Alergie oczu - Jakie soczewki dla alergików?

soczewki kontaktowe dla alergików

Według Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej aż 150 milionów Europejczyków zmaga się z przewlekłymi alergiami. Wśród nich jedną z wysokich pozycji zajmują alergie oczu. Jakie są tego przyczyny? Czym objawia się alergia oczu? Jak jej przeciwdziałać i jakie soczewki nosić, mając predyspozycję do ocznych reakcji alergicznych? Liczba osób zmagających się z reakcjami alergicznymi stale rośnie. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Największy współczynnik alergików notuje się w krajach wysoko uprzemysłowionych, gdzie narząd wzroku jest wyjątkowo mocno narażony na kontakt z alergenami - głównie pyłkami, pleśnią, drobinkami kurzu oraz sierścią zwierząt.

 
 
 • Choroby alergiczne oczu przebiegają przede wszystkim w obrębie spojówki, jako że jest to element mocno unaczyniony i mający bezpośrednią styczność z alergenem.
 • Objawy alergii oczu są dość podobne niezależnie od tego, jaka konkretnie alergia występuje u osoby się z nią borykającej. To między innymi zaczerwienienie oczu, świąd, łzawienie, uczucie piasku pod powiekami, obrzęk powiek, światłowstręt i lepka wydzielina.
 • Aby diagnoza potencjalnych alergii oczu była kompletna, konieczna jest opinia nie tylko okulisty, ale także dermatologa, alergologa i laryngologa.
 • Alergie oczu leczy się farmakologicznie, ale fundamentem jest zawsze prawidłowa higiena oczu i powiek oraz ograniczenie kontaktu z alergenem. Mając taką alergię, nadal możesz korzystać z soczewek. Wystarczy, że wybierzesz te jednodniowe.
 

Spis treści:

 1. Objawy alergii oczu
 2. Diagnoza i leczenie alergii oczu
 3. Czy zalecane jest noszenie soczewek kontaktowych przez alergików?
 

Objawy alergii oczu

 

Alergie oczu uznaje się za jedne z najbardziej dokuczliwych. Przebiegają one przede wszystkim w obrębie spojówki, jako że jest to element mocno unaczyniony i mający bezpośrednią styczność z alergenem. Choć chorób alergicznych oczu jest wiele (np. alergiczne zapalenie spojówek), w ich trakcie pojawiają się dość podobne objawy. Są to:

 • zaczerwienienie,
 • świąd,
 • łzawienie,
 • światłowstręt,
 • uczucie obecności obcego ciała w oku,
 • obrzęk powiek,
 • lepka wydzielina z oczu.
 

Diagnoza i leczenie alergii oczu

 

W celu zdiagnozowania choroby alergicznej czasami niezbędna jest praca wielu lekarzy - nie tylko okulisty, lecz również dermatologa, alergologa i laryngologa. U podstaw leczenia zawsze leży odpowiednia higiena oczu oraz powiek i ograniczenie kontaktu z alergenem. Piszemy „ograniczenie”, ponieważ całkowita eliminacja bardzo rzadko jest możliwa, gdyż większość alergii powodowanych jest przez wszechobecne pyłki i kurz.

 

Leczenie farmakologiczne

 

W przypadku nasilonych objawów alergicznych, higiena oczu nie jest już wystarczająca, dlatego okulista wprowadza leczenie farmakologiczne, obejmujące:

 • leki antyhistaminowe,
 • leki zwężające naczynia krwionośne,
 • niesterydowe leki przeciwzapalne,
 • sterydy,
 • leki immunosupresyjne.
 

Czy zalecane jest noszenie soczewek kontaktowych przez alergików?

 

Wiele osób korzystających regularnie z soczewek i jednocześnie cierpiących na reakcje alergiczne zadaje sobie pytanie:

Czy soczewki kontaktowe potęgują nieprzyjemne doznania i czy powinno się w czasie wzmożonej reakcji alergicznej ograniczyć ich stosowanie?

Odpowiedź jest jednoznaczna: jeśli nie chcesz rezygnować z korzystania soczewek, nie rezygnuj. Po prostu zamień soczewki planowej wymiany na jednodniowe. Wtedy ryzyko gromadzenia się alergenów na ich powierzchni zostanie znacząco zmniejszone. Natomiast jeżeli stan alergiczny się nasili warto rozważyć stosowanie tylko korekcji okularowej do czasu, aż oczy wrócą do normy.

 

Jakie soczewki jednodniowe dla alergików?

 
 • Moc: -12,00 do +8,00 D

Wysokiej jakości soczewki kontaktowe jednodniowe, wyprodukowane przez jedną z najbardziej cenionych firm w branży optycznej. Posiadają unikalną technologię zintegrowanej łzy, w ramach której stale nawilżają oczy, umożliwiając pozbycie się groźnych alergenów.

KUPUJĘ
 • Moc: -12,00 do +6,00 D

Powstałe w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne, soczewki jednodniowe stanowią bezpieczną protekcję oczu, szczególnie podatnych na alergeny. Rogówkę zabezpiecza specjalny system nawilżający, chroniący przed przed zanieczyszczeniami i intensywnie nawilżający oczy.

KUPUJĘ
 • Moc: -12,00 do +6,00 D

Dailies Total 1® charakteryzują się wysokim gradientem uwodnienia - mającym bezpośredni związek z korzystnym nawilżeniem oczu, a także dużą przepuszczalnością tlenu. Dzięki temu rogówka ma stały i swobodny dostęp do powietrza i jest odporna na infekcje - w tym także alergiczne.

KUPUJĘ
 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)

źródła informacji:

 
 

Udostępnij: