Co łączy powłokę polaryzacyjną, antyrefleks i tzw. Blue Blocker? Spieszymy z odpowiedzią. Wszystkie te warstwy chronią oczy przed szkodliwym działaniem światła. Pierwsza z nich – polaryzacja – eliminuje działanie światła odbitego, z którym mamy do czynienia każdego słonecznego dnia. Antyrefleks z kolei chroni przed sztucznymi refleksami światła obecnymi zwłaszcza nocą. Wreszcie, Blue Blocker zwiększa kontrast, znacząco poprawiając widoczność.
Powłoka polaryzacyjna na słoneczne dni
Rozróżniamy dwa rodzaje promieni świetlnych: poziome i pionowe. Pierwsze z nich odpowiedzialne są za smugi oraz refleksy, które powstają w wyniku zderzenia promieni świetlnych z gładką powierzchnią (np. jezdnią, szybą czy taflą jeziora). Pionowe wiązki światła natomiast mają tylko i wyłącznie korzystne działanie. To właśnie im zawdzięczamy zdolność widzenia przedmiotów, kształtów i kolorów. Jak łatwo się domyślić filtr polaryzacyjny odbija jedynie poziomie promienie, nie działając przy tym na – pożyteczne dla nas – pionowe wiązki światła. Podsumowując, polaryzacja blokuje obecne w słoneczne dni odblaski i refleksy, poprawiając kontrast widzenia i odciążając nasze oczy.
Antyrefleks w obronie przed sztucznym światłem
Antyrefleks to kolejna powłoka uszlachetniająca stworzona po to, by dbać o zdrowie naszych oczu. Podobnie jak polaryzacja, ma na celu między innymi podniesienie przejrzystości soczewki, a tym samym poprawę kontrastu widzenia. Podczas gdy warstwa polaryzacyjna chroni oczy przez światłem naturalnym, antyrefleks zabezpiecza je przed światłem sztucznym. Ochrona ta powstała jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby konsumentów i wejście społeczeństwa w nową erę rozwoju cywilizacji. Wokół nas rośnie bowiem ilość banerów reklamowych i migotliwych szyldów, które w połączeniu z sygnalizacją świetlną czy reflektorami samochodów stanowią ogromne obciążenie dla oczu. Nic dziwnego więc, że współcześni okuliści zgodnie polecają antyrefleks jako podstawową ochronę dla oczu.
Zobacz dedykowane okulary z antyrefleksem
Blue Blocker czyli kontrast jak się patrzy
Powłoka antyrefleksyjna została opatentowana około 40 lat temu. Jakiś czas po niej pojawił się inny, podobny wynalazek – warstwa Blue Blocker. I tym razem naukowcy odpowiedzieli na palący problem współczesności – sztuczne światło emitowane przez urządzenia elektroniczne. Okazuje się, że używane przez nas na co dzień monitory, smartfony i tablety transmitują światło widzialne o niezwykłej częstotliwości. Wystawiony na jego działanie wzrok męczy się i domaga ulgi. Na ratunek przychodzi właśnie Blue Blocker, który neutralizuje światło emitowane przez urządzenia elektroniczne znacząco poprawiając komfort widzenia. Co dokładnie mu zawdzięczamy?
- polepszenie kontrastu widzenia;
- poprawę przejrzystości obrazu;
- oddanie kolorów w ich naturalnej postaci;
- eliminację refleksów światła.
Na koniec warto zauważyć, że zarówno polaryzacja, antyrefleks, jak i Blue Blocker chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, zabezpieczając nasze oczy przed promieniami UVA i UVB.
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk