8 „grzechów głównych”, które zagrażają Twoim oczom

8 grzechów - zdrowe oczy

Przyczyny problemów ze wzrokiem dzielą się na dwa rodzaje: te, które zależą od genów odziedziczonych po naszych rodzicach, oraz te, na które wpływ mamy my sami. To, co jemy i jak wygląda nasze codzienne życie, ma ogromny wpływ na nasz organizm. W końcu wzrok to jedna z części ciała, która w dużym stopniu zależna jest od zewnętrznych czynników.

 

Jak dbać o wzrok? Oto 8 „grzechów”, których powinieneś unikać

 

Poniżej przedstawiamy osicem "grzechów głównych" negatywnie działających na Twoje oczy:

 

1. Nieodpowiednie oświetlenie

 

Czy nie zdarzyło Ci się czytać książek w półmroku? Niestety, jest to bardzo powszechne w dzisiejszych czasach. Zapominamy o tym, że odpowiednie światło jest niezbędnym czynnikiem, który pozwala naszym oczom czytać bez przemęczenia. Rozpoznawanie słów przy słabym świetle jest o wiele trudniejsze i wymaga od oczu większego wysiłku. Nic więc dziwnego, że powoduje zaburzenia widzenia, zaczerwienienie oczu czy ból głowy.

 

2. TV, komputer...

 

Trudno wyobrazić sobie dzień, w którym ani razu nie spoglądamy w monitor komputera, ekran telefonu czy nie obejrzymy filmu w telewizji. Te urządzenia niestety nie wpływają pozytywnie na nasze oczy. Głównym winowajcą jest w tym przypadku światło niebieskie. Nadmierna ekspozycja na nie powoduje zmęczenie i zaburzenia wzroku, suchość i pieczenie oczu, ból głowy. W dłuższej perspektywie – jako że niebieskie światło wpływa na procesy metaboliczne, zachodzące w siatkówce oczu – może stać się przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej. Dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości ograniczyć korzystanie z wszelkiego rodzaju ekranów i zadbać o to, by praca wzrokowa zawierała także przerwy, chociaż kilkuminutowe.

 

3. Klimatyzacja

 

Klimatyzowane pomieszczenia to dzisiaj norma. Jednak oprócz przyjemnego powiewu chłodu w upalne dni, klimatyzacja negatywnie wpływa na nasz wzrok. Prowadzi bowiem do wysuszenia się gałki ocznej, a w rezultacie do choroby suchego oka, nazywanej zespołem suchego oka lub „biurowym okiem”. Jest upośledzeniem wydzielania łez lub ich nadmiernego wyparowywania. Z tego powodu pielęgnacja oczu powinna zostać wzbogacona o nawilżające krople do oczu. Dodatkowo – jeśli to możliwe – postarajmy się, by klimatyzacja nie działała cały czas, a choćby z niewielkimi przerwami.

 

4. Słońce

 

Zbyt częsta ekspozycja na intensywne promieniowanie słoneczne może powodować wiele groźnych chorób, a w ostateczności nawet utratę wzroku. Dlatego warto unikać mocnego słońca i wychodzić na nie tylko z okularami przeciwsłonecznymi wyposażonymi w certyfikowane filtry UV. Korekcja soczewkami kontaktowymi nie zwalnia z tego obowiązku, a więc nawet jeśli korzystasz z soczewek wzbogaconych filtrami UV, to w słoneczne dni załóż okulary przeciwsłoneczne.

 

5. Nieprawidłowe odżywianie

 

Zdrowe odżywianie to podstawa prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym narządu wzroku. To, co spożywamy ma bowiem ogromne znaczenie w kontekście tego, jak widzimy. Pamiętajmy więc o tym, że dieta dla oczu powinna zawierać witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, a także witaminę D. Bardzo ważne są też tłuszcze omega-3 i omega-6 oraz minerały: cynk, selen, miedź. Dostarczysz ich sobie, wprowadzając do diety warzywa i owoce lub za pośrednictwem suplementacji.

 

6. Brak kontrolnych wizyt u specjalisty

 

Niepisaną zasadą jest, że powinniśmy kontrolnie badać wzrok raz na dwa lata, a w przypadku stwierdzonych wcześniej schorzeń lub wady wzroku – raz na rok. Bardzo ważne jest, by po zauważeniu niepokojących objawów (pogorszonej jakości widzenia, bólu oczu, wyraźnego dyskomfortu itd.), od razu udać się do specjalisty; nie czekać na termin, który wybraliśmy na kolejną wizytę kontrolną. Regularne badanie wzroku pozwala wystarczająco wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości, a wtedy łatwiej jest je leczyć.

 

7. Gotowe okulary i soczewki kontaktowe na podstawie okularowej recepty

 

Zauważasz, że coraz trudniej przychodzi Ci czytanie, a przedmioty stają się niewyraźne i w takiej sytuacji udajesz się do apteki lub drogerii po tanie i łatwo dostępne okulary? Taka korekcja wady wzroku może okazać się bardzo szkodliwa. W zasadzie trudno nazwać ją korekcją, ponieważ tzw. gotowe okulary mogą znacząco pogorszyć kondycję wzroku.

Podobnie, kiedy samodzielnie dobierzesz soczewki kontaktowe bez konsultacji z lekarzem i „soczewkowej” recepty. Zarówno korekcja okularowa, jak i korekcja soczewkami kontaktowymi wymagają najpierw wizyty u lekarza, a dopiero później, z pozyskaną w ten sposób wiedzą, przychodzi pora na zakup rekomendowanych przez specjalistę okularów lub soczewek. O ile to możliwe, warto przebadać wzrok pod kątem obu sposobu korekcji, co przyspieszy płynne przechodzenie między sposobami korekcji wady wzroku.

 

8. Ignorowana pielęgnacja oczu

 

Oczy to nie tylko jakość widzenia. To cały rozbudowany narząd wzroku, z powiekami włącznie. Pielęgnacja oczu musi więc uwzględniać także higienę brzegów powiek – ich codzienne oczyszczanie przeznaczonym do tego preparatem, a także korzystanie z bezpiecznych dla oczu kosmetyków i unikanie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, np. przedłużania rzęs. Tylko w ten sposób – i poprzez przestrzeganie wymienionych wcześniej zasad – można uniknąć groźnych chorób oczu.

 

Podsumowanie

 

Czy któreś z wymienionych „grzechów głównych” dotyczą także Ciebie? To pula najczęściej popełnianych błędów, które mają niemały, a na pewno bardzo niekorzystny wpływ na cały narząd wzroku. Na szczęście już dziś możesz rozpocząć ich eliminację z codziennego życia. Niektóre usuniesz z łatwością, naprawa innych może zająć więcej czasu, ale wiedz, że warto. Oczy i wzrok Ci za to podziękują!

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: