Okulary to nie tylko sposób na korygowanie wady wzroku czy ochronę przed słońcem. Okulary to też istotny element całego Twojego wizerunku. Nic dziwnego, że chcesz, by dobrze wyglądały i zastanawiasz się, jak dobrać kolor oprawek. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy doborze i wskazujemy konkretne oprawki korespondujące z poszczególnymi typami urody. Sprawdź koniecznie!
Dlaczego dobranie odpowiednich oprawek okularów jest tak ważne? I dlaczego jest tak trudne?
Kiedy decydujesz się na zakup okularów, zapewne chcesz, by posłużyły Ci co najmniej przez kilka miesięcy, a najlepiej przez parę lat. Wybranie oprawek niepasujących do Twojej urody może więc spowodować nie lada problem – pogarszać Ci nastrój przy każdym spojrzeniu w lustro, a nawet obniżać samoocenę. Za to z okularami wybranymi świadomie i pasującymi do posiadanego przez Ciebie typu urody czujesz się pewniej i atrakcyjniej, a noszenie okularów nie jest przykrym obowiązkiem; staje się przyjemnością. No i wyglądasz świetnie!
Dlaczego zatem dobór oprawek okularowych jest tak trudny? Głównie dlatego, że rolę odgrywa tu nie tylko Twój gust. Liczy się też analitycznie podejście i umiejętność wyselekcjonowania pasujących do siebie kolorów, a także zdolność do obiektywnej oceny tego, jak wyglądasz w danym modelu okularów.
Może się bowiem zdarzyć, że okulary, które bardzo Ci się podobają po założeniu, nie będą prezentować się już tak dobrze. I odwrotnie – oprawki, które wydały Ci się przeciętne na stojaku, na Tobie mogą wyglądać rewelacyjnie. O ostatecznym efekcie decyduje to, czy dane okulary eksponują atuty Twojej urody i ukrywają mankamenty.
Na szczęście istnieje pula sprawdzonych połączeń, w których możesz znaleźć swój typ urody i dowiedzieć się, które oprawki najprawdopodobniej będą do Ciebie pasować. Dzięki temu dobre okulary kupisz nie tylko w stacjonarnym salonie optycznym, ale również przez Internet.
Jak dobrać oprawki do typu urody?
Określenie posiadanego typu urody to kluczowy etap w całym procesie doboru oprawek. Wyróżnia się cztery główne typy urody i dwa mieszane.
Typ urody: wiosna
Charakteryzuje się jasną, wręcz porcelanową karnacją o ciepłym, brzoskwiniowym tonie, która opala się na złocisty, brązowy kolor i czasami obsypuje delikatnymi piegami, a czasami otula zdrowym rumieńcem. Włosy są w odcieniu brązu, a tęczówki też ciepłe, ale delikatne.
Jakie oprawki do urody wiosennej?
Z wiosenną urodą najlepiej łączą się oprawki w pastelowych kolorach oraz oprawki przezroczyste i półprzezroczyste. Takie, które nie przytłoczą tej dziewczęcej, delikatnej urody. Polecane są okulary w ciepłych odcieniach złota i czerwieni.
Przykłady oprawek na wiosnę:
- Oprawki metalowe, ciepły odcień złota;
- Oprawki plastikowe, rudawy brąz;
- Oprawki plastikowe, okrągłe, w ciepłej czerwieni.
Typ urody: lato
Wbrew pozorom, w urodzie letniej nie dominują ciepłe kolory. Wręcz przeciwnie. W tym typie cera ma stonowany, chłodny kolor, włosy są jasne, czasami „mysie”, a oczy jasnozielone lub piwne.
Jakie oprawki do urody letniej?
Uroda letnia świetnie koresponduje z delikatnymi oprawkami w barwach natury: szarymi, brązowymi, zielonymi, różowymi w pudrowym odcieniu, błękitnymi.
Przykłady oprawek na lato:
- Oprawki szare, półprzezroczyste, z błękitnymi wstawkami;
- Oprawki czarne z delikatnym, zielonym wybarwieniem;
- Oprawki pudrowo-różowe, metalowe;
- Oprawki czarne w niebieskie cętki.
Typ urody: jesień
Charakteryzuje się jasnym odcieniem skóry w ciepłych tonach i równie ciepłym kolorem włosów: złocistym, miedzianym lub kasztanowym. Często dochodzą do tego piegi i delikatne żółte plamki w tęczówkach. Oczy często zielone, ale i brązowe, piwne oraz niebieskie.
Jakie oprawki do urody jesiennej?
Strzałem w dziesiątkę są wszelkiej maści brązy, zgaszona zieleń i ciepłe odcienie czerwieni. A jeśli chcesz, by okulary były wyraziste i wyróżniały się na twarzy, możesz wybrać te w kolorze beżowym lub écru.
Przykłady oprawek na jesień:
- Oprawki beżowe;
- Oprawki écru.
Typ urody: zima
Zimową urodę można poznać po jasnej, chłodnej cerze i ciemnych – ciemnobrązowych lub kruczoczarnych włosach, również z grafitowymi czy fioletowymi refleksami. Charakterystyczny dla zimy jest też intensywny kolor oczu: błękitny i zielony.
Jakie oprawki do urody zimowej?
Przede wszystkim klasyczne. Do zimowej urody świetnie pasują oprawki w kolorze czarnym, granatowym, fioletowym oraz białym. Wszystkie w zimnych odcieniach – tak zimnych, jak zima właśnie.
Przykłady oprawek na zimę:
- Oprawki fioletowe;
- Oprawki białe o kremowym/jasnoróżowym wykończeniu;
- Oprawki granatowe.
Mieszane typy urody: zima + lato, wiosna + jesień
Właścicielki i właściciele mieszanych typów urody mają większe pole do popisu, bo mogą wybierać z puli okularów polecanych dla jednej i drugiej grupy. Tutaj jednak tym ważniejsze jest przymierzenie konkretnych okularów i ocenienie czy dobrze wyglądają, najlepiej z pomocą bliskiej osoby lub doradcy klienta.
Kolor oprawek a kolor włosów
Polecany kolor oprawek dla brunetek i brunetów będzie zupełnie inny niż kolor oprawek dla blondynek i blondynów czy pań i panów z rudymi fryzurami. Włosy w tym kontekście mają bowiem ogromne znaczenie. Najważniejsza zasada: barwa pukli powinna kontrastować z kolorem okularów, ale nie może to być zbyt mocny kontrast.
Zgodnie z tym do intensywnego i wyrazistego koloru włosów pasują oprawki w neutralnych barwach, a do jasnych, delikatnych pukli – oprawki ciemne i mocno osadzające się w całym wizerunku.
- Kolor oprawek dla brunetek i brunetów – czerwony, czarny, biały, granatowy, srebrny;
- Kolor oprawek dla szatynek i szatynów – ciepłe i głębokie czerwienie i zielenie, beż, czerń;
- Kolor oprawek dla blondynek i blondynów – złoty, srebrny, koralowy, fioletowy miedziany, beżowy;
- Kolor oprawek dla rudowłosych – złoty, miedziany, zieleń, chabrowy, morski.
Jak dobrać oprawki do koloru oczu?
W procesie doboru najlepszego koloru oprawek nie można zapomnieć o oczach. Tu obowiązuje inna zasada – kolor okularów dobieramy do koloru oczu. Chyba że chcesz oryginalnych, wyróżniających się oprawek, takich, które mocno podkreślają tęczówki – wtedy kolor okularów można dobrać w kontraście do koloru oczu.
- Niebieskookim - oprawki błękitne, granatowe i niebieskie lub brązowe.
- Brązowookim – oprawki o ciepłej, ale ciemnej i zdecydowanej barwie brązu, także złote, khaki i granatowe.
- Piwnookim – oprawki w kolorze brązowym, zielonym, złotym i fioletowym.
- Zielonookim – oprawki w odcieniach zieleni, brązu i złota a dla odważnych fioletowe i czerwone.
- Szarookim – okulary szare, ale też popielate, różowe w pudrowym wariancie, błękitne, także półprzezroczyste.
Zobacz jak dobrać oprawki do koloru włosów i oczu
Podsumowanie
Każda osoba, u której stwierdzono wadę wzroku oraz każda osoba, która chce nosić okulary „zerówki” prędzej czy później staje przed pytaniem, jak dobrać kolor oprawek okularów. Jasne, można wybrać okulary w ciemno, ale te, dopasowane do Twojego typu urody, w tym koloru Twoich włosów i oczu, przyniosą Ci zdecydowanie więcej satysfakcji.