Grzechy „soczewkowiczów”, czyli czego NIE robić z soczewkami

czego nie robić z soczewkami

Użytkownicy soczewek muszą znać kilka istotnych szczegółów dotyczących noszenia szkieł. Najważniejsze zasady znajdziesz w poniższym artykule, wyjaśniamy także czego nie robić z soczewkami. Pamiętaj, że prawidłowe użytkowanie soczewek i ich odpowiednia pielęgnacja gwarantuje bezpieczeństwo Twoich oczu. Zadbaj o swój wzrok i komfort widzenia  - zadbaj o swoje soczewki.

 

Nie przechowuj soczewki w tym samym płynie drugi raz!

 

Pamiętaj, aby za każdym razem wkładać soczewkę do pojemnika napełnionego świeżym płynem. Płyn pielęgnacyjny i dezynfekujący do soczewek jest aktywny tylko przez określony czas i później nie spełnia już swoich zadań. Aby zapewnić odpowiednią higienę długoterminowym soczewkom, należy każdorazowo wlewać nową porcję płynu.

 

Nie trzymaj soczewki paznokciami!

 

Wyciągając soczewkę z oryginalnego blistra lub pojemnika dotykaj jej wyłącznie opuszkami palców. Jeśli sprawia Ci to trudność - sięgnij po specjalną pęsetę. Jest poręczna, wykonana ze specjalnego materiału, który nie uszkodzi powierzchni soczewki. Paznokcie mogą porysować soczewkę lub oderwać jej część (szczególnie w przypadku bardzo delikatnych soczewek). Każda uszkodzona soczewka nie powinna być dłużej stosowana.

 

Nie przedłużaj noszenia soczewki!

 

Bardzo często słyszymy o przedłużonym noszeniu soczewek, co jest bardzo złą praktyką wśród ich użytkowników. Producent szkieł kontaktowych podaje czas noszenia danej soczewki i tego terminu należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli soczewka jest przeznaczona do dziennego użytku, w trybie 12 godzinnym, nie powinniśmy stosować jej dłużej. Jeśli wymaga tego sytuacja, np. noc sylwestrowa – koniecznie załóż nową soczewkę. Przestrzeganie prawidłowego terminu wymiany gwarantuje bezpieczeństwo Twoim oczom. Soczewki, z których możesz korzystać dłużej, np. dwutygodniowe, noś maksymalnie przez 2 tygodnie. Oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej higieny.

Soczewki po terminie nie tylko tracą swoje najważniejsze funkcje i mogą powodować pogorszoną jakość widzenia i korekcji, ale są też świetnym podłożem dla bakterii i innych groźnych drobnoustrojów. Te z kolei mogą powodować mniej lub bardziej poważne infekcje. Soczewki po terminie często stają się też po prostu niewygodne.

 

Nie myj soczewek w wodzie!

 

Soczewki należy myć wyłącznie płynami do tego przeznaczonymi. Woda nie zawiera odpowiednich właściwości, aby zdezynfekować soczewkę oraz zapewnić jej odpowiednie nawilżenie. Może natomiast dostarczyć na powierzchnię soczewki bakterie i wywołać infekcję. Soczewki, które miały kontakt z wodą (butelkowaną, z kranu lub z basenu) powinny zostać wyrzucone.

 

Nie zasypiaj w soczewkach!

 

W tradycyjnych soczewkach nie można spać, ani drzemać - choćby przez 10 minut. Poprzez zamknięte powieki do naszych oczu dociera mniej tlenu. Soczewki przepuszczają odpowiednią ilość tlenu w momencie kiedy oczy są otwarte. Dlatego, aby uniknąć podrażnienia oczu i poważniejszych dolegliwości - zdejmij soczewki przed spaniem i przed drzemką. Jeśli potrzebujesz drzemki w ciągu dnia, lub jedziesz w daleką podróż pociągiem - załóż soczewki o przedłużonym trybie noszenia. Soczewki te zostały zaprojektowane w ten sposób, aby przepuszczać jak największą ilość tlenu. W nich podczas snu Twoim oczom nic nie grozi.

 

Najpierw soczewki, później makijaż!

 

Makijaż w soczewkach jest możliwy. Nie musisz z niego rezygnować. Pamiętaj jednak, by przestrzegać właściwej kolejności wykonywania poszczególnych czynności: najpierw załóż soczewki, a dopiero później zrób make-up. W ten sam sposób powinien przebiegać demakijaż: najpierw zdejmij soczewki, a dopiero później zmyj kosmetyki z twarzy. Przestrzeganie tej zasady uchroni Cię przed dostaniem się drobinek tuszu do rzęs i innych produktów na soczewki, a tym samym zniszczeniem jej i stworzeniem ryzyka infekcji oczu.

Jeśli chodzi o makijaż w soczewkach, ważne jest także, by zachować odpowiednią odległość kredek i pędzelków od oka. Stosowane produkty do makijażu oczu powinny być na tyle trwałe, by się nie rozmazywały i nie trafiały na soczewkę w dalszych godzinach ich stosowania. Przestrzegaj daty ważności kosmetyków - nie używaj tych przeterminowanych. Unikaj korzystania z próbnych kosmetyków dostępnych w drogeriach – w wielu przypadkach są niestety nośnikiem zabrudzeń i bakterii. W miarę możliwości sięgaj po hipoalergiczne i delikatne kosmetyki.

 

Czyść nie tylko soczewki, ale też pojemnik na nie!

 

Higiena w soczewkach kontaktowych jest bardzo ważna, ale w jej przypadku chodzi nie tylko o czyszczenie samych soczewek, ale też higienę miejsca, w którym je przechowujesz, a więc pojemnika na soczewki. Przepłukuj pojemnik świeżym płynem do soczewek po każdym wyjęciu z niego szkieł kontaktowych, a następnie otwarty pozostaw do wyschnięcia. Kiedy pojemnik wyschnie, zamknij go i otwórz ponownie dopiero wtedy, gdy będziesz potrzebował umieścić w nim oczyszczone soczewki.

Do czyszczenia pojemniczka nie stosuj wody z kranu! Istotne jest bowiem usunięcie mikroorganizmów i zapobieganie rozwinięciu w tym miejscu flory bakteryjnej. Woda z kranu niestety nie jest od nich wolna. Pamiętaj też, że nawet częste i prawidłowe czyszczenie pojemniczka na soczewki nie zwalnia z obowiązku jego wymiany kilka razy w roku.

 

Kąpiel z soczewkami kontaktowymi? Odradzamy!

 

Niezależnie od tego, czy planujesz relaksacyjną kąpiel w wannie, czy wypad na basen, nad jezioro lub morze, wiedz, że soczewki kontaktowe i woda to kiepskie połączenie. Głównie dlatego, że każdy z tych zbiorników, nawet domowa wanna, wypełniony jest wodą, w której mogą - a w przypadku publicznych kąpielisk wręcz muszą - występować bakterie i inne groźne drobnoustroje. Woda w morzu jest dodatkowo słona, co jeszcze bardziej pogarsza kondycję soczewek.

Zanim więc wskoczysz do wody, zdejmij soczewki kontaktowe. Podziękują Ci za to i soczewki, i oczy. A jeśli z jakiegoś powodu zdecydowałeś się na kąpiel w soczewkach, koniecznie zdejmij je i wyrzuć już po wyjściu z wody. Wyjątek od tej reguły jest jeden: morsowanie, podczas którego nie zanurza się głowy.

 

Twoje oczy są podrażnione, a chcesz korzystać z soczewek kontaktowych?

 

W pierwszej kolejności sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z wymienionych i opisanych przez nas błędów. Nie? Jest jeszcze kilka innych rzeczy, które możesz zrobić:

  • Zamień aktualnie stosowane soczewki na inne - wbrew pozorom podrażnione oczy to problem sporej części osób, które korzystają z tej formy korekcji wzroku, zwłaszcza początkujących. Przyczyną w wielu przypadkach jest nieprawidłowe dobranie produktu. Soczewki muszą swoimi właściwościami (uwodnieniem, tlenoprzepuszczalnością, itd.) odpowiadać na indywidualne potrzeby danego użytkownika. Odczuwasz dyskomfort po ich założeniu? Rozważ więc wymianę aktualnych na soczewki na podrażnione oczy - takie, w których wykorzystano inny, nowszy materiał i które dzięki temu zyskały lepsze parametry. Korzystasz z soczewek planowej wymiany? Może warto wypróbować jednodniowe. Oczywiście zawsze pod okiem specjalisty.
  • Wybierz inny płyn do pielęgnacji soczewek – najlepiej przeznaczony do wrażliwych oczu.
  • Stosuj krople nawilżające – zwłaszcza te, które mają w swoim składzie mocno nawilżający hialuronian sodu. Zwróć także uwagę, by wybrane krople były pozbawione konserwantów, które mogą niekiedy powodować podrażnienia. Kiedy szczypie, drapie, swędzi, nie pocieraj oczu. Zamiast tego zastosuj łagodzące i nawilżające krople do oczu.
  • Ogranicz korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych.
  • Podczas spacerów, i innych aktywności na świeżym powietrzu, noś okulary przeciwsłoneczne.
 

Podsumowanie

 

Oto pula najpopularniejszych błędów popełnianych przez użytkowników soczewek. Czy któreś z nich są Ci wyjątkowo dobrze znane? Mamy nadzieję, że nie! A jeśli tak, wierzymy, że teraz wiesz, jak lepiej korzystać z soczewek kontaktowych - tak, by zapewnić swoim oczom komfort i bezpieczeństwo.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: