Jak dbać o soczewki kontaktowe w 5 krokach?

jak dbać o soczewki - 5 kroków

Wśród wszystkich wybieranych przez użytkowników soczewek kontaktowych największą popularnością cieszą się te noszone w trybie dziennym, czyli zakładane po obudzeniu i zdejmowane przed pójściem spać. Są to najczęściej soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. O taki rodzaj soczewek należy dbać w ściśle określony sposób, przedstawiony przez specjalistę w czasie aplikacji. Brak dbałości o soczewki kontaktowe może prowadzić do poważnych powikłań infekcyjnych oczu, w tym również do utraty widzenia.

 
 
  • Mycie rąk przed dotknięciem oczu i soczewek - to najważniejsze. W każdym kolejnym kroku wykorzystuje się płyn pielęgnacyjny przeznaczony do oczyszczania soczewek.
  • Na rynku znajduje się wiele preparatów dostosowanych do czyszczenia i pielęgnacji soczewek. Największą popularnością cieszą się te wielofunkcyjne.
  • Na opakowaniu każdego płynu pielęgnacyjnego znajduje się instrukcja i zalecenia stosowania. Kluczem do sukcesu jest stosowanie się do nich. Warto mieć jednak na uwadze to, że prawidłowe oczyszczanie soczewek nie chroni całkowicie przed infekcjami.
 

5 kroków pielęgnacji soczewek kontaktowych

 
  • Krok 1 - Umyj ręce. Do mycia rąk zalecane są mydła bez środków nawilżających, które mogą zanieczyścić soczewkę kontaktową. Wytrzyj ręce za pomocą ręcznika bezpyłowego. Więcej o tym w Vademecum użytkownika soczewek kontaktowych.
  • Krok 2 - Wyjmij jedną soczewkę kontaktową z oka i wyczyść ją za pomocą dedykowanego płynu: umieść na środkowej części dłoni, nalej odpowiednią ilość płynu i pocieraj soczewkę palcem przez 10-20 sekund. Czyszczenie mechaniczne pozwala na usunięcie śluzu, osadów białkowych i lipidowych produkowanych przez oko, resztek kosmetyków oraz innych zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do podrażnień oczu.
  • Krok 3 - Spłucz soczewkę płynem, aby usunąć oderwane przez pocieranie mechanicznie zanieczyszczenia.
  • Krok 4 - Umieść soczewkę w czystym pojemniczku do przechowywania i zalej ją świeżym płynem, tak aby cała soczewka znalazła się pod powierzchnią cieczy. Pamiętaj, że pojemniczek musi być czysty i suchy przed umieszczeniem w nim soczewki. Niedopuszczalne jest wkładanie jej do już raz wykorzystanego płynu.
  • Krok 5 - Powtórz kroki od 2 do 4 dla drugiej soczewki kontaktowej.

Wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonywane są przy użyciu specjalnego płynu do soczewek kontaktowych. W swoim składzie zawiera on przede wszystkim środki dezynfekujące - bakteriobójcze i grzybobójcze oraz likwidujące niezwykle groźne dla naszych oczu pełzaki Acanthamoeba. Dodatkowo ma w składzie substancje czyszczące, wspierające usuwanie osadów oraz środki zwiększające nawilżanie soczewek.

 

Czy wiesz, że najczęściej wybierane są wielofunkcyjne płyny pielęgnacyjne?

 

Najczęściej wybieranymi przez użytkowników płynami są wielofunkcyjne dezynfekujące płyny do soczewek kontaktowych (MPDS). Służą one do czyszczenia, spłukiwania, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych i, co równie ważne, soczewki można założyć praktycznie bezpośrednio po jego użyciu. Czasami jednak specjalista może zalecić stosowanie oksydacyjnego płynu do czyszczenia, wymagającego odmiennego podejścia. Płyny oksydacyjne mają silniejsze działanie bakteriobójcze, pozbawione są konserwantów, jednak przed użyciem soczewek ich działanie musi zostać zneutralizowane - w tym celu stosuje się dodatkowe substancje neutralizujące w postaci dysków do pojemniczków lub tabletek. Nie wolno płynami oksydacyjnymi spłukiwać soczewek kontaktowych przed założeniem ich na oko - grozi to uszkodzeniem rogówki przez silną reakcję chemiczną z nadtlenkiem wodoru.

Czasami specjalista może zalecić stosowanie również innych środków czyszczących, jak np. substancje odbiałczające - zwłaszcza w przypadku soczewek kwartalnych i rocznych. A może w czasie noszenia soczewki za bardzo wysychają? W takim przypadku warto zapytać specjalistę o odpowiednie do naszych soczewek krople nawilżające. Przedłużają one żywotność soczewek i zwiększają komfort użytkowania dzięki nawilżeniu oczu i zwiększeniu uwodnienia soczewek.

 

Podczas czyszczenia soczewek ... stosuj się do zaleceń

 

Niezależnie od rodzaju wykorzystywanego płynu, pamiętajmy, że zwłaszcza działanie bakteriobójcze wymaga zastosowania podanego przez producenta czasu przechowywania soczewek w płynie. Dla pełnego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania należy przestrzegać zaleceń producenta i specjalisty co do czasu czyszczenia soczewek i rodzaju stosowanego płynu.

Każdy producent soczewek kontaktowych zaleca dedykowany do nich płyn. Płynu nie powinno się zmieniać bez konsultacji ze specjalistą - może on wchodzić w reakcje chemiczne z soczewkami i, co za tym idzie, prowadzić do alergii, podrażnień lub zmieniać ich parametry użytkowe. Ponadto, na rynku dostępne są również płyny do czyszczenia soczewek sztywnych gazoprzepuszczalnych (RGP), które nie nadają się do pielęgnacji soczewek miękkich. Butelka z płynem powinna być zawsze zamknięta, żeby uniknąć ryzyka dostania się do środka zanieczyszczeń lub bakterii. Warto też zwracać uwagę na datę przydatności do użycia.

Nie powinno się natomiast używać do czyszczenia soczewek wody z kranu. Woda kranowa nie jest sterylna, może zawierać bakterie i pełzaki, jak również śladowe ilości metali i soli, zmienia także właściwości fizyczne soczewek. Podobnie, nie powinno się ich przechowywać w soli fizjologicznej - nie chroni ona przed rozwojem drobnoustrojów, może jednak służyć do spłukiwania zanieczyszczeń z powierzchni soczewek kontaktowych. Z kolei absolutnie niedopuszczalne jest zwilżanie soczewek śliną lub innymi produktami nie przeznaczonymi do tego celu.

Pojemniczek, w którym przechowuje się soczewki, powinien być czysty i suchy. Po założeniu soczewek kontaktowych należy wylać pozostały w nim płyn, wyczyścić, spłukać go płynem do soczewek (nie wodą z kranu), a następnie pozostawić do wyschnięcia do góry dnem. To samo dotyczy zakrętek od pojemniczka. Pojemniczek należy wymieniać co miesiąc (najpóźniej co 3 miesiące), aby nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów, zalegających w tworzącym się cienkim biofilmie na dnie.

 

Odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych … nie zawsze chroni przed infekcjami

 

Czasami mimo stosowania się do zaleceń specjalisty komfort użytkowania soczewek może być krótszy od zakładanego przez producenta. Niektórzy użytkownicy po trzech tygodniach stosowania soczewek miesięcznych już czują dyskomfort. Warto zawsze zgłosić takie uwagi swojemu specjaliście, który zmodyfikuje dla nas harmonogram wymiany soczewek. Powinien również przyjrzeć się postępowaniu w czasie pielęgnacji soczewek. Może wykorzystywany jest nieodpowiedni płyn? A może pomijane jest czyszczenie mechaniczne? Warto je wykonywać nawet wtedy, gdy producent płynu podaje, że nie ma takiej potrzeby. U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna na składniki płynu. Specjalista powinien wówczas zalecić inny rodzaj płynu do soczewek kontaktowych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk pod redakcją mgr Justyny Iżykowskiej (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

  • [1] K. Ciężar, Chemia płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych, Opthatherapy Vol.1/Nr 4(4)/2014, (s.272-276)
  • [2] A. Gasson, J.A.Morris, Soczewki kontaktowe. Praktyczny przewodnik właściwego dopasowywania, Elsevier Urban&Partner, Wrocław, 2014
  • [3] Caring for your soft contact lenses - AllAboutVision.com
  • [4] Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o., Tryb dzienny (systematycznej wymiany) i tryb przedłużony. Instrukcja dla pacjenta, 2015, PIG/2015/10/1372
 

Udostępnij: