Zadbaj o oczy wiosną

oczy wiosną

Przesilenie wiosenne daje o sobie znać wraz z przejściem z okresu jesienno-zimowego na wiosenno-letni. Dzieje się tak, ponieważ w okresie zimowym prowadzimy osiadły tryb życia. Brak ruchu, ekspozycji na słońce i posiłki ubogie w witaminy dają o sobie znać na wiosnę. Do tego dochodzą gwałtowne zmiany pogody i silne wiatry, które dodatkowo potęgują zmęczenie, powodują apatię i senność. Warto więc przygotować swoje oczy na zmianę pory roku i zadbać o dobrą kondycję wzroku w okresie wiosennym.

 

Zadbaj o odpowiednią dietę

 

Aby nasze oczy były odpowiednio chronione, dieta musi zawierać dużo antyoksydantów oraz witamin. Należy pamiętać, aby codziennie w naszym posiłkach pojawiały się warzywa i owoce, które są ich źródłem. Szczególnie cenne są te o intensywnych kolorach, gdyż zawierają dużo antocyjanów, które posiadają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Witaminy A i C są niezastąpione w procesie widzenia, gdyż neutralizują wolne rodniki oraz dostarczają niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Znajdziemy je w marchwi, szpinaku, wątróbce, brokułach, sałacie, kalafiorze, pomidorach, mleku, owocach cytrusowych, czerwonej papryce, czarnych porzeczkach oraz kapuście. Warto włączyć do diety orzechy, które są źródłem witaminy E neutralizującej działanie wolnych rodników. Luteina wzmacnia barierę ochronną siatkówki oka oraz chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, a znajdziemy ją m.in. w kapuście włoskiej, szpinaku, groszku zielonym i brukselce. Z kolei kwasy Omega-3 łagodzą objawy zespołu suchego oka oraz chronią przed jaskrą. Zawierają je tłuste ryby oraz oleje. Dieta dla oczu wiosną – ale też w każdą inną porę roku – powinna uwzględniać również witaminę C, znaną jako królowa odporności. Chroni ona przed zaćmą i niweluje objawy zespołu suchego oka. Uszczelnia bowiem naczynia krwionośne i bierze udział w prawidłowym wydzielaniu filmu łzowego. Jej źródłem są oczywiście cytrusy, ale też natka pietruszki. A jeśli podejrzewasz, że niektórych deficytów witaminowych nie zdołasz szybko uzupełnić poprzez dietę, rozważ suplementację. Wybór konkretnych preparatów warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

 

Przygotuj się na wiosenne alergie

 

Wiosną przyroda budzi się do życia, a to z kolei wiąże się z obecnością w powietrzu pyłków krzewów, drzew oraz traw, które dla alergików oznaczają początek cierpień. Łzawienie oczu, swędzące i opuchnięte powieki to tylko najpopularniejsze objawy alergii oczu, z którymi takie osoby muszą się mierzyć. Jeśli wiemy o uczuleniu na konkretne alergeny starajmy się ich unikać. Odłóżmy na później prace ogrodowe, a urlop zaplanujmy w okresie wolnym od pylenia. Aby zaznajomić się z czynnikami alergicznymi, warto zajrzeć do kalendarza pylenia. Pamiętajmy, że podczas trwania alergii nie należy trzeć oczu, gdyż nasili to tylko objawy. Warto też zaopatrzyć się w krople do oczu, które złagodzą dolegliwości. Łzawiące oczy wiosną? Poszukaj kropli o zdolności do równoważenia filmu łzowego. Zwróćmy też uwagę, by nie zawierały one konserwantów. Ważna jest również odpowiednia higiena i częste przemywanie oczu. Nie zaszkodzi także odwiedzenie specjalisty, który pomoże w przygotowaniu się do tego, ciężkiego dla alergików, okresu. Nieobce jest Ci alergiczne zapalenie spojówek? W takiej sytuacji dodatkowe, regularne wizyty u okulisty koniecznie wpisz w swój kalendarz.

 

Zadbaj o aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu

 

Systematyczne ćwiczenia oraz aktywny tryb życia bezpośrednio wpływają na poprawę krążenia krwi w organizmie i jej lepszy dopływ do wszystkich narządów, w tym narządu wzroku. Polepsza to tym samym ukrwienie oka oraz pobudza produkcję rodopsyny, która odpowiedzialna jest za właściwe widzenie o zmroku. Zaobserwowano również, że regularne bieganie zmniejsza ryzyko chorób narządu wzroku, a samo przebywanie na świeżym powietrzu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia krótkowzroczności. Spacer po lesie lub parku zamiast kolejnej godziny spędzonej przed telewizorem? Oczy Ci za to podziękują! W dodatku wiosną natura wręcz sama zachęca do wyjścia z domu – coraz większą ilością zieleni i zapachem kwitnących drzew. Korzystaj z tego!

 

Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu

 

Podczas snu wzrok odpoczywa i regeneruje się, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią ilość. Do niedawno mówiło się o minimum 5 godzinach, ale uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb organizmu. Dziś specjaliści skłaniają się raczej w kierunku 7-8 godzin snu na dobę. By sen był komfortowy, a oczy właściwie wypoczęły, w sypialni powinna panować zupełna ciemność. Jeśli nie można jej osiągnąć, bo na przykład mieszkanie zlokalizowane jest w mocno oświetlonym punkcie miasta, warto wyposażyć się w maskę na oczy. Ponadto przed pójściem spać, powinniśmy odłożyć telefony, laptopy, wyłączyć telewizor, a do ręki wziąć książkę – chodzi o odpoczynek od niebieskiego światła emitowanego przez te urządzenia i powodującego niepotrzebne o tej porze pobudzenie. Występują u Ciebie opuchnięte oczy, nawet po dobrze przespanej nocy? Rozważ łagodzące okłady – z ciepłego kompresu zanurzonego w naparze z rumianku lub płatków ogórkowych, dostępnych m.in. w naszym sklepie.

 

Noś okulary przeciwsłoneczne

 

Promieniowanie słoneczne jest bardzo niebezpieczne dla naszego narządu wzroku, a także delikatnej skóry wokół oczu. Z kolei wiosna to czas, w którym słońca jest coraz więcej. To świetna okazja, by po zimowej przerwie wyciągnąć z szafki dobre okulary przeciwsłoneczne i znów zacząć je regularnie nosić. Można też – w ramach wiosennego odświeżenia garderoby – zdecydować się na nowe oprawki, w innym niż wcześniej kształcie lub kolorze.

 

Zobacz propozycje okularów przeciwsłonecznych

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: