Zapalenie brzegów powiek to stan zapalny brzegów powiek powodujący ich obrzęk i zaczerwienienie. Może występować również u nasady rzęs i na spojówce. Jest jednym z najczęstszych stanów zapalnych powiek. Jest to schorzenie uciążliwe i trudne w leczeniu. Do zapalenia brzegów powiek może dojść w wyniku różnych czynników. Wśród nich wymienia się zakażenie bakteryjne, alergie, nieleczone wady wzroku, zaburzenia funkcjonowania gruczołu olejowego czy niewłaściwą higienę powiek (niezmywanie makijażu na noc). Do grupy zwiększonego ryzyka zalicza się też osoby cierpiące na łojotok, cukrzycę, a także osoby starsze. Zapalenie może również wywołać stałe przebywanie w środowisku zadymionym i zapylonym. Jest to schorzenie, które ma charakter przewlekły. Leczenie jest długotrwałe, gdyż objawy potrafią utrzymywać się od kilku tygodni nawet do roku. Mogą się okresowo zaostrzać, by potem ustąpić i znowu się nasilić. Zapalenie brzegów powiek może pojawić się na ich zewnętrznej lub wewnętrznej stronie. Zapalenie przednich brzegów powiek pojawia się na zewnątrz oka, u podstawy rzęs. Wynika zazwyczaj z reakcji alergicznej, łupieżu lub zakażenia gronkowcem. Zapalenie tylnich brzegów powiek występuje w wewnętrznych strukturach oka i spowodowane jest nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe.

Objawy zapalenia brzegów powiek


Skóra na powiekach staje się bardzo sucha, zaczyna pękać i tworzą się strupki. Ponadto objawami towarzyszącymi jest wypadanie rzęs, zaczerwienienie i podrażnienie oka. Chorzy często skarżą się na swędzenie, pieczenie, uczucie ciała obcego w oku, łzawienie oraz na nadwrażliwość na światło. Na powiekach może pojawić się również wydzielina ropna, która powoduje sklejanie rzęs, zwłaszcza po porannym przebudzeniu.

Leczenie zapalenia brzegów powiek


Zapalenie brzegów powiek wymaga leczenia przez wzgląd na uciążliwe objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie pracy. Diagnozowane jest u okulisty podczas podstawowych badań. Przebieg leczenia uzależniony jest od przyczyny wystąpienia schorzenia i może przybrać formę stosowania kropli do oczu, maści lub antybiotykoterapii. Często zaleca się również stosowanie ciepłych kompresów na powiekę oraz jej delikatny masaż, który jest pomocny w odblokowaniu zatkanego ujścia gruczołów łojowych.

Profilaktyka


Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby należy dbać o odpowiednią higienę oczu. Codziennie zmywać makijaż, myć ręce oraz unikać pocierania oczu. Warto zadbać również o ich prawidłowe nawilżenie, zwłaszcza u osób, które pracują przy komputerze. Pomocne w tym krople nawilżające lub tzw. sztuczne łzy. Należy również unikać zapylonych i zadymionych pomieszczeń.