 nm. W zależności od skutków działania promieniowania UV na organizm można wypunktować:

 • promieniowanie UV-A - wyróżnia się największą długością fali. Przenika zarówno przez chmury, odzież, szyby okienne czy samochodowe. Promieniowanie UV-A penetruje najgłębiej w skórę organizmów i może powodować uszkodzenia DNA, poparzenia oraz mocne dolegliwości bólowe;
 • promieniowanie UV-B - pasma tego promieniowania w przeciwieństwie do UV-A nie przenikają przez chmury w związku z tym mniej tego promieniowania dociera do Ziemi. Pasma UV-B zatrzymuje naskórek, jednak może powodować to poparzenie słoneczne;
 • promieniowanie UV-C - jest to promieniowanie o najkrótszej długości fali, które są całkowicie zatrzymywane i nie docierają do Ziemi.

Działanie promieniowania UV oprócz korzystnego wpływu na organizm może również powodować niechciane skutki.

Zbyt duża ekspozycja na działanie promieni UV powoduje suchość skóry, zaburzenia barwnikowe m.in. piegi, przebarwienia, zaskórniki, czy głębokie zmarszczki. Układ wzrokowy również jest bardzo narażony na działanie promieniowania. Może powodować światłowstręt, zapalenie spojówek, łzawienie, zaćmę korową, czy nawet skrzydlika. Warto wspomnieć, że nie tylko zmiany związane z działanie UV mogą zajść bezpośrednio w wnętrzu oka, ale również mogą obejmować skórę powiek i wokół oczu powodując raka skóry. Jak więc dbać o narząd wzroku i skórę wokół oczu?

 

Korzystaj z okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV400!


Liczba 400 informuje użytkowanika okularów o maksymalnej długość fali, przed którą chronią nas filtry UV, a dokładniej chroni oczy i skórę przed pasmem UV-A i UV-B. Kategorie filtrów UV klasyfikuje się od 0 do 4. Określona kategoria informuje ile procent światła przepuszcza soczewka okularowa - więcej informacji o tym w artykule: Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400. Kategorie w okularach przeciwsłonecznych najczęściej znajdują się na lewym lub prawy zauszniku (w zależnosci od producenta) od wewnętrznej strony.

 

Zobacz okulary przeciwsłoneczne w zależności od poziomu filtru UV


   

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych


Często w sklepach optycznych zauważa się specjalne tabliczki na których widać np. drogę, pas startowy lub szare tło. Po założeniu okularów przeciwsłonecznych na wyżej wspomnianych pomocach można jeszcze dostrzec samochody, samolot lub napis. To nic innego jak polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych. Polaryzacja wykorzystywana jest w celu redukcji odblasków, podbijania kontrastu widzenia, eliminuje zmęczenie oka, jak i również powoduje nasycenie barw.

Po tego typu okulary często sięgają zawodowi kierowcy, dzięki czemu odbicia światła od tafli lodu, śniegu, czy deszczu są eliminowane, jak i rowerzyści, wędkarze, wioślarze, żeglarze, narciarze, czy zawodowi biegacze.

 

Okulary przeciwsłoneczne, ale jakie?


Rynek optyczny wychodzi na przód każdemu użytkownikowi okularów. Na lato poszukujemy okularów przeciwsłonecznych niezależnie od tego, czy posiadamy wadę wzroku czy też nie. Dla osób nie potrzebujących na co dzień korekcji proponujemy dostępne od ręki okulary przeciwsłoneczne.

Dla osób noszących okulary korekcyjne można zaproponować następujące rozwiązania:

 • soczewki korekcyjne barwione na stałe;
 • soczewki korekcyjne fotochromowe;
 • oprawy okularowe z nakładką przeciwsłoneczną;
 • soczewki kontaktowe + okulary przeciwsłoneczne bez korekcji.
 

Typy soczewek okularowych oraz ich barwienia


Dostępnych od ręki okularów przeciwsłonecznych nie można modyfikować. W związku z tym nie każde spełnią oczekiwania klienta. Oryginalne okulary przeciwsłoneczne dostosowane do wszystkich potrzeb użytkownika można spersonalizować składając zamówienie w salonie optycznym. Daje to możliwość wyboru typu soczewki, barwienia czy innych dodatków.

Typy soczewki okularowej to nic innego jak:

 • soczewka o stałym zabarwieniu - przez cały czas utrzymuje ciemny kolor;
 • soczewka fotochromowa - pod wpływem promieniowania UV będzie zabarwiała się i odbarwiała w momencie wejścia do pomieszczenia. Soczewka fotochromowa może również barwić się mocnej przez szybę auta.

Dodatki którymi można urozmaicić soczewkę w okularach przeciwsłonecznych to:

 • barwa soczewki - zabarwienia można wybierać od palety barw klasycznych (szarość, brąz, zieleń) poprzez modowe i różnorakie kolory (żółty, niebieski, fioletowy, różowy);
 • barwienie pełne lub gradalne - pełne zabarwienie będzie na całości soczewki, natomiast gradalne charakteryzuje się płynną zmianą jasności zabarwienia. W górnej części soczewki ciemne i stopniowo ku dołowi jaśniejsze;
 • lustrzanka - modne rozwiązanie, które posiada lustrzaną powłokę. Może być ona w różnych kolorach: silver, gold, blue, rose.

Więcej informacji na temat barwień w okularach przeciwsłonecznych w artykule: Kolory soczewek w okularach przeciwsłonecznych

 

Modne propozycje okularów przeciwsłonecznych na lato


Od nowości do klasycznych kształtów - okulary przeciwsłoneczne podobnie jak korekcyjne różnią się materiałem oraz rodzajem soczewki. Oto kilka propozycji na tegoroczne lato:

 • spójrz na świat przez różowe okulary od Hugo Boss - styl okularów łączy w sobie modny róż z srebrem, a barwienie gradalne oddaje lekkość tego połączenia:
 • ponadczasowość kształtu połączona z lustrem to propozycja od Ray Ban - matowa czerń oprawy świetnie komponuje się z lustrzanym odbiciem. Okulary świetnie będą pasować do eleganckiej stylizacji, jak i również sportowego wizerunku:
 • postaw na kolor z marką Moretti - odważna, czerwona oprawa zwróci uwagę każdego. Do tego ciemne, szare szkło podkreśla charakter okularów:
 • klasyka od Santino - złote, okrągłe oprawy z szarymi szkłami to piękne połączenie dla kobiet lubiących elegancję. Do tego ozdobny zausznik podkreśla wszystkie atuty:
 • czarne kotki proponuje Marie Bocquel - koci kształt wyciąga optyczne rysy twarzy. Złoty zausznik rozświetla oprawę, której front jest w czarnej tonacji:
 • czysta biel Olivier X - jedyne w swoim rodzaju białe oprawy. Szara soczewka efektownie komponuje się z tym kolorem. Zdecydowanie to jedne z odważniejszych opraw:
 • nowoczesność granatu od Loretto - nowoczesny styl oprawy wyróżnia ją od klasycznych modeli. Niebieski kolor soczewki dodaje jej lekkości i stylu:
 • Sven Opti i jego brązowe połączenie - zdecydowanie propozycja dla Panów. Odcień miedzianej oprawy z brązowymi szkłami sprawia wrażenie elegancji:
 

Stwórz swój niepowtarzalny wizerunek z nowymi okularami przeciwsłonecznymi - tymi specjalnie zamawianymi oraz dostępnymi od ręki. Już czas na letni okularowy look!

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)

źródła informacji:

Udostępnij: