Jak dbać o soczewki kontaktowe?

jak dbać o soczewki

Soczewki kontaktowe podnoszą jakość codziennego funkcjonowania osób z wadami wzroku. Podczas ich użytkowania trzeba jednak pamiętać o zasadach higieny, których przestrzeganie jest niezwykle ważne dla zdrowia oczu. Zobacz, jak dbać o soczewki.


Dlaczego i jak dbać o soczewki kontaktowe?


Soczewki kontaktowe stanowią skuteczny sposób na podniesienie komfortu życia osobom z wadami wzroku. Aby jednak korzystanie z nich było wygodne i bezpieczne, niezbędne jest przestrzeganie kilku zasad związanych z ich pielęgnacją. Pomoże to chronić oczy przed infekcjami a soczewki - przed zabrudzeniem.

Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak dbać o soczewki:

  • przestrzegaj zaleceń producenta i wskazań specjalisty od ochrony wzroku – to, jak długo można nosić soczewki, zweryfikujesz w instrukcji na opakowaniu produktu, nie noś ich dłużej, niż pozwala na to producent lub zaleca Ci specjalista;
  • wybierz typ soczewek i dostosuj do niego sposób pielęgnacji – soczewki jednodniowe po użyciu koniecznie wyrzuć do śmieci, natomiast soczewki miesięczne, jak np. Bausch+Lomb ULTRA® - czyść płynem dezynfekującym, zaleconym przez specjalistę od ochrony wzroku;
  • przechowuj soczewki w bezpiecznym miejscu, zgodnie z zaleceniami producenta – w przypadku soczewek wielorazowego użytku, dbaj o to, by po wyjęciu z oka nie uszkodzić ich, tylko oczyścić, bezpiecznie przenieść do pojemnika na soczewki i zalać świeżą porcją odpowiedniego płynu do soczewek.

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?


Zastanawiasz się, jaki pojemnik do soczewek sprawdzi się w Twoim przypadku? Możesz korzystać zarówno z pojemników dołączanych do opakowania płynów pielęgnacyjnych, jak i zakupić taki pojemnik w salonie optycznym. Pamiętaj jednak, że decydując się na płyn oksydacyjny do soczewek, możesz zastosować wyłącznie pojemnik z dyskiem katalitycznym.

Każdy pojemnik wymieniaj na nowy zgodnie ze wskazówkami specjalisty lub instrukcją umieszczoną na etykiecie pojemnika np. co 30 dni, tak jak soczewki miesięczne. Dzięki temu zachowasz standardy higieny na wysokim poziomie.


Jak czyścić soczewki kontaktowe? Znaczenie płynów do soczewek


Dobór odpowiedniego płynu jest niezwykle ważny. Jaki płyn do soczewek wybrać? Wybór uzgodnij ze specjalistą od ochrony wzroku. Taki środek powinien skutecznie zwalczać drobnoustroje zgromadzone na soczewce, a jednocześnie być łagodnym dla oka i zawierać, np. substancje nawilżające.

By oczyścić i zdezynfekować soczewki postępuj zgodnie z zaleceniami specjalisty i instrukcją podaną w ulotce produktu. Czyszczenie rozpocznij od dokładnego umycia i osuszenia rąk. Teraz czas na zdjęcie soczewek kontaktowych. Połóż je we wgłębieniu dłoni, polej obficie płynem pielęgnacyjnym, przetrzyj soczewkę opuszkiem palca, ponownie przepłucz, a na koniec umieść w specjalnym pojemniku i zalej płynem, aż do całkowitego przykrycia soczewki. Twoje soczewki miesięczne przed założeniem powinny dezynfekować się przez minimum 4 godziny, o ile nie otrzymasz innych zaleceń.


Jaki wpływ na stan oczu i wzroku ma prawidłowa higiena soczewek?


Ochrona przed infekcjami, gwarancja wyraźniejszego widzenia oraz wysoki komfort użytkowania – to główne powody, dla których niezbędne jest utrzymywanie prawidłowej higieny soczewek. Jeżeli masz wątpliwości, jak pielęgnować soczewki kontaktowe, porozmawiaj na ten temat ze specjalistą od ochrony wzroku. Udzieli Ci on niezbędnych wskazówek.

Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2019 o wyrobach medycznych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: