Opinie o Nas
   × 

Odwiedź nas w salonie KODANO Optyk
Znajdź salon w swoim mieście

Jak poprawnie odczytać receptę

Co oznaczają wartości na Twojej recepcie

Chcesz zamówić okulary przez internet, a nie wiesz co oznaczają dane na recepcie?

Wszystkie recepty okulistyczne wyglądają podobnie i mają takie same oznaczenia, dlatego rozszyfrujemy dla Ciebie niezrozumiałe skróty i nazwy. Jeśli nie jesteś w stanie odczytać recepty np. ze względu na niewyraźne pismo skontaktuj się z nami. Z chęcią rozszyfrujemy zapis z Twojej recepty okularowej i prześlemy Ci parametry potrzebne do zakupu okularów w naszym sklepie.
 

Podstawowe oznaczenia na recepcie

 


OP/OL

Oko prawe/Oko lewe.


Dal

Zapis korekcji okularowej do dali, co oznacza, że Twoje okulary będą służyły do codziennego użytku. Pozwolą Ci widzieć dobrze z większych odległości np. przy prowadzeniu samochodu lub oglądaniu telewizji.


Bliż

Zapis korekcji okularowej do bliży, co oznacza, że Twoje okulary będą służyły “do czytania”.


Sfera

Oznacza moc soczewki okularowej, może przyjmować wartości dodatnie (“+”), ujemne (“-”) lub “0”/PLAN w przypadku braku wady, co potocznie nazywamy “zerówkami”.


PD

Oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość środka źrenicy od środka nasady nosa. Wartości PD mogą być różne dla jednego i drugiego oka lub takie same w zależności od symetrii twarzy. Ta wartość jest niezbędna do odpowiedniego przygotowania okularów, więc jeśli nie jest podana na recepcie można zmierzyć ją samodzielnie według instrukcji podanej na tej stronie.


Wszystkie powyższe dane są niezbędne do przygotowania okularów. Wartości, które dodatkowo znajdują się na recepcie dotyczą pacjentów z bardziej skomplikowanymi wadami wzroku np. z astygmatyzmem.

 

Dodatkowe oznaczenia na recepcie

 


Cylider

Ta wartość oznacza, że wymagana jest korekcja astygmatyzmu, moce mogą mieć wartości dodatnie („+”) lub ujemne („-”), zawsze występuje razem z wartością “Oś”.


Występuje zawsze w połączeniu z cylindrem, a jej zakres wynosi od 0 do 180 stopni. Jest niezbędna, aby właściwie umieścić soczewkę okularową w oprawie.


Pryzmat

Parametr podawany w przypadku zeza lub problemów z widzeniem obuocznym. Moc zapisywana jest w dioptriach pryzmatycznych i z dodatkowo podaną bazą pryzmatu.


Baza pryzmatu

Jest określeniem kierunku pryzmatu. Może być podana w dwojaki sposób: kątowo od 0 do 360 stopni lub opisowo - nos (“bazą do nosa”), skroń (“bazą do skroni”), góra (“bazą do góry”), dół (“bazą do dołu”).
Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś pewien jak odczytać dane z recepty skontaktuj się z nami:

  kontakt@kodano.pl
  0 801 011 720/(+48) 12 371 10 41


Zobacz również