Osoby cierpiące na dalekowzroczność widzą stosunkowo dobrze z daleka, jednak przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości są dla nich rozmazane. Przyczynia się to do szybkiego męczenia podczas czytania, może powodować także ból głowy i podrażnienia spojówki. Pomóc mogą specjalnie przygotowane ćwiczenia dla dalekowidzów, które swobodnie możesz wykonać w domu.
Ćwiczenia dla dalekowidzów mogą w pewnym stopniu poprawić wzrok, zapobiegają pogłębianiu się wady wzroku oraz zmniejszają uczucie zmęczenia oczu. Efekty będą zauważalne dopiero przy regularnym wykonywaniu ćwiczeń. W niektórych przypadkach wada może się cofnąć nawet o 20%.
Zanim zaczniesz ćwiczyć
Najważniejsze podczas wykonywanych ćwiczeń jest bezpieczeństwo Twoich oczu. Dlatego zanim zaczniesz je wykonywać, odwiedź okulistę i zbadaj swój wzrok. Nawet jeśli dokładnie znasz swoją wadę refrakcji, ponieważ jedynie okulista może określić nietypowe zmiany w oku, zwyrodnienia, czy choroby oczu, które mogą być przeciwwskazaniem do wykonywania danego ćwiczenia.
Zrelaksuj się! Ćwiczenia trzeba wykonywać będąc zrelaksowanym, nie spiesz się i nie stresuj, skup swoją uwagę na zadaniach. Jeśli Twoje oczy są zmęczone, lub odczuwasz ból podczas danego ćwiczenia - przerwij je. Pamiętaj także o systematyczności. Tylko regularne wykonywanie ćwiczeń pozwoli Ci uzyskać odpowiednie efekty.
1. Czytanie z “puzonowaniem”
Efektem tego ćwiczenia jest możliwość zobaczenia tekstu z bliższej odległości niż dotychczas. Do wykonania zadania potrzebujesz: książki lub tablicy z tekstem o różnej wielkości czcionki.
Umieść tablicę w odległości, z której jesteś w stanie z łatwością odczytać tekst. Następnie powoli zbliżaj kartkę na taką odległość, aż litery będą rozmyte. Poruszaj wzrokiem wzdłuż liter i wyrazów, ale nie czytaj ich. Pamiętaj o mruganiu, aby wzrok był cały czas zrelaksowany. Po chwili oddalaj kartkę od oczu aż będziesz mógł swobodnie odczytać tekst. Powtarzaj zadanie kilka razy, z czasem możesz wykorzystać tekst o mniejszym rozmiarze. Sprawdź, czy możesz odczytać tekst z mniejszej odległości.
2. Czytanie tekstów różnej wielkości
W przypadku dalekowzroczności najlepszą metodą na poprawę wzroku jest czytanie małego druku, oczywiście przy zachowaniu relaksu dla oczu. Z kolei teksty, których czcionka stopniowo zmniejsza swoją wielkość wymuszają na naszych oczach większe skupienie. Do wykonania zadania potrzebujesz: kartkę lub tablicę z tekstem o różnej wielkości czcionki, ułożonej od największej do najmniejszej.
Na początku ustaw tekst w odległości, z której największe litery będą lekko rozmyte, ale łatwo rozpoznawalne. Skup uwagę na największych literach, nie czytaj ich, tylko obrysuj kształty. Pamiętaj, by często mrugać. Po chwili zamknij oczy i wizualizuj to, co przed chwilą przeczytałeś. Następnie powtórz wykonywane czynności na tekście o mniejszej czcionce. Podczas wykonywania zadania oczy powinny być cały czas rozluźnione. Jeśli odczuwasz zmęczenie - przerwij, daj oczom odpocząć. Na koniec wróć do pierwszego, największego druku, powinien być teraz wyraźniejszy i wydawać się większy niż na początku.
3. Czytanie odwróconego tekstu
To ćwiczenie pozwoli skupić wzrok dokładnie na tym, co widzą Twoje oczy podczas czytania. Pamiętaj, że ćwiczenia wzroku nie polegają na czytaniu tekstu, tylko na skupianiu wzroku na konkretnym kształcie liter. (Podczas czytania nie musisz dokładnie skupiać wzroku na każdej literze, ani na słowie. W Twojej głowie automatycznie pojawiają się znaczenia.) Do wykonania zadania potrzebujesz: kartkę z odwróconym tekstem.
Możesz wykorzystać książkę, wystarczy że obrócisz ją o 180 stopni. Skup swój wzrok na każdej pojedynczej literze, śledząc jej kształt. Ćwiczenie wykonuj powoli, stopniowo przesuwaj wzrok punkt po punkcie wokół litery. Nie zapominaj o częstym mruganiu. Na końcu każdej linijki zamknij oczy i wizualizuj czerń liter. Następnie przenieś wzrok na białe miejsca dookoła liter i wyrazów. Zadanie ma na celu zwiększyć świadomość tego, co dokładnie widzą Twoje oczy podczas czytania, na co z naturalnych powodów nie zwracamy uwagi. Na koniec ćwiczenia odwróć książkę i sprawdź, czy widzisz wyraźnie tekst z mniejszej odległości.
4. Ćwiczenie z dwiema tablicami
To zadanie wpływa na widzenie przestrzenne i poprawia akomodację oka, jednak jest najbardziej wymagające i obciążające wzrok spośród wszystkich tu wymienionych. Do wykonania zadania potrzebujesz: specjalnej tablicy z literami do patrzenia z daleka i bliska.
Na początku umocuj dużą tablicę na ścianie w odległości skąd będziesz wyraźnie widział jej zawartość. Małą natomiast trzymaj w dłoni tak, aby tekst był widoczny lecz lekko rozmyty. Odczytaj 3 litery z dużej tablicy, po czym zamknij na sekundę oczy i przywołaj w wyobraźni ich obraz. Następnie spójrz na małą tablicę i odczytaj te same litery. Powtórz to samo z kolejnymi trzema literami. Możesz dobierać litery dowolnie (na ukos, poziomo, pionowo, nieregularnie), najważniejsze, by znajdowały się obok siebie. Wykonaj maksymalnie pięć powtórzeń. W kolejnym etapie zadania przysuń małą tablicę, aby litery były bardziej rozmyte. Powtórz poprzednie kroki z trzema literami. Mrugaj i oddychaj regularnie, pamiętaj, by wzrok był zrelaksowany. Jeśli poczujesz ból podczas wykonywania tego zadania, przerwij je i zakryj oczy dłońmi, przez chwilę zostaw w ciemności.
Efekty ćwiczeń zależą od osoby, u niektórych poprawa będzie zauważalna już po kilku seriach ćwiczeń, inni będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Niezbędna do sukcesu w poprawie wzroku jest systematyczność. Trzeba jednak pamiętać, że ćwiczenia w różnym stopniu obciążają oczy i mogą przyczyniać się do ich zmęczenia, jednak nigdy nie powinny powodować bólu.
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk