Czy soczewki kontaktowe psują wzrok?

czy soczewki psują wzrok

Zarówno soczewki kontaktowe jak i okulary korekcyjne mają za zadanie korygować wadę wzroku. Gdy są dobrze dobrane i mają właściwie określoną moc to ich noszenie nie wpływa na pogorszenie widzenia.

 
 
  • Soczewki kontaktowe, zaraz obok okularów korekcyjnych, są skutecznym narzędziem do korekcji wady wzroku. Najważniejsze to prawidłowo je dobrać: do potrzeb organizmu i preferencji konkretnej osoby.
  • Wystąpieniu krótkowzroczności sprzyja między innymi zbyt długa praca z bliska. Z wiekiem słabnie akomodacja, a elastyczność soczewki zmniejsza się, przez co po ok. 40 roku życia pojawia się presbiopia. O innych częstych wadach wzroku przeczytasz tutaj - Skąd się biorą wady wzroku?.
  • Wady wzroku mogą z czasem się pogłębić. Dlatego tak ważne jest, by regularnie to kontrolować podczas konsultacji lekarskich. Przynajmniej raz w roku.
 

Co powoduje pogorszenie wzroku?

Za to, że z upływem czasu wady wzroku ulegają zmianie odpowiedzialna jest ich specyfika.

A może odpowiedzialna jest za to krótkowzroczność?

W krótkowzroczności osiowej związanej z wydłużaniem gałki ocznej, wada zwiększa się aż do czasu ukończenia wzrostu oka (do ok. 21 r. ż.). Jej największy wzrost przypada na okres dojrzewania (zwykle 0,5-1,0 D na rok), a potem jest on już zdecydowanie mniejszy. Im krótkowzroczność pojawia się w młodszym wieku tym osiąga większa wartość końcową.

Do pojawienia się krótkowzroczności możemy też przyczynić się my sami poprzez zbyt długotrwałą pracę z bliska łączącą się z dużym wysiłkiem akomodacyjnym. W trakcie takiej wzmożonej pracy wzrokowej obraz ogniskowany jest za siatkówką, prowadząc do skurczu akomodacji i deformacji obrazu na siatkówce, a w konsekwencji tego także do narastającej długości osiowej gałki ocznej. Przy utrzymującym się długotrwale wysiłku akomodacyjnym napięcie mięśnia rzęskowego osiąga już taki stan, dla którego nie ma już możliwości pełnego jego rozluźnienia podczas patrzenia w dal. W takim przypadku początkowo po dłuższej pracy z bliska widzenie na dalekie odległości staje się nieostre, a wyostrza się po kilku minutach. U osób bez wady wzroku napięcie akomodacji może wywoływać pozorną krótkowzroczność, która jest odwracalną formą krótkowzroczności (wielkość możliwej do odwrócenia krótkowzroczności pozornej wynosi nie więcej niż ok. 1,0 Dioptrii). Krótkowzroczność początkowo może rozwijać się jako krótkowzroczność pozorna, jednak po upływie określonego czasu stan ten przestaje być odwracalny i ostatecznie prowadzi do wzrostu długości osiowej gałki ocznej.

Udowodniono, że brak lub niepełna korekcja krótkowzroczności powoduje jej szybszy przyrost (nieostry obraz powstający na siatkówce stanowi dodatkowy bodziec do dalszego wydłużania gałki ocznej).

A może to jednak nadwzroczność?

W nadwzroczności osoby młode zazwyczaj kompensują wadę wzroku akomodacją, przez co nie mają świadomości o jej istnieniu (nadwzroczność ukryta). Z wiekiem akomodacja zaczyna stopniowo jednak słabnąć, co sprawia, że nadwzroczność zaczyna być coraz bardziej odczuwalna i przechodzi w stan jawny. Pojawia się:

  • zamglone widzenie do bliży,
  • napięcie oczu,
  • bóle głowy,
  • kłopoty z koncentracją przy czytaniu.

Taki stan może sugerować, że nadwzroczność się pogłębia.
 

nadwzroczność w oku nieakomodującym
 

Nadwzroczność - w oku nieakomodującym równoległe promienie świetlne ogniskują się za siatkówką

 
nadwzroczność w oku akomodującym
 

Nadwzroczność - w oku akomodującym równoległe promienie świetlne ogniskują się na siatkówce.

 

Szczególną odmianą wady wzroku, która ulega pogorszeniu pomimo stosowania odpowiedniej korekcji jest nadwzroczność starcza. Nadwzroczność starcza, inaczej nazywana presbiopią, związana ze zmniejszeniem elastyczności soczewki oka i zaburzeniem akomodacji. W wyniku naturalnego procesu starzenia oko stopniowo zatraca zdolność prawidłowego ogniskowania na siatkówce obrazów przedmiotów znajdujących się blisko. Proces ten rozpoczyna się zwykle ok. 40 roku życia i postępuje aż do wieku 60 – 65 lat (kiedy to oko całkowicie traci zdolność akomodacji, czyli możliwość prawidłowego widzenia przedmiotów z bliska). W korekcji presbiopii stosuje się dodatkową moc optyczną zależną od wieku i stopnia utraty akomodacji, najczęściej w przedziale od +0,5 do +3,5 Dioptrii, większą od korekcji do dali.

Jak postępować z wadą wzroku?

Zmienny charakter wad wzroku wymaga regularnego ich kontrolowania przynajmniej raz w roku. Tylko odpowiednia, adekwatna do wady wzroku korekcja zapewnienia dobrą jakość widzenia, a w przypadku krótkowzroczności osiowej pozwala na ograniczenie jej progresji.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [2] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [3] Styszyński A. Korekcja wad wzroku - procedury badania refrakcji. α-medica press. 2007

źródło zdjęć:

  • [1] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
 
 

Udostępnij: