recepta okularowa

W zasadzie wszystkie wizyty u okulisty, w trakcie których lekarz rozpoznał wadę wzroku, kończą się otrzymaniem recepty - danych, które dla pacjenta mogą wydać się mocno tajemnicze. Dziś rozwiewamy ten sekret – tłumaczymy jak czytać receptę od okulisty i co właściwie oznaczają wypisane tam parametry.

Prawidłowe odczytanie danych umieszczonych na recepcie okulistycznej jest niezwykle ważne – szczególnie, kiedy planujesz zakup okularów przez Internet. W tradycyjnym salonie optycznym, gdzie kontakt ze sprzedawcą jest bezpośredni, można zapytać o poradę w rozszyfrowaniu parametrów z recepty, wówczas obsługa wyjaśni nam, co oznaczają poszczególne wartości. W większości sytuacji nawet nie trzeba tego robić, bo optyk zabiera receptę i doskonale wie jak wykonać okulary, uwzględniające zawarte tam dane. Jednak w trakcie zamawiania okularów przez Internet prawidłowe wpisanie danych jest Twoim zadaniem. Dlatego dziś omówimy parametry, które znajdują się na wszystkich okulistycznych receptach - rozwiniemy tajemnicze skróty i nazwy, abyś wiedział co masz wpisać, w którym miejscu i dlaczego.

Podstawowe dane na recepcie od okulisty

  • OP/OL - oznacza kolejno „oko prawe” i „oko lewe”.
  • Dal - jeśli dane znajdują się w kwadracie oznaczonym jako „dal”, oznacza to, że okulary, które zalecił Ci lekarz będą służyły Ci na co dzień, np. w trakcie spacerów, i umożliwiając ostre i wyraźne widzenie obiektów znajdujących się daleko przed Tobą.
  • Bliż - jeśli dane znajdują się w kwadracie „bliż”, to oznacza, że zadaniem Twoich przyszłych okularów będzie poprawa jakości widzenia z bliska. Będziesz więc korzystał z nich np. w trakcie czytania.
  • Sfera - parametr ten określa moc i siłę soczewki. Podany jest w dioptriach i może przyjmować wartości ujemne (-) lub dodatnie (+). Może również zdarzyć się, że parametr wynosi “0”/PLAN, co oznacza, że przyszłe okulary będą tzw. „zerówkami” – pozbawionymi mocy korekcyjnej.
  • PD - oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość między środkiem źrenicy jednego i drugiego oka. To parametr niezbędny do prawidłowego wykonania okularów, dlatego jeśli okulista nie zamieścił go na Twojej recepcie, zmierz PD samodzielnie. Spokojnie, to bardzo łatwe. O tym, jak to zrobić pisaliśmy w artykule "Jak samodzielnie zmierzyć PD - rozstaw źrenic”.

Dodatkowe dane na recepcie od okulisty

Czasami recepta jest bardziej rozbudowana i poza opisywanymi do tej pory parametrami zawiera kilka dodatkowych. Zdarza się to przede wszystkim u osób borykających się z dużą lub skomplikowaną wadą wzroku. Cylinder (skrót CYL) - jeśli Twoja recepta zawiera parametr określony jako „cylinder”, to oznacza, że lekarz stwierdził u Ciebie astygmatyzm. Jego korekcja może przebiegać przy użyciu dodatniego (+) lub ujemnego (-) cylindra, zawsze określanego z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych. Obecność tego parametru wiąże się z obecnością innego – osi.
Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)