Ile waży oko? 23 ciekawostki o oczach

ciekawostki o oczach

Wiesz jaki był pierwszy kolor oczu na świecie? Ile waży oko? Co nasze oczy mają wspólnego z rekinem? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań. 13 ciekawostek o oczach to zbiór rzadko zadawanych pytań związanych z naszym wzrokiem i niesamowite odpowiedzi.

 

Jak widzi noworodek?

 

Noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach umieszczonych nie dalej niż 25 cm od oczu.

 

Jak daleko widzi dorosły człowiek?

 

W odpowiednich warunkach pogodowych nasze oczy mogą zauważyć światło świecy z odległości aż 22 kilometrów!

 

Ile waży oko?

 

Ma średnicę 22-24 mm i waży ok. 7,5 g

 

Czy widzimy do góry nogami?

 

Tak, obraz widziany oczami jest obrócony o 180 stopni, dopiero mózg interpretuje obraz i obraca go poprawnie.

 

Czy źrenice reagują tylko na światło?

 

Nie, oczy reagują dodatkowo na nasz stan emocjonalny. Źrenica oka powiększa się kiedy odczuwamy strach, radość, ulgę, miłość, wzruszenie oraz przy podejmowaniu ważnych, ale pozytywnych decyzji. Natomiast zwężają pod wpływem m.in. odczuwanego dyskomfortu lub obrzydzenia.

 

Ile kolorów widzimy?

 

Nasze oczy mogą rozróżnić od 256 tysięcy do 16 milionów barw.

 

Każde oko jest inne?

 

Tęczówkę naszego jednego oka wyróżnia 256 unikalnych cech. Dla porównania odcisk palca ma ich tylko 40.

 

Oko porusza się płynnie?

 

Tylko podczas śledzenia poruszającego się obiektu ludzkie oko porusza się płynnie. W innych przypadkach wykonuje ruch skokowy.

 

Ile mamy rzęs?

 

Żywotność rzęs u ludzi wynosi 100 – 150 dni. Na powiece górnej znajduje się od 120 do 250 rzęs, na dolnej od 50 do 150.

 

Ilu bitowe są nasze oczy?

 

Oczy przetwarzają informacje z prędkością przekraczającą 40 000 bitów na godzinę.

 

Ile obrazów widzimy w ciągu życia?

 

W trakcie średniej długości życia oczy dostarczają około 24 miliardów osobnych obrazów.

 

Jaki był pierwszy kolor oczu na świecie?

 

Brązowe oczy są pierwotnym kolorem oczu, jednocześnie występują najczęściej wśród populacji całego świata.

 

Co wspólnego mamy z rekinem?

 

Rogówka oka rekina mogłaby zastąpić rogówkę oka człowieka.

 

Czy możliwe jest kichanie z otwartymi oczami?

 

Człowiek mimowolnie zamyka oczy, kiedy kicha. Specjaliści nie są zgodni, co do przyczyny takiego stanu rzeczy, ale mają na to kilka teorii. Jedna z nich mówi, że taki odruch ma chronić przed przedostaniem się groźnych drobnoustrojów z powrotem do organizmu – przez oczy właśnie. Inna teoria głosi, że to efekt pracy mięśni twarzy, nic więcej. Popularna jest też teza, mówiąca o tym, że gdyby nie mimowolne zamknięcie oczu, te podczas kichania mogłyby zostać uszkodzone - z powodu wytworzonego w tym momencie ciśnienia.

 

Oczy mogą mieć różne kolory?

 

Tak, to stan znany jako heterochromia. A dokładnie heterochromia iridium, kiedy to tęczówka każdego oka przyjmuje inny kolor (np. jedno oko jest błękitne, a drugie piwne). Sklasyfikowana jest też heterochromia iridis, która mówi o dwóch kolorach w obrębie jednego oka.

 

Częstotliwość mrugania zmienia się podczas czytania?

 

Przeciętna częstość mrugania to około 15 mrugnięć na minutę. Co ciekawe, czytanie książek ogranicza częstotliwość mrugania, nawet do 8 na minutę! To charakterystyczne dla czynności, które mocno wysilają wzrok, a więc także dla pracy przy komputerze czy… patrzenia w dół.

 

Dzieci płaczą bez łez?

 

Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie ma jeszcze całkowicie wykształconych kanalików łzowych. Dopiero po trzech, czterech tygodniach maluch nabywa umiejętność wytwarzania łez. Stąd płacz pozbawiony łez.

 

Czy osoby niewidome śnią o tym samym, co osoby widzące?

 

W dużej mierze tak, choć badacze zauważają kilka ciekawych prawidłowości. Mianowicie, osoby niewidome rzadziej miewają sny o osobistych porażkach lub sukcesach, incydentach agresji, ale za to częściej o jedzeniu i zwierzętach, w tym psach przewodnikach.

 

Czy z upływem lat widzimy coraz mniej kolorów?

 

Sprawność ludzkiego oka pogarsza się z wiekiem. Dotyczy to nie tylko pogorszonej jakości widzenia z bliska czy daleka, ale też postrzegania barw. Zaburzenia percepcji wzrokowej obejmują na przykład obniżenie zakresu percepcji barwnej, a więc ograniczenie ilości postrzeganych kolorów. Obserwowano to u wielu malarzy, którzy pod koniec życia tworzyli dzieła mniej różnorodne kolorystycznie.

 

Oczy są bardzo silne?

 

Mięśnie odpowiedzialne za ruch gałką oczną są aż 100 razy silniejsze, niż wymaga od tego ich funkcjonalność. To największy „zapas” siły pośród wszystkich mięśni w ludzkim organizmie.

 

O czym świadczy mruganie oczami?

 

Mruganie to bardzo ważna czynność, w trakcie której powieki rozprowadzają po oczach tzw. film łzowy, nawilżając je i oczyszczając. Wydzielina ta zawiera bowiem substancje bakteriobójcze. Nadmierne mruganie może być jednak symptomem wady wzroku lub nieprawidłowej korekcji tej już stwierdzonej, zapalenia spojówek lub tiku nerwowego. Z nieco mniej naukowego punktu widzenia, wzmożone mruganie świadczy o nieszczerości. Tym bardziej, jeśli jest połączone z „uciekaniem” wzroku na boki.

 

Czy oczy śpią?

 

Oko jest jedyną częścią ludzkiego ciała, która nie potrzebuje odpoczynku – jest zawsze gotowa do działania. Odpoczynku potrzebują jednak nasze powieki i mięśnie, które otaczają gałkę oczną i odpowiadają za poruszanie nią.

 

Czemu przez chwilę po zgaszeniu światła nie widzimy nic?

 

Etap, o którym mowa to widzenie mezopowe, czyli stan chwilowego upośledzenia pracy ludzkiego oka i stan przejścia między widzeniem fotopowym – tym przy dobrym oświetleniu i widzeniem skotopowym – wyłącznie w barwach szarości, gdy jest ciemno.

 

Podsumowanie

 

Oto zaproponowane przez nas 23 ciekawostki na temat oczu. Któreś z nich okazały się dla Ciebie zaskoczeniem?

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: