Dla kogo okrągłe okulary?

okrągłe okulary

Okrągłe okulary, znane też jako lenonki, to niewątpliwie jedne z bardziej cenionych modeli. Ich nazwa pochodzi od brytyjskiego muzyka, Johna Lennona, który wypromował noszenie okrągłych okularów. Dostępne są okrągłe modele przeciwsłoneczne oraz cała gama korekcyjnych oprawek. Dla kogo okulary okrągłe są najlepsze? Czytaj i sprawdź!

Owalne ramki łagodzą ostre rysy twarzy, dodając łagodności i lekkości. Z tego powodu są odpowiednie przede wszystkim dla osób o wyrazistych kształtach twarzy: kwadratowych i trójkątnych. Okulary lenonki pasują też paniom i panom o owalnych buziach - głównie dlatego, że ten typ twarzy współgra niemal ze wszystkimi modelami okularów. Poniżej znajdziesz szczegółowe opisy każdej z nich, dzięki którym łatwiej będzie Ci ocenić, czy okrągłe oprawki to coś dla Ciebie.

A jeśli nie jesteś pewien, jaki kształt ma Twoja twarz, a okrągłe modele są w Twoim guście, rozwiązanie jest jedno - pójdź do salonu, wybierz konkretne oprawki i przymierz!

 

Twarz owalna

 

Owalny kształt zachowuje odpowiednie proporcje, charakteryzuje się delikatnie węższym podbródkiem w porównaniu do czoła. To typ twarzy, do którego pasują praktycznie wszystkie modele okularów, nawet okrągłe.

Jeśli dobrze czujesz się w delikatnych oprawkach, wybierz metalowe, cienkie ramki. Okrągłe okulary dodają lekkości i pasują do wielu stylizacji. Dobrze sprawdzą się także nieco szersze oprawki w ciemnej barwie. Są wyraźniejsze i bardziej widoczne na twarzy, a odpowiednio dopasowane dodają niepowtarzalnego uroku i charakteru.

 

Twarz kwadratowa

 

Taki kształt charakteryzuje się szerokim czołem; jego atutem jest mocno zarysowana i szeroka szczęka. Zazwyczaj szerokość i wysokość twarzy jest zbliżona. Posiadacze tego typu twarzy potrzebują oprawek, które zaokrąglą rysy twarzy oraz optycznie je wydłużą. Najlepsze będą lenonki z mocniej zarysowanymi zewnętrznymi górnymi krawędziami, nawiązującymi delikatnie do „kocich oczu”. Z kolei owalny kształt okularów będzie idealnie komponował się z mocno zaznaczonymi rysami twarzy.

 

Twarz trójkątna

 

Szerokie czoło, które zwęża się w kierunku bardzo wąskiego podbródka – to charakterystyczna cecha trójkątnego kształtu twarzy. Kości policzkowe znajdują się dosyć wysoko i są mocno zarysowane. Okrągłe modele okularów będą najlepszym wyborem dla posiadaczy tego typu twarzy. Dlaczego? Bo największym wyzwaniem u osób z takimi twarzami jest zbalansowanie różnic w szerokości między czołem a podbródkiem. A oprawki o zaokrąglonych kształtach zdecydowanie ułatwią to zadanie. Proponujemy modele bez ramek lub z delikatną obwódką, które dodają twarzy harmonii i łagodności.

 

Metalowe czy plastikowe okulary „lenonki” - które wybrać?

 

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bo tak, jak można wskazać kilka typów twarzy, do których prawdopodobnie będą pasować „lenonki”, tak przy wyborze materiału i związanego z tym zupełnie innego wyglądu oraz funkcjonalności danych oprawek sprawa się komplikuje.

Ważną kwestią jest nie tylko Twój indywidualny gust - to, czy podobają Ci się delikatniejsze, czy może masywniejsze oprawki, ale też wygoda ich noszenia, istotną zwłaszcza, jeśli myślisz o okularach korekcyjnych okrągłych, z których będziesz korzystać prawdopodobnie każdego dnia.

Metalowe okulary „lenonki” są delikatniejsze, szczuplejsze, a o nos opierają się za pośrednictwem tzw. nosków. Przy zdejmowaniu, zakładaniu i przechowywaniu możesz mieć więc wrażenie, że wymagają większej ostrożności. Prawda jest jednak taka, że każde oprawki tego wymagają. Nie każdy lubi noski - są użytkownicy, którzy deklarują, że odczuwają je na bokach nosa. Z kolei wielbiciele metalowych oprawek podkreślają, że lubią to, iż na noskach okulary są delikatnie uniesione i ładnie podkreślają linię brwi, a także to, jak metalowe „lenonki” delikatnie wpasowują się w całą twarz i nie rzucają się od razu w oczy.

Co do plastikowych, okrągłych okularów, na pewno ich producenci oferują większy wybór kolorów i zdobień. Oprawki te są masywniejsze i bardziej wyraziste - za sprawą tego spełniają oczekiwania osób, które chcą mocno zmienić swój wizerunek, podkreślić spojrzenie lub po prostu lubią być bardziej widoczni. Nie posiadają odseparowanych elementów (jak noski), więc są odrobinę łatwiejsze w czyszczeniu i zdają się być odporniejsze na uszkodzenia.

Które zatem wybrać - metalowe czy plastikowe „lenonki”? To zależy wyłącznie od Ciebie. Ale teraz przynajmniej wiesz, jakie są główne różnice między nimi.

 

Przegląd okrągłych okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych

 

Wymarzone, okrągłe oprawki możesz połączyć z soczewkami korekcyjnymi o przepisanej przez lekarza mocy i wykorzystać do korekcji posiadanej wady wzroku. Okulary korekcyjne okrągłe znajdziesz w ofercie niemal każdego producenta, zarówno mniej, jak i bardziej znanego. To oznacza, że zakres cen za takie oprawki jest naprawdę duży i masz szansę zdobyć swoją parę także z niedużym budżetem. Okrągłe oprawki mieszczą się w ofercie również tych najbardziej charakterystycznych modowych marek. Możesz mieć więc pewność, że trafisz na modele nie tylko klasyczne, ale też ekstrawaganckie - lśniące, z dodatkowymi zdobieniami, w nietypowych kolorach.

Z łatwością i na podobnych zasadach znajdziesz też okulary przeciwsłoneczne okrągłe. A jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać je do swojej twarzy - reguły, które opisaliśmy wcześniej, obowiązują zarówno przy korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych wariantach.

 

Zobacz propozycje okrągłych okularów

 

Zobacz propozycje okrągłych okularów korekcyjnych

 

Zobacz propozycje okrągłych okularów przeciwsłonecznych

 

Okulary okrągłe „patentki” - dla kogo okulary okrągłe bez ramek?

 

„Patentki” to potoczna nazwa dla okularów pozbawionych tradycyjnej ramki. Soczewki łączą się za pośrednictwem mostka, a zauszniki przymocowane są do szkieł za pomocą śrubek lub wcisków. To prawdopodobnie najbardziej minimalistyczne i delikatne okulary na rynku. Są też nowoczesne. I modne. A nad kolorem i wzorem nadal możesz się zastanawiać, tyle że nie dotyczy on ramek - tak, jak w tradycyjnych okularach, a zauszników. Producenci oferują zarówno klasyczne zauszniki, jak i w wielu pięknych, wyrazistych kolorach.

Komu najbardziej pasują okulary okrągłe „patentki”? Osobom, którym jest dobrze w pozostałych typach okrągłych okularów, a do tego tym, poszukującym dla siebie jak najdelikatniejszych, niewidocznych oprawek, które będą jak najbardziej uniwersalne - pasujące do każdej sytuacji, a także eleganckie i o profesjonalnym wyglądzie.

Z pewnością kojarzysz znane osoby w okrągłych okularach. John Lennon, Zooey Deschanel, Steve Carell, Salma Hayek. Wszyscy oni często sięgali po właśnie ten kształt oprawek. Po przeczytaniu tego tekstu już wiesz, czy i Tobie prawdopodobnie będą one pasować. Jeśli tak, pora ruszyć na okularowe zakupy! A jeśli nie, zachęcamy Cię do przejrzenia oferty okularów w pozostałych kształtach; te mogą być równie piękne i modne.

Udostępnij: