Alergiczne zapalenie spojówek

alergiczne zapalenie spojówek

Z pewnością nieraz zastawialiście się dlaczego ofiarami większości alergii padają nos i oczy. Dzieję się tak, ponieważ alergeny wnikają do organizmu człowieka za pomocą błon śluzowych, które pokrywają między innymi wewnętrzną część powieki i nosa. W artykule tym skupimy się na alergiach oczu, a szczególnie zwrócimy uwagę na alergiczne zapalenie spojówek.

Schorzenie to jest efektem alergii sezonowych i całorocznych. Jego przyczyną może być zarówno uczulenie na pyłki, jak i nadwrażliwość na alergeny domowe (kurz, roztocza, sierść psa lub kota). Co prawda, oczy mają solidną ochronę w postaci powiek, brwi, rzęs oraz łez. Ta ochrona nie jest jednak niezawodna. Jej słabym punktem są spojówki, które mają kontakt z powietrzem, a tym samym z czynnikami alergizującymi.


Główna przyczyna - sezonowe alergie


Sezonowe alergie to główna przyczyna alergicznego zapalenia spojówek. Jest to negatywna reakcja organizmu na określoną substancję (alergen), która występuje sezonowo. Największe nasilenie tej choroby następuje od kwietnia do czerwca oraz późnym latem. Musimy wówczas uważać na pyłki drzew, traw oraz chwastów. Wśród najczęstszych objawów alergii sezonowej wymieniamy:

  • wodnisty katar,
  • napadowe kichanie,
  • pieczenie oczu,
  • opuchnięcie i zaczerwienienie powiek,
  • przekrwienie spojówek,
  • łzawienie oczu,
  • obrzęk śluzówki, skutkujący trudnościami w oddychaniu.

Alergiczne zapalenie spojówek


Wspominaliśmy wcześniej, że wyjątkowo narażona na alergeny jest spojówka. Jest ona wypełniona dużą ilością komórek tucznych, czyli komórek tkanki łącznej i błon śluzowych. To one odpowiedzialne są za występowanie objawów alergicznych ze strony spojówek. Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej występuje w przebiegu pyłkowicy, czyli uczulenia na pyłki roślin. Jego głównymi objawami są uczucie świądu w okolicach narządu wzroku, oraz przekrwienie, obrzmienie oraz łzawienie oczu. Wymienionym dolegliwościom towarzyszy często kichanie i wodnisty katar.


Profilaktyka


Na szczęście istnieje wiele sposobów na złagodzenie lub zahamowanie objawów alergicznego zapalenia spojówek. Wymienia się wśród nich:

  • stosowanie delikatnych kropli do oczu z obkurczającą naczynia krwionośne nafazoliną lub tetryzoliną,
  • spożywanie doustnych leków przeciwhistaminowych, które łagodzą niektóre objawy pyłkowicy, np. świąd;
  • stosowanie leków posiadających w składzie stabilizatory komórek tucznych - związki chemiczne o nazwie kromony.

Uwaga! Jeśli nosisz szkła kontaktowe pamiętaj o sprawdzeniu składu kropel do oczu. Wybieraj te, które nie posiadają chlorku benzalkoniowego – konserwantu, który może uszkadzać miękkie soczewki powodując ich zmętnienie.


Mam alergiczne zapalenie spojówek – czy mogę nosić soczewki kontaktowe?


Jeszcze niedawno osoby chorujące na alergiczne zapalenie spojówek nie mogły nosić soczewek kontaktowych. Sytuacja zmieniła się, gdy na rynku pojawiły się soczewki jednodniowe. Dla „soczewkowiczów” stanowią one najlepsze zabezpieczenie przed chorobami oczu. Okazuje się bowiem, ze codzienna wymiana „kontaktów” znacząco ogranicza ekspozycję soczewek na alergeny występujące w powietrzu. Co więcej, stosowanie każdego dnia nowej pary zmniejsza ilość odkładających się w soczewkach depozytów białkowych z filmu łzowego.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: