Okulary na żyłce mają wiele zalet. Po pierwsze, są lżejsze niż pełne oprawki, po drugie, odsłaniają dużą część twarzy. Oprawki tego typu popularne są zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Są one pośrednim wyborem pomiędzy pełnymi okularami i patentkami. Bywają nazywane okularami „bez dołu”, lub „półobramkowymi".

Typy okularów
Wśród wielu rodzajów oprawek najmniej powszechne są patentki, nazywane również oprawkami „bezramkowymi” lub „bezobwódkowymi”. Nie mają one ramki, a tym, co podtrzymuje ich konstrukcję są drobne śrubki lub tulejki. Jak łatwo się domyślić, jest to najdelikatniejszy typ oprawek. Do klasyki należą natomiast okulary pełne. Są one najbardziej zróżnicowane i często służą jako modny dodatek. Pełne oprawki znacząco podkreślają styl posiadacza.

Okulary na żyłce
Odpowiednie wymiary Przy wyborze okularów każdego typu szczególną uwagę należy zwrócić na: szerokość oprawki, długość zausznika i szerokość mostka. Nie inaczej jest w przypadku okularów na żyłce. Odpowiednie dopasowanie okularów ma bowiem wpływ nie tylko na naszą wygodę i wygląd, ale także na prawidłową korekcję wzroku.

Cechy charakterystyczne
  • Okulary na żyłce polecane są osobom, które pragną delikatnie podkreślić kształt swojej twarzy.
  • Wiele osób obawia się o trwałość oprawek na żyłce. Niepokój ten jest jednak bezzasadny. Tego typu okulary są trwałe, często posiadają metalowe zauszniki i górną oprawę, co dodatkowo wzmacnia konstrukcję. Dolna część soczewki podtrzymywana jest za pomocą niewidocznej żyłki.
  • Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj oprawek - pasuje na każdą okazję i do wielu typów twarzy. Projektanci zadbali o szeroki wybór kształtów opraw, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Są również idealnym sposobem na odsłonięcie jak największej części twarzy.
  • Okulary na żyłce są lżejsze niż pełne oprawki.


Dla mężczyzn
Mężczyźni zazwyczaj wybierają stonowane kolory oprawek. Wśród dedykowanych im modeli dominują więc barwy takie, jak: czarny, brązowy lub szary. Podobnie jest z zausznikami w męskich modelach. Nie posiadają one ozdobników, a największą ekstrawagancją są tutaj subtelne dodatki kolorystyczne. Od lat dużym zainteresowaniem cieszą się kształty prostokątne. Swoje ulubione półobramkowe okulary znajdą również miłośnicy podwójnych mostków. Oprawki "z belką" zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Dla mężczyzn równie istotna jest jakość i trwałość okularów, dlatego najchętniej sięgają po okulary wykonane z metalu.

Dla kobiet
Większym zróżnicowaniem cieszą się damskie modele. Projektanci odkryli urok kocich oczu w okularach na żyłce i dziś proponują nam wiele wersji oprawek tego typu. Nowością są także półobramkowe aviatory (w wersji unisex). Okrągłe i owalne modele zyskują natomiast coraz więcej fanek. Gdy dodamy do tego szeroki wybór kolorów oprawek, okaże się że opcji jest bardzo dużo. Każda z Pań znajdzie coś dla siebie. Okulary na żyłce mogą być delikatne i subtelne lub niezwykle wyraziste. Zawsze odsłaniają znaczną część twarzy, jednak dzięki zastosowaniu różnych materiałów oraz kształtów górnej części opraw - pozwalają na tak dużą różnorodność. (Wiele ciekawych pomysłów odnajdziemy w okularach marek Versace lub Ray-Ban.)