Soczewki kontaktowe bez wątpienia ułatwiają życie i pozwalają na większą sprawność, niż podczas noszenia okularów. Ponadto nie są widoczne na oku, co dla osób, których wada jest głęboka i wymaga grubych szkieł okularowych - ma ogromne znaczenie.
Zanim przedstawimy błędy w noszeniu soczewek kontaktowych, warto zwrócić uwagę na sam początek - czyli wybór soczewek. Odpowiednie soczewki dopasuje nam specjalista, po wnikliwym badaniu wzroku. Nigdy nie kupujmy soczewek, które nosi znajomy, czy nawet ktoś z rodziny, choćby miał identyczną wadę. Ponieważ każdy z nas ma nieco inną budowę oka i tylko poprzez specjalistyczne badanie dowiemy się, które soczewki będą odpowiednie. Pamiętaj także o regularnych wizytach kontrolnych, które odbywają się minimum raz na pół roku, niekiedy jednak częściej, np. co trzy miesiące.
Czystość przede wszystkim
Podstawowym błędem przy użytkowaniu soczewek kontaktowych jest nieodpowiednia higiena bądź jej brak. Soczewki kontaktowe wymagają od użytkowników codziennej higieny, bez względu na to, jakiego rodzaju soczewki nosimy. Jeśli stosujemy soczewki jednodniowe - nie musimy ich codziennie czyścić i przechowywać w płynie - jednak proces zakładania i ściągania musi odbywać się zawsze czystymi rękami, osuszonymi w bezpyłowy ręcznik. Ręce powinny być idealnie suche, gdyż soczewka mogłaby nie odkleić się od wilgotnego palca podczas zakładania.
Gdzie zakładać soczewki?
Najlepsze miejsce to takie, gdzie możemy w spokoju i skupieniu manipulować soczewką. Pamiętaj, by nigdy nie zakładać soczewki w ruchliwym miejscu - np. w pomieszczeniu gdzie biegają dzieci, bądź podczas jazdy samochodem. Zniweluj ryzyko uszkodzenia oka poprzez przypadkowy ruch.
Płyn do soczewek ... nie woda!
Jeśli soczewka upadnie na ziemię - koniecznie umyj ją w płynie specjalnie do tego przeznaczonym. Nigdy nie stosuj w tym celu zwykłej wody, ponieważ wypłukuje ona nawilżające właściwości soczewki. Jeśli stosujesz soczewki dwutygodniowe bądź miesięczne, pamiętaj o czynności płukania soczewki codziennie. W pojemniku do przechowywania soczewek zawsze powinien być świeży płyn. Nigdy zwykła woda. Wymieniaj płyn w pojemniku w całości, nie dolewaj świeżego płynu do zużytego, ponieważ utraci on swoje właściwości. Soczewki, przed ponownym założeniem, powinny przebywać w pojemniku przynajmniej cztery godziny, dlatego najlepiej zdejmować je i dezynfekować przed snem. Warto również pamiętać, że pojemnik na soczewki należy codziennie płukać płynem do dezynfekcji (również nie stosować w tym celu wody) i pozostawiać go otwartym aż do wyschnięcia. Taki pojemnik, mimo prawidłowej pielęgnacji, należy wymieniać co dwa lub trzy miesiące.
Źle noszę soczewki?
Kolejnym uchybieniem może być zwyczajnie nieprawidłowe użytkowanie soczewek. Pamiętaj, by zawsze stosować się do wytycznych producenta. Nie noś dłużej soczewek niż to zalecane. Jeśli twój płyn się przeterminował, wymień go na nowy. Zawsze zwróć uwagę, czy soczewka jest na “dobrej stronie”, czy nie wywinęła się.
Zakładaj tylko nieuszkodzoną soczewkę, jeśli zauważysz pęknięcie, sięgnij po nową. Założenie choćby niewiele uszkodzonej soczewki zawsze prowadzi do podrażnienia oka. Warto zwracać uwagę na to, jak będziemy spędzać dzień. Warto mieć przy sobie zapasowy zestaw soczewek, płyn do płukania i pojemnik. Jeśli robisz drzemki w trakcie dnia - zdejmij soczewki, twoje oczy wtedy odpoczną. Jeśli planujesz aktywny dzień - basen, bądź będziesz w miejscu gdzie jest dużo pyłów - załóż soczewki jednodniowe. Pozwoli to na wyższą ochronę Twoich oczu. Poprzez wodę na soczewkach mogą osiadać się niebezpieczne dla wzroku bakterie, dlatego po wizycie w basenie najlepiej wyrzucić soczewki kontaktowe do kosza.
Pamiętaj, jeśli czujesz dyskomfort podczas noszenia soczewek, bądź pieczenie oczu, czy zauważyłeś zaczerwienienie oka - jest to sygnał, że coś jest nie w porządku. W takiej sytuacji zdejmij soczewki, sprawdź czy nie są uszkodzone, jeśli nie - umyj je ponownie w płynie. Jeśli problem nie mija, zalecamy udanie się do specjalisty.
Opracowanie:
Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.
Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk