Rynek optyczny ciągle się rozwija i wzbogaca o nowoczesne rozwiązania, zarówno w tworzeniu oprawek, jak i samych soczewek okularowych. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam rodzaje powłok uszlachetniających. Niektóre są zapewne dobrze znane, a inne mogą  okazać się rozwiązaniem, którego właśnie potrzebujesz. Wyjaśniamy właściwości danych powłok, w jakich warunkach są najbardziej przydatne oraz jakimi skrótami się je oznacza.

UTR

Powłoka utwardzająca - wzmacnia powierzchnię soczewek, chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem czynników atmosferycznych. To właśnie dzięki tej powłoce możliwe jest nakładanie następnych powłok uszlachetniających.

UV

To powłoka chroniąca nasz wzrok przed negatywnym promieniowaniem słonecznym. Jeśli używamy okularów przez cały dzień, to znaczy zarówno w pomieszczeniach, jak również na zewnątrz, warto pomyśleć o takiej ochronie oczu.  

AR

Powłoka antyrefleksyjna - jest niesamowicie istotna, ponieważ w wyraźny sposób poprawia jakość widzenia, szczególnie kiedy nasze oczy narażone są na ostre światło - czy to słoneczne, czy sztuczne. Niweluje refleksy powstające na soczewce i zapewnia przejrzystość obrazu, dzięki czemu oczy mniej się męczą. Szczególnie polecana kierowcom i osobom pracującym przed ekranem monitora. Prowadząc samochód, narażeni jesteśmy na wiele różnych świateł, warto więc mieć pewność, że okulary, które stosujemy, nie ograniczą naszej widoczności na drodze. Stosując antyrefleksy zapewniamy sobie lepszą widoczność - nie tylko w trasie.

EMI

Powłoka antyelektrostatyczna - chroni oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego gamma. Najnowsze ekrany LCD są obowiązkowo wyposażone w specjalne filtry chroniące nas przed takim promieniowaniem, jednak starsze modele ekranów kineskopowych takich filtrów nie posiadały. Warto pamiętać, że soczewka elektryzuje się nie tylko przez promieniowanie elektromagnetyczne, ale również poprzez pocieranie szmatką podczas czyszczenia. Dzięki powłoce EMI soczewki nie elektryzują się, co ogranicza przyciąganie kurzu. Jest łatwa w pielęgnacji.

CC

Powłoka hydrofobowa, często nazywana “clean-coat”. Zapewnia łatwość w czyszczeniu i pielęgnacji. Woda nie tworzy plam na soczewce, tylko krople, które bez problemu można usunąć. “Clean-coat” najczęściej stosuje się przy powłoce antyrefleksyjnej, która jest szorstka i bardzo łatwa do zabrudzenia. Warstwa hydrofobowa wyrównuje powierzchnię, tworząc ją idealnie gładką, dzięki czemu brud i kurz wolniej się osadzają.

FC

Powłoka fotochromowa - to specjalna powłoka, która przyciemnia się wraz z intensywnością promieniowania słonecznego, jednocześnie w pomieszczeniu pozostając bezbarwną. Kolor zabarwienia najczęściej dobierany jest odpowiednio do koloru oprawek: brązowy lub szary. Powłoka ta chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i jest wygodnym wariantem okularów przeciwsłonecznych, dla osób, które na co dzień noszą okulary korekcyjne.

BB  

Blue Blocker to powłoka chroniąca oczy przed nadmiarem światła niebieskiego. Szczególnie polecana osobom spędzającym dużo czasu przed monitorem komputera, bądź tabletem, czy smartfonem. Powłoka neutralizuje niebieskie światło, dzięki czemu nasze oczy nie są przemęczone, a komfort widzenia jest zdecydowanie wyższy. Zapewniają przejrzystość obrazu i bardziej naturalną percepcję kolorów. Blue Blocker chroni nasz wzrok również przed promieniowaniem słonecznym i eliminuje refleksy światła, dlatego jest idealnym rozwiązaniem również dla kierowców.