okulary fotochromowe

Kupując okulary przeciwsłoneczne, chcemy, by okulary stały się wyjątkowym dodatkiem, który podkreśli nasz styl i poczucie estetyki. Jednak bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Chcesz zapewnić swojemu wzrokowi jak najlepsze zabezpieczenie przed słońcem? W takim razie koniecznie poznaj okulary fotochromowe.

 


 

Spis treści:

  1. Okulary fotochromowe - co to jest?
  2. Okulary z fotochromem - jak działają?
  3. Dla kogo okulary fotochromowe będą odpowiednie?
  4. Czy warto wybrać okulary fotochromowe?
 


Okulary fotochromowe – co to jest?

Ochrona przeciwsłoneczna wzroku znana jest nie od dzisiaj. Pierwsze okulary przeciwsłoneczne pojawiły się w Chinach w XII wieku i miały na celu ukrycie mimiki twarzy Chińskich sędziów. Jednakże nie miały one nic wspólnego z korekcją wad wzroku, przez co standardowe okulary przeciwsłoneczne w wielu przypadkach nie były wystarczające. W następstwie kolejnych lat pojawiły się inne warianty i modele okularów przeciwsłonecznych, jednak zawsze pojawiała się jedna, charakterystyczna wada tego produktu.

Ci, którzy stosowali okulary przeciwsłoneczne, skarżyli się na zmianę nasłonecznienia w zależności od miejsca, pory dnia czy pory roku. Okulary, które mają chronić przed UV, musiały więc zyskać zdolność reagowania na te zmiany. Naukowcom udało się ten efekt osiągnąć, a pomysł zaczerpnęli z mechanizmów powstawania obrazu fotograficznego, a dokładnie – reakcji atomów srebra na światło. I tak około 1967 roku zaczęto produkować okulary z fotochromem.

Na przestrzeni lat okulary fotochromowe zmieniały się, zarówno pod względem zakresu barw szkieł, jak i czasu ich zaciemniania oraz rozjaśniania. Te dostępne dziś błyskawicznie zmieniają swoją przejrzystość i oprócz funkcjonalności, charakteryzują się także atrakcyjnym designem.

okulary z fotochromem

Okulary z fotochromem – jak działają?

Mechanizm działania „fotochromów” mimo upływu lat jest cały czas taki sam. W kontakcie ze światłem, atomy srebra zamknięte w szkłach, zmieniają swoją wewnętrzną strukturę i dają tym samym efekt zaciemnienia okularów. Kiedy światła brakuje lub jest go mniej, wracają do początkowego stanu, co skutkuje rozjaśnieniem.

Znaczenie ma także temperatura powietrza. Im zimniej, tym okulary gwałtowniej reagują. Przykład: podczas zimowego dnia na górskim stoku „fotochromy” zaciemniają się zdecydowanie szybciej i mocniej niż w letni dzień, w trakcie spaceru po lesie. Ważnym aspektem jest również grubość szkieł – im grubsze, tym transmisja przebiega wolniej.

Dla kogo okulary fotochromowe będą odpowiednie?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów okularów z fotochromem. Te różnią się zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością, która może być rozbudowana o dodatkowe funkcje.

Okulary korekcyjne fotochromowe – chroń i koryguj

Borykasz się z wadą wzroku? Teraz nie musisz wybierać między wyraźnym widzeniem, a ochroną przed słońcem, bo z łatwością znajdziesz okulary łączące w sobie jedną i drugą funkcję. Okulary korekcyjne fotochromowe pozwolą Ci skorygować każdą wadę wzroku, ciesząc się słonecznym dniem bez męczenia i mrużenia oczu.

okulary korekcyjne z fotochromem

Okulary polaryzacyjne fotochromowe – bez fałszowania kolorów z otoczenia

Wątek polaryzacji pojawia się bardzo często w kontekście okularów przeciwsłonecznych. Standardowe przeciwsłoneczne eliminują bowiem problem oślepienia przez słońce, ale dopiero z powłoką polaryzacyjną okulary dadzą Ci pełną swobodę widzenia. Dzięki polaryzacji promienie odbite od mokrych powierzchni nie będą tak mocno razić i dadzą pełny komfort np. nad jeziorem. Polaryzację znajdziesz także w okularach fotochromowych.

Okulary fotochromowe z antyrefleksem – w ochronie przed sztucznym światłem

Polaryzacja chroni przed światłem naturalnym, a powłoka antyrefleksyjna przed przekłamaniami, które wynikają ze światła sztucznego. To kolejna uszlachetniająca warstwa, powstała jako odpowiedź na zmieniające się wokół Ciebie warunki – np. fakt, że w Twoim otoczeniu znajduje się coraz więcej migotliwych szyldów, banerów reklamowych, reflektorów i świateł ulicznych. Antyrefleks to dodatkowe zabezpieczenie dla Twoich oczu. Z nim Twój wzrok jest mniej podatny na zmęczenie.

Okulary fotochromowe dla kierowców, rowerzystów i wielbicieli gór – jakie wybrać?

Na co dzień prowadzisz samochód i zastanawiasz się, jakie okulary fotochromowe dla kierowców są najlepsze? Na pewno warto postawić na te, z antyrefleksem, które chronią przed oślepieniem przez reflektory nadjeżdżających z naprzeciwka aut, ale też przez wszystkie uliczne światła. Podczas prowadzenia pojazdu bardzo ważne jest określenie rzeczywistych kształtów, kolorów i odległości. Z tego powodu powłoka polaryzacyjna też jest pomocna. Należy jednak pamiętać, że okulary fotochromowe nie są w stanie osiągnąć pełnego zabarwienia w aucie. Jest to spowodowane filtrami promieniowania UV, które są nakładane na szyby samochodowe, przez co czynnik „zaciemniający” nie jest tak intensywny wewnątrz pojazdu. 

okulary fotochromowe z antyrefleksem

Inną grupą użytkowników zainteresowaną kupnem „fotochromów” są rowerzyści. Uwielbiasz jeździć na dwóch kółkach? Pewnie wiesz, jak nieprzyjemna może być jazda w pełnym słońcu bez okularów ochronnych. Okulary fotochromowe rowerowe to te, o najszybszym czasie reakcji i o dopracowanej, ergonomicznej budowie – dzięki temu oprawki są praktycznie niewyczuwalne i nie stanowią utrudnienia podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Często możesz znaleźć je pod nazwą „okulary sportowe”, ale nie daj się zwieść, bo nie każde okulary sportowe są okularami fotochromowymi.

Okulary fotochromowe w góry wydają się koniecznością. Im wyżej się znajdujemy, tym promieniowanie UV jest znacznie intensywniejsze. Jeżeli spacerujemy w górach, na których znajduje się śnieg, promieniowanie jest jeszcze mocniejsze. W tym przypadku posiadanie okularów fotochromowych staje się wręcz obowiązkiem każdego amatora górskich szlaków.  

Czy warto wybrać okulary fotochromowe?

Prawdopodobnie – tak, jak wiele innych osób – zastanawiasz się nad tym, czy warto inwestować w okulary z fotochromem. W końcu są droższe niż standardowe okulary przeciwsłoneczne, tym bardziej, jeśli wybierzesz model wzbogacony dodatkowymi powłokami. „Inwestować” to słowo-klucz w tym kontekście, bo dobre „fotochromy” to inwestycja we własne zdrowie – gwarancja zwiększonego bezpieczeństwa Twojego wzroku w kontakcie z coraz groźniejszym promieniowaniem UV. 

Uwielbiasz aktywny wypoczynek? Zatem na pewno szybko docenisz zalety takich okularów. A te od renomowanych marek, wykonane z należytą starannością posłużą Ci nawet lata, jeśli tylko będziesz o nie odpowiednio dbał.Opracowanie: mgr Martyna Małgorzata Pająk

Główny Konsultant ds. Optometrii Szkla.com oraz Kodano Optyk

Absolwent Wydziału Lekarskiego II Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kierunku Optometria oraz pracownik Banku Tkanek Oka w Lublinie. Pasjonatka optometrii klinicznej i medycyny.