Dobieramy kolor oprawek do typu urody, barwy oczu i włosów

dobór koloru oprawek

Okulary to nie tylko sposób na korygowanie wady wzroku czy ochronę przed słońcem. Okulary to też istotny element całego Twojego wizerunku. Nic dziwnego, że chcesz, by dobrze wyglądały i zastanawiasz się, jak dobrać kolor oprawek. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy doborze i wskazujemy konkretne oprawki korespondujące z poszczególnymi typami urody. Sprawdź koniecznie!

 

Dlaczego dobranie odpowiednich oprawek okularów jest tak ważne? I dlaczego jest tak trudne?

 

Kiedy decydujesz się na zakup okularów, zapewne chcesz, by posłużyły Ci co najmniej przez kilka miesięcy, a najlepiej przez parę lat. Wybranie oprawek niepasujących do Twojej urody może więc spowodować nie lada problem – pogarszać Ci nastrój przy każdym spojrzeniu w lustro, a nawet obniżać samoocenę. Za to z okularami wybranymi świadomie i pasującymi do posiadanego przez Ciebie typu urody czujesz się pewniej i atrakcyjniej, a noszenie okularów nie jest przykrym obowiązkiem; staje się przyjemnością. No i wyglądasz świetnie!

Dlaczego zatem dobór oprawek okularowych jest tak trudny? Głównie dlatego, że rolę odgrywa tu nie tylko Twój gust. Liczy się też analitycznie podejście i umiejętność wyselekcjonowania pasujących do siebie kolorów, a także zdolność do obiektywnej oceny tego, jak wyglądasz w danym modelu okularów.

Może się bowiem zdarzyć, że okulary, które bardzo Ci się podobają po założeniu, nie będą prezentować się już tak dobrze. I odwrotnie – oprawki, które wydały Ci się przeciętne na stojaku, na Tobie mogą wyglądać rewelacyjnie. O ostatecznym efekcie decyduje to, czy dane okulary eksponują atuty Twojej urody i ukrywają mankamenty.

Na szczęście istnieje pula sprawdzonych połączeń, w których możesz znaleźć swój typ urody i dowiedzieć się, które oprawki najprawdopodobniej będą do Ciebie pasować. Dzięki temu dobre okulary kupisz nie tylko w stacjonarnym salonie optycznym, ale również przez Internet.

  dopasowanie koloru oprawek do urody  

Jak dobrać oprawki do typu urody?

 

Określenie posiadanego typu urody to kluczowy etap w całym procesie doboru oprawek. Wyróżnia się cztery główne typy urody i dwa mieszane.

 

Typ urody: wiosna

 

Charakteryzuje się jasną, wręcz porcelanową karnacją o ciepłym, brzoskwiniowym tonie, która opala się na złocisty, brązowy kolor i czasami obsypuje delikatnymi piegami, a czasami otula zdrowym rumieńcem. Włosy są w odcieniu brązu, a tęczówki też ciepłe, ale delikatne.

 

Jakie oprawki do urody wiosennej?

 

Z wiosenną urodą najlepiej łączą się oprawki w pastelowych kolorach oraz oprawki przezroczyste i półprzezroczyste. Takie, które nie przytłoczą tej dziewczęcej, delikatnej urody. Polecane są okulary w ciepłych odcieniach złota i czerwieni.

 

Przykłady oprawek na wiosnę:

 
 • Oprawki metalowe, ciepły odcień złota;
 • Oprawki plastikowe, rudawy brąz;
 • Oprawki plastikowe, okrągłe, w ciepłej czerwieni.
 

Typ urody: lato

 

Wbrew pozorom, w urodzie letniej nie dominują ciepłe kolory. Wręcz przeciwnie. W tym typie cera ma stonowany, chłodny kolor, włosy są jasne, czasami „mysie”, a oczy jasnozielone lub piwne.

 

Jakie oprawki do urody letniej?

 

Uroda letnia świetnie koresponduje z delikatnymi oprawkami w barwach natury: szarymi, brązowymi, zielonymi, różowymi w pudrowym odcieniu, błękitnymi.

 

Przykłady oprawek na lato:

 
 • Oprawki szare, półprzezroczyste, z błękitnymi wstawkami;
 • Oprawki czarne z delikatnym, zielonym wybarwieniem;
 • Oprawki pudrowo-różowe, metalowe;
 • Oprawki czarne w niebieskie cętki.
 

Typ urody: jesień

 

Charakteryzuje się jasnym odcieniem skóry w ciepłych tonach i równie ciepłym kolorem włosów: złocistym, miedzianym lub kasztanowym. Często dochodzą do tego piegi i delikatne żółte plamki w tęczówkach. Oczy często zielone, ale i brązowe, piwne oraz niebieskie.

 

Jakie oprawki do urody jesiennej?

 

Strzałem w dziesiątkę są wszelkiej maści brązy, zgaszona zieleń i ciepłe odcienie czerwieni. A jeśli chcesz, by okulary były wyraziste i wyróżniały się na twarzy, możesz wybrać te w kolorze beżowym lub écru.

 

Przykłady oprawek na jesień:

 
 • Oprawki beżowe;
 • Oprawki écru.
 

Typ urody: zima

 

Zimową urodę można poznać po jasnej, chłodnej cerze i ciemnych – ciemnobrązowych lub kruczoczarnych włosach, również z grafitowymi czy fioletowymi refleksami. Charakterystyczny dla zimy jest też intensywny kolor oczu: błękitny i zielony.

 

Jakie oprawki do urody zimowej?

 

Przede wszystkim klasyczne. Do zimowej urody świetnie pasują oprawki w kolorze czarnym, granatowym, fioletowym oraz białym. Wszystkie w zimnych odcieniach – tak zimnych, jak zima właśnie.

 

Przykłady oprawek na zimę:

 
 • Oprawki fioletowe;
 • Oprawki białe o kremowym/jasnoróżowym wykończeniu;
 • Oprawki granatowe.
 

Mieszane typy urody: zima + lato, wiosna + jesień

 

Właścicielki i właściciele mieszanych typów urody mają większe pole do popisu, bo mogą wybierać z puli okularów polecanych dla jednej i drugiej grupy. Tutaj jednak tym ważniejsze jest przymierzenie konkretnych okularów i ocenienie czy dobrze wyglądają, najlepiej z pomocą bliskiej osoby lub doradcy klienta.

Kolor oprawek a kolor włosów

 

Polecany kolor oprawek dla brunetek i brunetów będzie zupełnie inny niż kolor oprawek dla blondynek i blondynów czy pań i panów z rudymi fryzurami. Włosy w tym kontekście mają bowiem ogromne znaczenie. Najważniejsza zasada: barwa pukli powinna kontrastować z kolorem okularów, ale nie może to być zbyt mocny kontrast.

Zgodnie z tym do intensywnego i wyrazistego koloru włosów pasują oprawki w neutralnych barwach, a do jasnych, delikatnych pukli – oprawki ciemne i mocno osadzające się w całym wizerunku.

 • Kolor oprawek dla brunetek i brunetów – czerwony, czarny, biały, granatowy, srebrny;
 • Kolor oprawek dla szatynek i szatynów – ciepłe i głębokie czerwienie i zielenie, beż, czerń;
 • Kolor oprawek dla blondynek i blondynów – złoty, srebrny, koralowy, fioletowy miedziany, beżowy;
 • Kolor oprawek dla rudowłosych – złoty, miedziany, zieleń, chabrowy, morski.
  kolor oprawek dla brunetek  

Jak dobrać oprawki do koloru oczu?

 

W procesie doboru najlepszego koloru oprawek nie można zapomnieć o oczach. Tu obowiązuje inna zasada – kolor okularów dobieramy do koloru oczu. Chyba że chcesz oryginalnych, wyróżniających się oprawek, takich, które mocno podkreślają tęczówki – wtedy kolor okularów można dobrać w kontraście do koloru oczu.

 • Niebieskookim - oprawki błękitne, granatowe i niebieskie lub brązowe.
 • Brązowookim – oprawki o ciepłej, ale ciemnej i zdecydowanej barwie brązu, także złote, khaki i granatowe.
 • Piwnookim – oprawki w kolorze brązowym, zielonym, złotym i fioletowym.
 • Zielonookim – oprawki w odcieniach zieleni, brązu i złota a dla odważnych fioletowe i czerwone.
 • Szarookim – okulary szare, ale też popielate, różowe w pudrowym wariancie, błękitne, także półprzezroczyste.
 

Zobacz jak dobrać oprawki do koloru włosów i oczu

 

Podsumowanie

 

Każda osoba, u której stwierdzono wadę wzroku oraz każda osoba, która chce nosić okulary „zerówki” prędzej czy później staje przed pytaniem, jak dobrać kolor oprawek okularów. Jasne, można wybrać okulary w ciemno, ale te, dopasowane do Twojego typu urody, w tym koloru Twoich włosów i oczu, przyniosą Ci zdecydowanie więcej satysfakcji.

Udostępnij: