Okulary relaksacyjne – sprawdź, czy ich potrzebujesz!

okulary relaksacyjne

Cyfrowe zmęczenie wzroku (z ang. Digital Eye Strain) znane jest też jako syndrom widzenia komputerowego (z ang. Computer Vision Syndrome). Według American Optometric Association to grupa niekorzystnych objawów związanych z oczami i widzeniem, które powstają na skutek wielogodzinnego korzystania z komputera, telefonu komórkowego, tabletu, czytnika. Najczęstsze objawy to:

  • ból głowy,
  • ogólne przemęczenie,
  • pieczenie oczu,
  • zamglone widzenie,
  • nadwrażliwość na światło,
  • obniżona koncentracja.

Dlaczego nasz wzrok tak źle znosi pracę przed komputerem?

Nasze oczy są ewolucyjnie przystosowane do patrzenia w dal. Dziesiątki tysięcy lat temu życie upływało człowiekowi na wypatrywaniu zwierzyny i uważnej obserwacji otoczenia, by możliwie jak najwcześniej wykryć zagrożenie i przed nim uciec. To zupełnie odmienna sytuacja od współczesnej. Teraz przez większość czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, a wzrok skupiamy na tym, co blisko nas. Takie patrzenie o wiele bardziej obciąża mięśnie sterujące akomodacją oka.

Naukowcy twierdzą, że nawet dwugodzinne korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych w ciągu dnia, może powodować cyfrowe zmęczenie wzroku. Co ciekawe, statystyki mówią, że większość osób spędza w taki sposób nawet dziesięć godzin dziennie! Problem dotyczy więc niemal każdego z nas.

Dla kogo okulary relaksacyjne?

Okulary relaksacyjne docenią przede wszystkim pracownicy, którzy korzystają przez większość dnia z komputera, telefonu lub innego urządzenia elektronicznego. Jest szczególnie istotne, jeśli używają tych urządzeń naprzemiennie - przerzucanie wzroku między ekranami może nawet nasilić objawy CVS. Okulary te polecane są zarówno osobom młodym, jak i tym, u których zaczyna rozwijać się presbiopia. Sprawdzają się także u użytkowników bez wady wzroku.

Relaksacyjne okulary do pracy przy komputerze – jak działają?

Na ratunek przychodzą nowoczesne rozwiązania optyczne. To między innymi okulary relaksacyjne, znane też jako okulary ze wsparciem akomodacji. Charakteryzują się unikalną konstrukcją, w której:

  • górna część zapewnia korekcję widzenia na duże odległości,
  • dolna część posiada dodatkową moc, która ma zmniejszyć wysiłek ponoszony przez mięśnie sterujące akomodacją oka w bliży – patrzeniu na monitor komputera, ekran telefonu, powierzchnię czytnika e-booków.

Okulary relaksacyjne to okulary z soczewkami, które posiadają progresję mocy. Ze względu na fakt, że jest ona niewielka, pole widzenia jest zdecydowanie większe niż w okularach progresywnych i nie wymaga takiej adaptacji.

Ciekawostka: Badania przeprowadzone przez The Vision Council w 2016 roku wskazały, że nawet 80% użytkowników lepiej oceniło okulary ze wsparciem akomodacji, niż zwykłe okulary jednoogniskowe, przeznaczone do pracy na bliskich odległościach.

Zalety okularów relaksacyjnych

Soczewki relaksacyjne sprawiają, że:

  • oczy są mniej zmęczone,
  • komfort widzenia jest znacznie lepszy - obraz jest ostrzejszy i bardziej wyraźny, nawet po kilku godzinach pracy,
  • bóle głowy znikają lub stają się mniej dokuczliwe,
  • poprawie ulega też nasza postawa ciała, bo przestajemy intuicyjnie przybliżać się do ekranu, by odczytać to, co się na nim znajduje. Rzadziej odczuwalny jest dzięki temu ból szyi i karku.

Nie musisz martwić się o to, że soczewki relaksacyjne będą przykuwać wzrok innych i nie pasować do oprawek. Wyglądają tak, jak zwykłe soczewki jednoogniskowe i są nie do odróżnienia. Możesz połączyć je ze swoim ulubionym stylem oprawek, jeśli tylko spełnią wymagania montażowe. Ale spokojnie, to określi optyk.

dla kogo okulary relaksacyjne

Soczewki relaksacyjne - rodzaje

Producenci oferują kilka rodzajów soczewek relaksacyjnych. Mają własne kryteria doboru, ale w większości klasyfikacja uwzględnia:

  • soczewki dla młodych osób, pracujących z cyfrowymi urządzeniami, które doświadczają łagodnych objawów cyfrowego zmęczenia wzroku - w nich dodatkowa moc wynosi 0,5 D;
  • soczewki dla osób około 30. roku życia, które czasami, ale nie każdego dnia zauważają u siebie objawy CVS - dodatkowa moc ma wartość 0,6-0,8 D;
  • soczewki dla osób między 30. a 35. rokiem życia z często obserwowanymi objawami CVS - dodatkowa moc sięga 1,0 D;
  • soczewki dla osób po 35. roku życia z poważnymi i często występującymi objawami CVS - dodatkowa moc wynosi najczęściej 1,2 D.

Wybór właściwych soczewek warto jednak skonsultować podczas badania wzroku.

soczewki relaksacyjne

Jak dodatkowo łagodzić objawy cyfrowego zmęczenia wzroku?

Korzystanie z okularów relaksacyjnych daje dużo dobrego i odmienia jakość codziennej pracy z urządzeniami elektronicznymi. Warto jednak pamiętać, że higiena narządu wzroku podczas czytania i pracy z komputerem też jest ważna. Najlepiej wyłączyć komputer i dać oczom odpocząć. To jednak nie zawsze jest możliwe, dlatego pamiętaj, by:

  • mrugać! Podczas patrzenia w ekran robimy to nawet pięć razy rzadziej, co w połączeniu z ciepłem monitora wysusza oczy;
  • stosować krople nawilżające – przyniosą ulgę zawsze wtedy, kiedy oczy staną się suche i podrażnione;
  • zadbać o ergonomię stanowiska pracy – odległość od monitora powinna wynosić co najmniej 50 cm, a ekran musi znajdować się na wysokości oczu;
  • ograniczyć ilość odbić, pojawiających się na ekranie – w tym celu zmniejsz jasność ekranu, nie ustawiaj go naprzeciwko okna i regularnie go czyść;
  • ćwiczyć wzrok – w przerwie od pracy lub czytania spójrz za okno i daleko położony przedmiot.Idealnie, jeśli będziesz robić to przez minimum dwadzieścia sekund co dwadzieścia minut.

W obecnych czasach – z powszechnym dostępem do komputerów i innych urządzeń elektronicznych – większość z nas narażona jest na syndrom widzenia komputerowego. Okulary relaksacyjne nie tylko poprawiają komfort codziennego życia, ale też chronią zdrowie. Jeśli i Twoja codzienność uwzględnia stały kontakt z monitorem, nie zwlekaj – umów się na wizytę u optometrysty i połącz soczewki relaksacyjne ze swoimi ulubionymi oprawkami.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku, aby dowiedzieć się więcej o soczewkach kontaktowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Krzysztofa Mendyka (Konsultant ds. Optometrii KODANO Optyk. Absolwent Katedry Chorób Oczu i Optometrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Członek PTOiO. W branży optycznej od 2006 roku.)

Źródła informacji:

Udostępnij: