Czy okulary zerówki chronią wzrok?

okulary zerówki

Wielu z nas jeszcze pamięta czasy, w których noszenie okularów było dość kompromitujące i wiązało się z żartami ze strony rówieśników. Teraz jest zupełnie inaczej – okulary na nosie dodają powagi i sprawiają, że cały ubiór prezentuje się znacznie ciekawiej. Nic więc dziwnego, że okulary noszą nawet osoby, które nie borykają się z żadną wadą wzroku. Czy jest to zdrowy nawyk? Czy okulary tzw. zerówki chronią wzrok? A może mu szkodzą? W dzisiejszym artykule obalamy największe mity związane z „zerówkami” i tłumaczymy jakie wybrać, aby cieszyć się jak największym zdrowiem.


Okulary „zerówki” a praca przy komputerze


Nie ulega żadnym wątpliwościom – wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera jest bardzo szkodliwe dla ludzkiego wzroku. Wina leży przede wszystkim w niebieskim świetle, które wymaga od wzroku bardzo dużego skupienia. W efekcie już po niedługim czasie można odczuwać zmęczenie, ból głowy, pieczenie i suchość oczu. Jak temu zaradzić? Tworząc barierę – między ekranem a oczami. I tą barierą są właśnie okulary. Korzystaj z nich, nawet jeśli nie borykasz się z żadną wadą wzroku. Zainwestuj w „zerówki” wzbogacone o powłoki uszlachetniające – przede wszystkim powłoki antyrefleksyjne i Blue Blocker.


Jak działają „zerówki” do komputera?


„Zerówki” do komputera wzbogacone są o powłokę uszlachetniającą BlueBlocker, która neutralizują niebieskie światło emitowane przez ekran komputera. Eliminuje także problem odbijania się promieni świetlnych od powierzchni okularów, dzięki czemu do Twoich oczu dociera „nieprzetworzone” światło.


Zalety korzystania z „zerówek” przed komputerem:

 
  • lepszy kontrast widzenia
  • brak problemów ze skupieniem
  • ochrona przed zmęczeniem i bólem głowy
  • ochrona przed zaczerwienieniem i suchością oczu
  • ochrona przed pojawianiem się „plamek” przed oczami

Okulary „zerówki” dla kierowcy


Idealna jakość widzenia jest szczególnie ważna również w trakcie prowadzenia samochodu. Nie ma tutaj miejsca na niekontrolowane refleksy, cienie i nienaturalne modyfikacje widzianego obrazu. Dlatego koniecznie wyposaż się w parę okularów dla kierowcy, które włożysz w podręczny schowek i będziesz mógł założyć na chwilę przed uruchomieniem silnika. Takie okulary „zerówki” dla kierowcy też wzbogacone są o odpowiednie powłoki uszlachetniające – przede wszystkim antyrefleksyjną, a czasami fotochromową. Dzięki nim będziesz lepiej chroniony np. przed reflektorami mijających Cię samochodów – będą one o wiele słabsze i tym samym mniej rażące.


Okulary „zerówki” – czy noszenie ich na co dzień jest zdrowe?


Jak wspomnieliśmy, okulary mogą być bardzo ciekawym dodatkiem do całej stylizacji. Tym bardziej, że są dostępne w naprawdę różnych i nietypowych kształtach. Pojawia się jednak pytanie – czy można korzystać z „zerówek” na co dzień, nie narażając w ten sposób swojego wzroku? Można. Musisz tylko pamiętać o tym, by okulary zawsze były czyste – bez plam i zadrapań. Obraz widziany przez nie musi być idealny – taki, jaki by był, gdybyś nie miał żadnych okularów na nosie. Oczy widzą wszystkie, nawet najmniejsze niedoskonałości. Nawet jeśli nie jesteś świadomy obecności zabrudzeń na szkłach, wzrok będzie się męczył, a po dłuższym czasie pogarszał. A czyszczenie okularów nie jest trudne – wystarczy kawałek dobrej ściereczki z mikrofibry i kilka prostych ruchów.

Podsumowując, „zerówki” nie są szkodliwe dla wzroku, jeśli tylko są odpowiednio często i prawidłowo czyszczone. Ba! Wzbogacone o powłoki uszlachetniające mogą skutecznie chronić wzrok – np. przed niekorzystnymi skutkami wpatrywania się w ekran komputera. Czasami mogą nawet uratować życie – mowa tutaj o „zerówkach” dla kierowców, które czynią jazdę samochodem bezpieczniejszą i wygodniejszą.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

Udostępnij: