Zaburzenia widzenia w dobrze dobranych okularach

zaburzenia widzenia w okularach

Na dobrze dobrane okulary składa się szereg parametrów. Nie wystarczy odpowiednia moc i typ szkieł. Nie mniej ważny jest rozmiar oprawek, który powinien być dopasowany do indywidualnych wymogów użytkownika. Wiele osób skarży się jednak na zaburzenia widzenia pomimo dobrze dobranych okularów. Jakie mogą być tego przyczyny?


Czas adaptacji


Jeśli sięgasz po nowe okulary weź pod uwagę okres adaptacji, czyli proces przyzwyczajania się wzroku do innych warunków wizualnych. Nasz mózg potrzebuje czasu, by zaadoptować się do zmian – może to być kilka dni lub kilka tygodni. Wszystko zależy od poniższych czynników:

  • wartości mocy szkieł – większa moc szkieł oznacza dłuższą adaptację;
  • zmiany mocy w stosunku do poprzednich okularów – im większa zmiana mocy tym dłuższy okres adaptacji;
  • rodzaju szkieł stosowanych dotychczas – np. gdy Twoja wada wymaga rezygnacji ze szkieł jednoogniskowych, na rzecz soczewek wieloogniskowych;
  • rodzaju opraw - zmiana kąta ustawienia soczewki względem twarzy wymaga ponownego przyzwyczajania się do oglądania rzeczywistości (nawet w przypadku braku zmian w mocy soczewek).

O adaptacji mówi się zwłaszcza w przypadku korzystania z soczewek progresywnych (wieloogniskowych). Szkła tego rodzaju podzielone są na obszary do dali, bliży i odległości pośrednich. Zanim oczy zaczną się płynnie poruszać po wszystkich tych obszarach potrzebny jest długi okres adaptacji – liczący nawet kilka tygodni. Więcej o szkłach progresywnych dowiesz się z artykułu „Okulary progresywne, czyli 3 w 1”.

Pamiętajmy również, że w procesie adaptacji ważne jest regularne korzystanie z nowych okularów. Każdorazowy powrót do starych szkieł wydłuża czas przyzwyczajania się do zmienionych warunków wizualnych.

Nadmierny stres

Zaburzenia widzenia mogą pojawić się również w sytuacji napięcia nerwowego. Ich przyczyną może być także częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, czy niezdrowa dieta. Wspomniane czynniki niejednokrotnie doprowadzają do stanu zwanego stresem oksydacyjnym. Dochodzi wówczas do zaburzenia równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami (utleniaczami) i antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie, a nadmiar tych pierwszych może przyczynić się do uszkodzenia naczyń włosowatych w oczach.


Choroby przewlekłe


Jeśli cierpisz na nagłe i okazjonalne pogorszenie wzroku powinieneś niezwłocznie udać się do okulisty. Może się bowiem okazać, że chorujesz na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze, które należą do grupy schorzeń mających bardzo duży wpływ na ostrość widzenia. Zarówno diabetycy, jak i osoby z nadciśnieniem muszą liczyć się m.in. z ryzykiem powikłań w siatkówce. W przypadku pierwszych z nich może dojść do rozwoju retinopatii cukrzycowej, w przypadku drugich – retinopatii nadciśnieniowej.


Leki


Pogorszenie wzroku może być również spowodowane przyjmowanymi lekami, o czym piszemy w artykule "Wpływ stosowania leków na narząd wzroku". Pamiętajmy, by kwestię zażywanych lekarstw skonsultować z lekarzem. To on znajdzie dogodne dla nas rozwiązanie.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: