Nadmierne łzawienie oczu - Przyczyny. Jak leczyć?

nadmierne łzawienie oczu

Łzy - tak powszechne i niedoceniane - spełniają wiele istotnych funkcji w ciele człowieka. Utrzymują optymalną wilgotność oczu, usuwają wszelkiego rodzaju ciała obce oraz groźne drobnoustroje, chroniąc tym samym przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz infekcjami. Czasami jednak zdarza się, że produkcja łez jest wzmożona i w nieoczekiwanym momencie zalewają one całą twarz. Z czego to wynika? Jaka może być przyczyna nadmiernego łzawienia oczu? Czy istnieje prosty, domowy sposób, by ten problem rozwiązać? Kiedy udać się do lekarza?

 
 
  • Mówi się o dwóch najczęstszych przyczynach nadmiernego łzawienia oczu: zablokowania lub niedrożności kanałów łzawiących oraz nadprodukcji łez.
  • Nadmierne łzawienie często stanowi objaw choroby lub fizjologicznej nieprawidłowości, na przykład infekcyjnego lub alergicznego zapalenia spojówek, zespołu suchego oka, mechanicznego uszkodzenia oka. Stan ten może też być oznaką choroby zakaźnej lub schorzenia gałki ocznej, dlatego nie należy go lekceważyć.
  • Istnieją domowe sposoby na ograniczenie łzawienia. Znajdziesz je w artykule poniżej.
  • A jeśli domowe metody nie wystarczają i dodatkowo odczuwasz ból lub obrzęk w okolicach oczu, koniecznie udaj się do lekarza.
 

Spis treści:

  1. Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu
  2. Nadmierne łzawienie oczu - domowe sposoby leczenia i zapobiegania
  3. Kiedy z nadmiernym łzawieniem oczu skierować się do specjalisty?
 

Łzy stanowią element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania oraz zdrowego wyglądu oczu. Jednak jeśli jest ich za dużo, codzienne funkcjonowanie może być znacząco utrudnione, a nawet niebezpieczne. Wyobraź sobie choćby prowadzenie samochodu, kiedy woda zalewa Twoje oczy. Pojawia się więc pytanie, jaka jest przyczyna nadmiernego łzawienia?

 

Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu

 

Do dwóch najważniejszych przyczyn nadmiernego łzawienia należą zablokowane / niedrożne kanały łzawiące, a także nadprodukcja łez, powodowana przez czynnik zewnętrzny lub będąca wynikiem choroby. Kolejną, często występującą przyczyną, jest stan zapalny przewodu nosowego.

 

Zablokowane lub niedrożne kanały łzawiące

 

Kanaliki łzowe odprowadzają łzy do nosa. Zatykają się z różnych powodów. U noworodków problem ten jest zupełnie normalny, bo kanaliki nie zdążyły się jeszcze prawidłowo rozwinąć. I podobnie, z upływem lat, najczęściej po 60. roku życia kanaliki te ulegają zwężeniu i stają się niedrożne. Przyczyną mogą też stać się różnego rodzaju urazy i rany twarzy, które zakłócają naturalną strukturę kostną. Niedrożne kanaliki łzowe nie mają jak odprowadzić łez, przez co gromadzą się one w woreczku łzowym, a następnie wydostają się na twarz.

 

Nadprodukcja łez

 

Przyczyną może być też produkcja większej ilości łez niż normalnie. To z kolei powodowane jest najczęściej przez środek drażniący (np. opary z krojonej cebuli) lub ciało obce (np. pył i piasek), które w ten właśnie sposób ciało próbuje usunąć.

 

Stan zapalny przewodu nosowego

 

Niedrożność nosa spowodowana reakcją alergiczną (katar sienny) objawiająca się obfitą i ciągłą wydzieliną z nosa oraz kichaniem, może przejawiać się także łzawieniem. Może być ona również wynikiem stanu zapalnego błony śluzowej nosa, urazu okolicy nosowej bądź jego nieprawidłowej budowy. Ponadto łzawienie może być spowodowane wrażliwością na promienie słoneczne, silnym wiatrem czy też podrażnieniem węchu np. podczas krojenia cebuli. Inną przyczyną może być niewłaściwe ułożenie rzęs drażniące spojówkę i rogówkę, przemęczenie oczu oraz zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych.

Powyżej przedstawiono trzy główne przyczyny nadmiernego łzawienia, niemniej często jest ono objawem mniej lub bardziej poważnej choroby lub fizjologicznej nieprawidłowości, np.:

 

Nadmierne łzawienie oczu - domowe sposoby leczenia i zapobiegania

 

Jeśli cierpisz na nadmierne łzawienie oczu, ale nie uważasz, by była to na tyle poważna sytuacja, by udać się do lekarza, zastosuj proste i sprawdzone środki zaradcze:

  • zrób sobie przerwę od pracy przy komputerze, od czytania lub oglądania telewizji,
  • zaaplikuj nawilżające krople do oczu, dostępne bez recepty - patrz poniżej,
  • zrób ciepły okład, najlepiej z bawełnianej szmatki zamoczonej w ciepłym roztworze rumianku,
  • wykonaj delikatny masaż powiek,
  • zacznij stosować okulary przeciwsłoneczne lub soczewki kontaktowe chroniące przed promieniowaniem UV.

Jeżeli przyczyną jest nadmierne wysuszenie oczu, to skorzystaj z kropli do oczu z naszej oferty:

   

Kiedy z nadmiernym łzawieniem oczu skierować się do specjalisty?

 

Jeśli jednak żaden z tych sposobów nie okazuje się pomocny, a dodatkowo odczuwasz mocny ból lub obrzęk, obecność obcego ciała w oku lub doświadczasz mocno pogorszonego widzenia, koniecznie odwiedź specjalistę. Jeśli u źródła problemu leży infekcja lub alergia, lekarz przepisze odpowiednie leki. A jeśli przyczyną są czynniki mechaniczne - źle rosnąca rzęsa, nieprawidłowo skierowana powieka, obcy przedmiot - prawdopodobnie konieczny będzie zabieg. Problemem mogą być też, jak już wspomnieliśmy wcześniej, niedrożne kanaliki łzowe. Wtedy specjalista może zalecić ich udrożnienie lub wypracowanie nowych.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

 

Udostępnij: