Długie paznokcie a soczewki kontaktowe

paznokcie vs soczewki kontaktowe

Zadbane i piękne paznokcie to obowiązek każdej kobiety, ale i każdego mężczyzny. Higiena naszych palców, a więc i paznokci to podstawa w stosowaniu soczewek kontaktowych. Dlaczego? Czytaj dalej!

 

Higiena paznokci

 

O higienę naszych paznokci powinniśmy dbać zawsze. Jednak nosząc soczewki kontaktowe musimy jeszcze bardziej zwracać uwagę na pielęgnację paznokci. Skórki pod paznokciami są trudno dostępnym miejscem, dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić te miejsca i nie dopuścić do rozwoju drobnoustrojów. Bakterie z łatwością mogą przenieść się na powierzchnię soczewki, a z niej do naszego oka.

 

Kształt paznokci

 

Najpowszechniejszą metodą zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych jest używanie w tym celu palca wskazującego. Pamiętaj, że każdą manipulację soczewką można dokonywać wyłącznie opuszkiem palca, nigdy paznokciem. Zdarza się jednak, że ostro zakończony paznokieć lub posiadający zadarcie może uszkodzić soczewkę nawet przez lekkie dotknięcie, poprzez naszą chwilową nieuwagę. Dlatego użytkownicy soczewek powinni dbać o zaokrąglone krawędzie paznokci, by zniwelować ryzyko uszkodzenia soczewki.

 

Długość paznokci

 

Okuliści i optometryści zdecydowanie zabraniają noszenia długich paznokci stosując soczewki kontaktowe. Kiedy nasze paznokcie są zbyt długie, dotykanie samym opuszkiem palca jest znacznie utrudnione. Wówczas często dochodzi do kontaktu paznokci z soczewką, możemy wtedy ją zarysować bądź nawet całkiem przeciąć. Jednak warto mieć na uwadze nie tylko soczewkę, ponieważ uszkodzoną zawsze można wyrzucić i założyć nową. Szczególnie istotne jest oko. Długie paznokcie często powodują zadrapania oka, co prowadzi do dyskomfortu, a nawet poważnych uszkodzeń wzroku. Manipulując przy zakładaniu, a szczególnie zdejmowaniu soczewek potrzebujemy sprawnych palców - wskazującego oraz kciuka. Kiedy paznokcie są zbyt długie, odpowiednie uchwycenie soczewki jest trudne, przez co może dojść do zarysowania oka podczas wyciągania soczewki.

 

Lakiery do paznokci w tym lakiery hybrydowe

  lakiery do paznokci vs soczewki  

Zadbany manicure to od zawsze symbol klasy i szyku, a przede wszystkim dbałości o piękno. Lakiery do paznokci, również hybrydowe, w żaden sposób nie przeszkadzają w stosowaniu soczewek. Oczywiście pamiętając o zasadach higieny i odpowiedniej długości oraz kształtu paznokcia. Nie dopuść do samowolnego odchodzenia cząsteczek lakieru od płytki paznokcia, ponieważ nawet niewidoczne gołym okiem fragmenty mogą dostać się na soczewkę i być odczuwalne na oku. Wtedy należy przemyć soczewkę płynem dezynfekującym do soczewek i założyć ponownie. Pamiętaj, aby po każdym zabiegu kosmetycznym z paznokciami umyć dokładnie ręce i osuszyć w bezpyłowy ręcznik przed kontaktem rąk z soczewką.

Aby dbać o swój wzrok i jakość widzenia w soczewkach zwracaj uwagę na swoje paznokcie. Pamiętaj, aby zawsze utrzymywać je w najwyższej czystości. Zniweluj ostre zakończenia płytki oraz zadrapania wolnego brzegu paznokcia. Utrzymuj optymalną długość swojej płytki, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia soczewki, a w szczególności powierzchni oka.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: