Jak poradzić sobie z dyskomfortem po zdjęciu soczewek?

dyskomfort po zdjęciu soczewek

Często wieczorami czujesz, że Twoje soczewki nieco uwierają, a każdy ruch gałką oczną jest męczący? Po zdjęciu soczewek odczuwasz ociężałość, która sprawia, że powieki same Ci się zamykają? Tak wygląda zmęczenie oczu. Dowiedz się, jakie są skuteczne sposoby na zmęczone oczy i jak dbać o wzrok.

 
 
 • Uczucie zmęczonych oczu może być uwarunkowane trybem życia, czynnikami środowiskowymi, a także błędami popełnianymi podczas noszenia soczewek.
 • Aby poprawić komfort widzenia i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, zaleca się częste wykonywanie ćwiczeń oczu, a także stosowanie domowych środków zmniejszających obrzęki i poprawiających krążenie.
 • Regularne stosowanie odpowiednich dla Twoich oczu kropli zmniejszy uczucie zmęczonych oczu.
 

Spis treści:

 1. Jakie są powody zmęczonych oczu po zdjęciu soczewek?
 2. Profilaktyka zmęczonych oczu. Jakie sposoby na zmęczone oczy przynoszą długotrwałe skutki?
 3. Ćwiczenia na zmęczone oczy pomogą Ci zredukować dyskomfort
 4. Jak wybrać krople do zmęczonych oczu?
 

Jakie są powody zmęczonych oczu po zdjęciu soczewek?


Szacuje się, że nawet 60% dorosłych zmaga się ze zmęczeniem oczu. Zjawisko to może nasilać się u osób na co dzień pracujących przy komputerze lub innym sprzęcie cyfrowym. Oprócz objawów fizycznych - bólu, łzawieniu, pieczeniu, zaczerwienieniu czy trudności z utrzymaniem otwartych powiek - zmęczonym oczom niekiedy towarzyszy gorsze samopoczucie, dekoncentracja czy zamglone widzenie.

Co ciekawe, jak wynika z danych opublikowanych przez stowarzyszenie Review of Optometry, noszenie soczewek samo w sobie nie potęguje objawów zmęczenia oczu u osób narażonych na niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych. Nasilenie dolegliwości najczęściej jest wynikiem nieprawidłowego użytkowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Uczucie zmęczenia oczu może być spowodowane:


Na zmęczenie oczu mają wpływ także czynniki środowiskowe. Dolegliwości związane z tym stanem pojawiają się częściej, jeśli mieszkasz w miejscu o wysokim zapyleniu, niskiej wilgotności lub powietrzu mocno zanieczyszczonym metalami ciężkimi. W takiej sytuacji należy przykładać jeszcze większą wagę do dbania o wzrok.


objawy zmęczonych oczu

Profilaktyka zmęczonych oczu. Poznaj sposoby na zmęczone oczy.


Jeśli chcesz uniknąć często zmęczonych oczu zarówno podczas noszenia soczewek, jak i po ich zdjęciu, zawsze używaj ich zgodnie z zaleceniami. Przed każdą zmianą produktu kontaktologicznego skonsultuj się z okulistą lub optometrystą. Nie przekraczaj też zalecanego czasu użytkowania soczewek i od czasu do czasu zrezygnuj z nich na rzecz okularów.

Doraźnie możesz skorzystać z domowych sposobów na zmęczone oczy, które przyniosą Ci natychmiastową ulgę. Dobroczynne działanie wykazują okłady z czarnej herbaty, rumianku lub świetlika. Zamiennie warto stosować schłodzoną wcześniej w lodówce maskę żelową, dzięki której złagodzisz podrażnienia i zniwelujesz obrzęki.

Jeśli dużo czasu spędzasz przy komputerze, nie zapominaj o higienie pracy - ustaw wysokość monitora na wysokości swojego wzroku, a jasność w taki sposób, aby była możliwie najbardziej zbliżona do otoczenia. Podczas pracy często mrugaj, odrywaj wzrok od ekranu komputera co 20 minut i obserwuj przedmioty w dali przez 20 sekund.


profilaktyka zmęczonych oczu

Ćwiczenia na zmęczone oczy pomagające zredukować dyskomfort


Pomocne w zniwelowaniu uczucia zmęczonych oczu po zdjęciu soczewek mogą okazać się także ćwiczenia, zwłaszcza te rozluźniające mięśnie twarzy oraz usprawniające przepływ krwi w okolicach oczu. Korzystnie na uczucie znużenia wzroku wpływają następujące ćwiczenia:

 1. Patrzenie w dal. Ćwiczenie to polega na skupianiu wzroku na przedmiotach znajdujących się w różnej odległości, poczynając od tego znajdującego się najbliżej i stopniowo posuwając się dalej. Na każdym przedmiocie zatrzymaj wzrok na kilkanaście sekund, a następnie kilkukrotnie pomrugaj. Pomoże Ci to nawilżyć oczy.
 2. Patrzenie w dół i w górę przy zamkniętych oczach. Powoli ruszaj gałkami ocznymi najpierw w jedną, a potem w drugą stronę. Ruch powinien być powolny i kończyć się dopiero gdy poczujesz napięcie mięśni wokół gałki ocznej. Postaraj się utrzymać taką pozycję przez kilka sekund. Wykonaj 10 powtórzeń dla każdej strony. Ćwiczenie to pomoże Ci rozluźnić mięśnie wokół oczu.
 3. Palming. Zakryj oczy rozgrzanymi wcześniej dłońmi. Ich nasada powinna luźno opierać się na twarzy, ale nie dotykać oczu. Nie powinno też przez nie przedzierać się światło. Powoli zamknij oczy i trwaj w takiej pozycji przez około 10 minut. Po tym otwórz oczy i kilkukrotnie pomrugaj. Palming pomaga rozluźnić mięśnie i usprawnić krążenie krwi.
 

Jak wybrać krople do zmęczonych oczu?

 

Krople do zmęczonych oczu pomogą Ci złagodzić suchość i dyskomfort związany z noszeniem soczewek. Warto jednak chwilę zastanowić się nad wyborem tego właściwego preparatu. Niektóre z nich mogą bowiem prowadzić do degradacji soczewek, a następnie do uszkodzenia narządu wzroku. Wybieraj takie, które:

 • zawierają niewielkie ilości konserwantów lub nie zawierają ich wcale;
 • mają w składzie składniki o charakterze nawilżającym i stabilizującym produkcję filmu łzowego.

Przed zakupem zawsze sprawdź, czy wybrane krople na zmęczone oczy są kompatybilne z typem soczewki, które nosisz. Preparaty, które spełniają ten warunek, to m.in.:

 • Clean Active Premium Drops - dzięki zawartości kwasu hialuronowego błyskawicznie nawilżają oczy. Usuwają też zanieczyszczenia mogące powodować dyskomfort. Ich regularne używanie zapobiega nadmiernemu łzawieniu i przyspiesza regenerację oczu.
 • blink contacts® - zawierają kwas hialuronowy, dzięki czemu szybko nawilżają i zapewniają oczom ochronę przed mikrourazami. Pomagają również poprawić kondycję rogówki.
 • Comfort Drops - odczyn pH preparatu jest identyczny z naturalnym odczynem łez, co w bezpieczny i szybki sposób pomaga redukować podrażnienia i uczucie suchości. Krople nawilżają i oczyszczają oko, zapewniając wysoką jakość oraz komfort widzenia.
 

krople Clean Active Premium DropsClean Active Premium Drops to wysokiej jakości krople do oczu, które będą idealnym wyborem dla osób zmagających się z ich nadmierną suchością oraz zmęczeniem. Jego stosowanie pozwoli kompleksowo nawilżyć Twoje oczy, przywracając im blask oraz świeżość, niwelując przy tym podrażnienia oraz zaczerwienienie. Użytkowanie tego preparatu dodatkowo stabilizuje łzawienie, pozbywając się problemu niechcianego łzawienia, oraz ochroni oczy przed groźnymi infekcjami. Produkt ten zapewni Ci również poprawę widzenia oraz dogłębne oczyszczenie oczu, przynosząc natychmiastową ulgę. Preparat o pojemności 15 ml to idealna opcja do dłuższego użytkowania.

KUPUJĘ

krople blink contactsblink contacts® to innowacyjne krople do oczu, stworzone dla osób zmagających się z syndromem suchego oka. Będą także idealnym wyborem, jeżeli czujesz, że Twoje oczy są ciągle zmęczone i potrzebują natychmiastowego nawilżenia. Użytkowanie tych kropli zapewni Ci ulgę oraz ukojenie, sprawiając, że oczy na nowo będą świeże i pełne blasku. Ich stosowanie poprawi także jakość widzenia, oraz ochroni oczy przed mikrourazami. Produktu używać można bez potrzeby zdejmowania soczewek. Pojemność 10 ml wystarczy na optymalne użytkowanie.

KUPUJĘ

krople Comfort DropsComfort Drops to innowacyjne krople do oczu, które dedykowane są osobom zmagającym się z podrażnieniami oraz częstym wysuszeniem oczu. Produkt ten dogłębnie nawilży Twoje oczy oraz oczyści je, chroniąc przed groźnymi infekcjami i drobnoustrojami. Ph kropel zbliżone jest do pH ludzkich łez, oko więc doskonale przyjmuje ten preparat. Jest to produkt kompatybilny z soczewkami, można go aplikować bez potrzeby ich zdejmowania. Buteleczka zawiera 20 ml produktu, wystarczy więc nawet na 3 miesiące jego stosowania.

KUPUJĘ
 

Wszystkimi wyżej wymienionymi preparatami możesz zakraplać oczy także wtedy, gdy masz na nich soczewki. To doskonały sposób nie tylko na redukcję zmęczenia wzroku, ale również zapobieganie mu!

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją mgr Oliwii Bugajczyk (Konsultant ds. optyki okularowej i optometrii KODANO Optyk)

źródła informacji:

Udostępnij: