Świat technologiczny rozwija się w bardzo szybkim tempie, ciągle dowiadujemy się o premierach kolejnych smartfonów albo ciekawych aplikacji. Bardzo często korzystamy z urządzeń mobilnych, niejednokrotnie zupełnie zastępując nimi tradycyjne przedmioty, takie jak na przykład książki. E-booki to dziś żadna nowość. 

Wielu czytelników sięga po nie zamiast po papierową książkę. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ na naszym urządzeniu mobilnym możemy przechowywać mnóstwo pozycji, podczas gdy do plecaka, czy torebki zmieścimy maksymalnie kilka książek, które, bądź co bądź, swoje ważą.


Jakie urządzenie najlepsze dla oka?

Oczywistym jest fakt, że o oczy trzeba dbać, nawet jeśli korzystamy z najlepszych urządzeń. Każdy czytelnik ma świadomość, jak trudno się skupić na lekturze z bólem głowy i oczu, kiedy nasz wzrok jest przemęczony. Dlatego warto przemyśleć jakie urządzenie będzie najodpowiedniejsze.
Na rynku mamy ogromny wybór smartfonów, wiele tabletów i czytników e-booków. Jaki sprzęt wybrać, żeby jak najlepiej zadbać o wzrok? Jeśli dużo czytasz: e-booki, artykuły, dłuższe teksty, to najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie czytnik. Dlaczego? Spośród wszystkich nowoczesnych tabletów i smartfonów żaden nie jest tak dostosowany do ludzkiego oka, jak czytnik. Posiada on specjalny ekran wyposażony w e-papier, który różni się zdecydowanie od wyświetlacza, jaki znajdziemy w pozostałych sprzętach.


Papier elektroniczny

E-papier charakteryzuje się tym, że wygląda jak kartka papieru, a nie jak wyświetlacz monitora. Zwróćmy uwagę na budowę ekranów: papier elektroniczny nie świeci. Czytnik jest wyposażony w diody, które znajdują się w ramce, a nie pod wyświetlaczem. Światło więc nie świeci nam prosto w oczy, tylko oświetla czytany tekst. Ekrany czytników są najlepszym urządzeniem dla naszych oczu. Zapewniają dobre widzenie nawet przy dużym nasłonecznieniu, np na plaży. Możemy więc korzystać z nich bez obawy o nasz wzrok.


Jak czytać na tablecie i smartfonie?

Kupno czytnika e-booków zdecydowanie polecamy tym, którzy dużo czytają. Natomiast, czy jest konieczne kupować czytnik, jeśli czytamy tylko czasem, albo mniejsze ilości tekstu? Oczywiście, ze względów zdrowotnych dla naszych oczu, możemy zakupić taki sprzęt. Jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami oraz noszeniem kolejnego urządzenia, który nie zmieści się w kieszeni czy malutkiej torebce.
Jak więc dbać o oczy jeśli czytamy na smartfonie, lub tablecie?


Oto kilka zasad, które warto przestrzegać:
  1. Zmniejszenie jasności ekranu - jeśli czytamy w pokoju bądź w miejscu gdzie światło nie jest przesadnie ostre nie korzystajmy ze zbyt jasnego ekranu. Nasze oczy zdecydowanie bardziej i szybciej się męczą patrząc na mocne światło bijące z wyświetlacza.
  2. Aplikacje do czytania - dostępne są specjalne aplikacje, które zmieniają kolory wyświetlacza na te lepiej przyswajane przez nasze oczy.
  3. Włącz tryb czytania - jeśli Twój tablet czy smartfon posiada “tryb czytania” włączaj go za każdym razem, kiedy czytasz dłuższy tekst, artykuł, czy plik PDF. Nie czekaj aż będziesz czytał kilkudziesięcio stronicową książkę. Oszczędź wzrok zanim się zmęczy.
  4. Rób przerwy - oczy narażone na mocne światło z wyświetlacza szybciej się wysuszają i męczą. Nie doprowadź do efektu suchego oka.
  5. Nie czytaj przed snem - jeśli lubisz poczytać do poduszki wybierz tradycyjną książkę lub czytnik. Dowiedziono naukowo, że ekrany LCD wpływają niekorzystnie na jakość snu. Ciężej jest usnąć i budzimy się bardziej zmęczeni, niż czytający papierowe lektury. Nasze oczy bowiem też potrzebują odpocząć.
  6. Wybierz tablet zamiast smartfonu - ekrany obydwu urządzeń są produkowane na tych samych zasadach, jednak bierzemy pod uwagę wielkość. Najlepszym dla wzroku będzie ekran o przekątnej ok. 10 cali. Mniejsze powodują szybsze zmęczenie naszych oczu.

Patrząc w przyszłość

Już w 2018 roku mamy być świadkami wdrażania kolorowego papieru do czytników. Dotychczas czytniki e-booków wyposażone w e-papier pokazywały jedynie czarno-biały obraz. Wszelkie próby wprowadzenia kolorów nie były zadowalające dla klientów, wymagających wysokiej jakości i nasycenia kolorów. Czekamy z niecierpliwością, aż będziemy mogli z pełną satysfakcją i bezpiecznie dla wzroku czytać e-komiksy na nowych czytnikach.