Okulary fotochromowe

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 11

na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 11

na stronę

Okulary fotochromowe

Jednymi z najnowocześniejszych okularów przeciwsłonecznych są okulary fotochromowe. Ich wyjątkowość polega na aktywnym reagowaniu na promieniowanie słoneczne i zmianie zabarwienia od jasnego po ciemne w zależności od tego, z jak intensywnym światłem mają one do czynienia. Dzięki temu gwarantują ochronę przeciwsłoneczną idealnie dopasowaną do wymogów narzucanych przez aktualne warunki.

Szkła fotochromowe można śmiało nazwać inteligentnymi. Za zmianę stopnia ich zabarwienia odpowiadają tzw. pigmenty fotochromowe. Bez dostępu do promieniowania UV pozostają w spoczynku, ale wystarczy już niewielka ilość światła słonecznego, by cząsteczki zmieniły swój kształt i ograniczyły przenikanie promieniowania przez okulary i ich dotarcie do oka. Nie oznacza to jednak, że okulary fotochromowe stają się ciemniejsze wyłącznie podczas słonecznego dnia. Promieniowanie UV jest bowiem obecne również przy zachmurzonym niebie, jako że ma zdolność przenikania przez pokrywę chmur. Zmiana w zabarwieniu okularów fotochromowych najbardziej widoczna jest po wyjściu z pomieszczenia na zewnątrz, np. z kawiarni na ulicę miasta, a także w trakcie poruszania się pod koronami drzew, kiedy raz dostaje się do okularów więcej, a raz mniej światła słonecznego.

Jak wybrać najlepsze okulary fotochromowe?

W kontekście wyboru najlepszej pary okularów fotochromowych znaczenie ma kilka elementów.

Funkcjonalność okularów fotochromowych

Ta wyrażona jest zarówno w jakości oprawy okularowej, jak i soczewek. O dobrych okularach fotochromowych mówi się wtedy, kiedy obecne w nich pigmenty szybko reagują na zmiany w otoczeniu i nie wymagają od użytkownika zbyt długiego oczekiwania na poprawę zabarwienia adekwatnie do aktualnych warunków. Dziś większość producentów stara się wprowadzać na rynek soczewki o coraz większej przejrzystości w stanie spoczynku pigmentów i coraz szybszym reagowaniu. I takie warto wybierać.

Poza tym ważne jest, by wybrane okulary dobrze osadzały się na uszach i nosie, nie spadały przy pochyleniu głowy ani za mocno nie uciskały, a także by ich szkła pokrywały powierzchnię większą niż samo oko dla zapewnienia jak najlepszej osłony. Duże znaczenie ma także zastosowany materiał. Do najpopularniejszych, łączących w sobie lekkość i wytrzymałość, należy metal i plastik, choć w przypadku okularów fotochromowych producenci częściej decydują się na metal.

W wielu salonach i sklepach optycznych, w tym także sklepie Kodano, można spotkać się z okularami fotochromowymi i dodatkowo polaryzacyjnymi. To produkt łączący w sobie dwie różne technologie i dzięki temu odpowiedni dla najbardziej wymagających użytkowników, np. kierowców i sportowców. Poza tym, że aktywnie reaguje na zmieniające się nasłonecznienie, to także redukuje nieprzyjemne i niebezpieczne poświaty i refleksy, np. przy odbijaniu się światła od mokrej nawierzchni.

Wygląd okularów fotochromowych

Wybrane okulary fotochromowe muszą się podobać użytkownikowi i sprawiać mu przyjemność przy każdorazowym ich noszeniu. Dlatego tak cenna jest różnorodność, jaka obejmuje dostępne dziś okulary z soczewkami fotochromowymi. W sprzedaży znajdują się modele klasyczne, w których to funkcjonalność odgrywa największą rolę, a także designerskie, które zachwycają zarówno kolorem, jak i kształtem. Ważne, by wygląd okularów odpowiadał gustowi użytkownika, ale także pasował do cech takich jak kolor włosów, cery i barwy dominującej w garderobie. Wtedy można mieć pewność, że korzystanie z okularów fotochromowych będzie przyjemne i satysfakcjonujące.

O czym pamiętać, decydując się na fotochromowe okulary?

Przede wszystkim o tym, że żadne z soczewek fotochromowych nie są na zawsze. Pigmenty w nich obecne z czasem się wyczerpują i przestają reagować na światło słoneczne w taki sposób, w jaki reagowały na początku, czyli kolejno zaciemnieniem i rozjaśnieniem szkieł. Oczywiście to kwestia lat, nie miesięcy, dlatego okulary fotochromowe dobrej jakości, od sprawdzonego producenta i z certyfikowanymi soczewkami z pewnością posłużą przez długi czas. Konieczność ich wymiany warto potraktować jako kwestię zdrowotną i inwestycję w skuteczną ochronę oczu przed słońcem.

Dla kogo okulary fotochromowe?

Jako że dziś okulary fotochromowe są dostępne w wielu różnych wariantach, mogą korzystać z nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Korzyści płynące z użytkowania soczewek fotochromowych docenią przede wszystkim sportowcy, w tym zwłaszcza rowerzyści i biegacze wybierający trasy w otoczeniu drzew, a także osoby uprawiające aktywną turystykę i lubiące odpoczynek na słońcu przerwać wejściem do dowolnego lokalu - restauracji, kawiarni, muzeum czy sklepiku; wtedy można cieszyć się wyraźnym widzeniem i skuteczną ochroną oczu bez zdejmowania okularów.

Duży wybór okularów fotochromowych w naszym sklepie

W sklepie Kodano znajdziesz wiele różnych okularów fotochromowych, odpowiadających na najróżniejsze gusta i potrzeby. Każdy z zebranych w tej kategorii produktów jest dobrym przykładem połączenia funkcjonalności z wyjątkowym wyglądem. Przygotowaliśmy dla Ciebie okulary fotochromowe najbardziej rozpoznawalnych marek oraz mniej znanych producentów, ale za to w niższych cenach. Choć jeśli o ceny chodzi, to w Kodano zawsze możesz liczyć na ich atrakcyjność - to zasługa częstych promocji.

Zobacz pozostałe rodzaje okularów ze względu na typ soczewek: