Przed dokonaniem zakupu okularów należy zbadać wzrok u okulisty lub optometrysty. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nabyte okulary będą dobrze służyć naszym oczom. Zamawiając okulary korekcyjne przez internet, bardzo ważne jest prawidłowe wprowadzenie danych do formularza zakupu. By móc właściwie odczytać receptę, warto poznać definicję oznaczeń w niej zawartych.


  Podstawowe dane na recepcie od okulisty

  • OP/OL - oznacza kolejno „oko prawe” i „oko lewe”.
  • Dal – jeśli dane znajdują się w kwadracie oznaczonym jako „dal”, oznacza to, że okulary, które zalecił Ci lekarz będą służyły Ci na co dzień, np. w trakcie spacerów, i umożliwiając ostre i wyraźne widzenie obiektów znajdujących się daleko przed Tobą.
  • Bliż - jeśli dane znajdują się w kwadracie „bliż”, to oznacza, że zadaniem Twoich przyszłych okularów będzie poprawa jakości widzenia z bliska. Będziesz więc korzystał z nich np. w trakcie czytania.
  • Sfera – parametr ten określa moc i siłę soczewki. Podany jest w dioptriach i może przyjmować wartości ujemne (-) lub dodatnie (+). Może również zdarzyć się, że parametr wynosi “0”/PLAN, co oznacza, że przyszłe okulary będą tzw. „zerówkami” – pozbawionymi mocy korekcyjnej.
  • PD - oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość między środkiem źrenicy jednego i drugiego oka. To parametr niezbędny do prawidłowego wykonania okularów, dlatego jeśli okulista nie zamieścił go na Twojej recepcie, zmierz PD samodzielnie. Spokojnie, to bardzo łatwe. O tym, jak to zrobić pisaliśmy w artykule "Jak samodzielnie zmierzyć PD - rozstaw źrenic”.

  Dodatkowe dane na recepcie od okulisty

  Czasami recepta jest bardziej rozbudowana i poza opisywanymi do tej pory parametrami zawiera kilka dodatkowych. Zdarza się to przede wszystkim u osób borykających się z dużą lub skomplikowaną wadą wzroku. Cylinder (skrót CYL) - jeśli Twoja recepta zawiera parametr określony jako „cylinder”, to oznacza, że lekarz stwierdził u Ciebie astygmatyzm. Jego korekcja może przebiegać przy użyciu dodatniego (+) lub ujemnego (-) cylindra, zawsze określanego z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych. Obecność tego parametru wiąże się z obecnością innego – osi.

  Rozstaw źrenic-PD


  Pomiar rozstawu źrenic (PD) to podstawowa czynność, jaką wykonuje się przed zakupem okularów. PD określa odległość między środkami źrenic. Wartość ta niezbędna jest do przygotowania okularów w pełni dopasowanych do potrzeb użytkownika, a w efekcie skutecznych w korekcji wzroku i wygodnych w noszeniu. Jak samodzielnie zmierzyć PD, tj. rozstaw źrenic?

  Jak pewnie się domyślasz, wartość PD powinna zostać zmierzona przez lekarza i znajdować się na uzyskanej od niego recepcie lub zaleceniu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których okulista pomija tę czynność. Wtedy to zadanie spada na Ciebie. Jak samodzielnie zmierzyć PD? Sprawa jest bardzo łatwa. Potrzebujesz do tego wyłącznie lustra, linijki i ewentualnie ołówka oraz kartki, aby zapisać uzyskane wyniki. Mierzenie będzie jeszcze bardziej precyzyjne, kiedy poprosisz drugą osobę o pomoc.

  Jak samodzielnie zmierzyć PD? Instrukcja w 5 krokach

  własnoręczny pomiar PD
  • Stań w odległości około 25 cm od lustra. Koniecznie zadbaj o dobre oświetlenie.
  • Weź linijkę w dłonie, skieruj wzrok przed siebie i ustaw linijkę w linii prostej, ponad grzbietem nosa i idealnie na wysokości brwi.
  • Jeśli zaczynasz pomiar od lewego oka, zamknij prawe i ustaw początek linijki na wysokości samego środka lewego oka.
  • Teraz zamknij lewe, a otwórz prawe i zapamiętaj wartość, która znajduje się na wysokości źrenicy prawego oka.
  • Zapisz uzyskany wynik i powtórz powyższe czynności jeszcze co najmniej jeden raz – aby skorygować ewentualne błędy.
  Pamiętaj, aby zawsze trzymać linijkę nieruchomo!

  Z jakiej linijki skorzystać, wykonując samodzielny pomiar PD?

  Możesz wykorzystać standardową, szkolną linijkę, jednak szczególnie polecamy skorzystanie ze specjalnej linijki do pomiaru PD, zaprojektowanej przez naszych specjalistów. Dostępna jest w formie PDF, gotowa do wydruku. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy także możliwość pomiaru rozstawu źrenic za pomocą kamerki internetowej w laptopie lub telefonie. Wszystkie wskazówki jak zmierzyć wartość PD online znajdziesz tutaj.

  Opracowanie

  Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku na Blogu Kodano, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

  Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)