Jak dbać o oczy latem?

ochrona oczu latem

Kiedy zbliżają się wakacje, a wraz z nimi słoneczna pogoda i wysokie temperatury, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak dbać o oczy latem. Co zrobić, żeby podczas ciepłych miesięcy oczy pozostały zdrowe i wolne od wszelkiego dyskomfortu? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

 
 
  • Lato to trudny czas dla oczu. W tym okresie mają one kontakt z wieloma czynnikami zewnętrznymi będącymi dla nich nie lada zagrożeniem. Mowa m.in. o szkodliwym promieniowaniu UV, ale nie tylko!
  • Dbałość o oczy w letnich miesiącach jest niezwykle ważna – zarówno w kontekście zdrowia, jak i komfortu, tak pożądanego w trakcie wakacyjnego wypoczynku.
  • Korzystanie z okularów przeciwsłonecznych to podstawa. Jednak aby oczy pozostawały nawilżone i wypoczęte przez długi czas oraz odporne na choroby, bardzo ważne jest stosowanie nawilżających kropli oraz zadbanie o profilaktykę – zbilansowaną dietę oraz higienę oczu i ich okolic.
 

Spis treści:

  1. Co jest zagrożeniem dla naszych oczu latem?
  2. Jak dbać o oczy latem? 3 najważniejsze metody
  3. Bardzo ważna jest profilaktyka
  4. Podsumowanie
 

Co jest zagrożeniem dla naszych oczu latem?

 

Latem występuje wiele czynników zewnętrznych, które stanowią duże zagrożenie dla naszych oczu. Oto najgroźniejsze z nich:

 

Promieniowanie UV

 

Największe niebezpieczeństwo dla naszych oczu latem to mocne słońce, a wraz z nim promieniowanie UV. Dla oczu najgroźniejsze są godziny 9 oraz 14-15. Wbrew pozorom nie jest to południe; o godz. 12 słońce znajduje się wysoko, a przed nim – ustawionym pod takim właśnie kątem – chronią nas łuki brwiowe.

Nasze oczy są niezwykle wrażliwe na promieniowanie słoneczne i pochłaniają je w całości. Skutki długotrwałej ekspozycji na UV pojawiają się po latach, ale mogą być bardzo dotkliwe. Światło UV zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych chorób oczu, takich jak nowotwory powiek, spojówki i rogówki, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej. Promienie słońca szczególnie groźne są nad wodą (jeziorem, morzem, rzeką) i w górach, gdzie oddziałują na nas ze zdwojoną siłą. W pierwszym przypadku to sprawa tafli wody, przypominającej lustro, a w drugim – rozrzedzonego powietrza.

 

Intensywne światło

 

Latem wielu z nas skarży się także na światłowstręt, czyli nadwrażliwość na promienie słoneczne o dużym natężeniu. Efektem tego może być początkowo coraz częstsze i mocniejsze mrużenie oczu, ale z czasem również ból i brak możliwości wygodnego obserwowania otoczenia oraz cieszenia się wakacyjną pogodą. Światłowstręt może, ale nie musi być objawem choroby. W większości przypadków stanowi naturalną reakcję na mocne słońce, z jakim mamy do czynienia w środku lata.

  intensywne światło - okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV  

Gorące i suche powietrze

 

Letnie powietrze jest suche i bardzo ciepłe. Nierzadko towarzyszy nam też dym z ogniska lub grilla. A to powoduje nadmierne parowanie łez oraz zaburzenia w produkcji filmu łzowego. Skutkiem tego są suche, podrażnione i zaczerwienione oczy.

 

Klimatyzacja

 

Wielu z nas spędza letnie dni w biurach i mieszkaniach, a w nich coraz częściej działa klimatyzacja. Ta, choć przynosi ulgę w upałach, niekorzystne wpływa na jakość powietrza – drastycznie obniża jego wilgotność. Wysuszone powietrze powoduje suchość i drażliwość oczu. W takich warunkach normą staje się ich pieczenie, zaczerwienienie i przedwczesne zmęczenie.

 

Jak dbać o oczy latem? 3 najważniejsze metody

 

Ochrona oczu latem polega na minimalizowaniu oddziaływania wymienionych wcześniej niekorzystnych czynników zewnętrznych. Służą do tego okulary przeciwsłoneczne, a także soczewki kontaktowe z filtrami UV i krople nawilżająco-łagodzące.

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

 

Twoim podstawowym wyposażeniem latem powinny być dobrej klasy okulary przeciwsłoneczne z certyfikowanymi filtrami UV. W ofertach producentów znajdziesz okulary z filtrami różnych kategorii. Kategoria UV 4 to ta najwyższa i oznacza, że okulary przepuszczają zaledwie 3-8% szkodliwego promieniowania. Dobre będą też te z kategorii UV 3, których przepuszczalność szacuje się na około 18%. Zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie okulary przeciwsłoneczne są certyfikowanym produktem i unikaj kupowania okularów niecertyfikowanych, czyli na wszelkiego rodzaju bazarkach.

Chcesz, by okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV zapewniały nie tylko odpowiednią ochronę, ale też najwyższą jakość widzenia – bez refleksów i odblasków? Poszukaj okularów dodatkowo wyposażonych w polaryzację, czyli filtr, przepuszczający wyłącznie światło spolaryzowane, a który blokuje światło rozproszone, odbijające się od różnych powierzchni. Warto też zwrócić uwagę, by okulary nie tylko blokowały dostęp UV od przodu, ale także od boków i z góry. Dobrze przylegające, wyprofilowane i z szerokim zausznikiem spiszą się najlepiej.

 

Soczewki kontaktowe z filtrem UV

 

Masz wadę wzroku i korygujesz ją za pomocą soczewek? Zwłaszcza latem warto wybrać soczewki wzbogacone o filtry UV. Filtry te znajdziesz między innymi w soczewkach #bioview oraz we wszystkich nowszych soczewkach marki ACUVUE. Takie soczewki zapewnią Twoim oczom lepszą ochronę, niż okulary z filtrami UV, bo soczewka pokrywa całe oko i – w przeciwieństwie do tego, jak sprawa ma się z tradycyjnymi oprawkami – światło nie ma możliwości przedostać się do Twoich oczu tam, gdzie znajduje się wolne miejsce między oprawką a twarzą.

Specjaliści zalecają jednak łączenie soczewek kontaktowych z okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV. Wtedy Twoje oczy zyskują pełną ochronę przed słońcem, a Ty maksymalny komfort widzenia.

 

Krople nawilżające do oczu

 

Nawilżanie oczu w letnich miesiącach to podstawa. Dobre i regularnie stosowane krople nawilżające niwelują skutki przebywania w otoczeniu suchego i ciepłego powietrza. Najlepsze będą krople o zwiększonej zawartości hialuronianu sodu, np. Clean Active Premium Drops. Dzięki nim możesz w łatwy i szybki sposób uwolnić się od suchości i podrażnień oczu. Twoje oczy mają skłonność do zaczerwienienia? Poszukaj kropli, które mają dodatkowo właściwości łagodzące.

 

Bardzo ważna jest profilaktyka

 

Jeśli chcesz, by Twoje oczy były w dobrej kondycji latem, przygotowania musisz rozpocząć już wiele miesięcy wcześniej. Duże znaczenie ma bowiem profilaktyka. Mamy tu na myśli przede wszystkim dietę oraz wypracowanie nawyków dobrych dla oczu.

 

Dieta dla zdrowia oczu

 

Zadbaj o to, by w Twoim jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w witaminę A, C, E, D i witaminy z grupy B. Ponadto włącz do diety „zdrowe” tłuszcze, czyli kwasy omega-3 i omega-6 oraz minerały cenne dla oczu: cynk, selen i miedź. Większość z nich dostarczysz, zwiększając liczbę zjadanych owoców i warzyw – zwłaszcza tych surowych, a także strączków. Możesz też rozważyć suplementację.

Jak pewnie się domyślasz, dieta dla dobrego wzroku zacznie skutkować dopiero po tygodniach, a nawet miesiącach prawidłowego odżywiania. Dlatego tak ważne jest, by zbilansować jadłospis na długo przed rozpoczęciem lata. Warto zrobić to, tym bardziej że posiłki bogate w wymienione witaminy, tłuszcze i minerały wpłyną pozytywnie na cały Twój organizm, w tym poprawią Twoją odporność.

 

Czynności dobre dla oczu

 

Jeśli to możliwe, ogranicz liczbę godzin spędzanych przed ekranami wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych, w tym komputera, tabletu, telefonu i telewizora. Emitowane przez nie, niebieskie światło szkodzi Twoim oczom o każdej porze roku, także latem. W trakcie korzystania z nich mniej mrugasz, a to również przyczynia się do suchości i zmęczenia oczu.

Kiedy więc musisz używać tych urządzeń, postaraj się robić regularne przerwy – mniej więcej raz na godzinę. W tym czasie wyjrzyj za okno, kilka razy przenieś wzrok z rzeczy położonej daleko od Ciebie na tę, będącą blisko. I mrugaj! To naturalna ochrona dla Twoich oczu.

 

Podsumowanie

 

Lato, podobnie jak zima, to niebezpieczna pora roku dla Twoich oczu. Ale teraz już wiesz, co możesz zrobić, by ochronić swój wzrok przed groźnym promieniowaniem UV oraz gorącym i suchym powietrzem – najbardziej niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i regularne nawilżanie oczu to podstawa. Dzięki temu lato będzie jeszcze przyjemniejsze!

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Krzysztofa Mendyka (Konsultant ds. Optometrii KODANO Optyk. Absolwent Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Członek PTOiO. W branży optyczneja od 2006 roku.)

Udostępnij: