Jak czyścić okulary?

czyszczenie okularów

Prawidłowe czyszczenie okularów pozwoli zachować ich odpowiednie, korekcyjne właściwości oraz zapewni większy komfort widzenia. Szkła korekcyjne pokryte specjalnymi powłokami uszlachetniającymi wymagają starannej pielęgnacji. Zastanawiasz się jak czyścić okulary? Podpowiadamy na co szczególnie zwrócić uwagę, czego unikać podczas czyszczenia oraz jakich środków używać. Przekonaj się, to wcale nie jest trudne!

 
 
  • Szkła okularów są delikatne i podatne na zarysowania, dlatego ich czyszczenie musi przebiegać równie subtelnie.
  • Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować podczas czyszczenia okularów. To przede wszystkim korzystanie z miękkiej ściereczki z mikrofibry, stosowanie dedykowanego płynu i czyszczenie nie tylko szkieł, ale całej oprawy.
  • Okulary nie brudzą się tak szybko, kiedy są odkładane do etui. Futerał chroni je również przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 

Nie czyść suchych szkieł

 

Pamiętaj, aby na początku zwilżyć szkła. Użyj do tego specjalnego płynu do czyszczenia okularów. Znajdziesz go w każdym sklepie optycznym. Możesz również zwilżyć okulary pod ciepłą, bieżącą wodą, bądź je w niej zanurzyć - pamiętaj jednak, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka, ani zbyt niska. Zdarza się, że w wodzie z kranu jest kamień, który może zarysować nasze szkła, dlatego zdecydowanie bardziej polecamy specjalny płyn do czyszczenia okularów.

 

Okulary czyść tylko ... mikrofibrą

 

Jak czyścić okulary, aby ich nie porysować? Weź ściereczkę z mikrofibry - zazwyczaj jest w zestawie z okularami, bądź do kupienia w sklepie optycznym. Trzymając okulary za mostek, czyść delikatnie szkła, wykonując koliste ruchy. Nie trzymamy za zauszniki, aby ich nie powyginać. Nie używaj do czyszczenia szkieł chusteczek higienicznych, ani papieru toaletowego, czy ręczników papierowych, bądź serwetek - materiały te wykonane są z papieru, który może zawierać kawałeczki drewna, z kolei one zarysują nasze okulary. Wycieranie okularów rąbkiem koszuli lub bluzki - nawet bawełnianej - również nie sprawdzi się dobrze podczas czyszczenia. Bawełna łapie kurz, którym możemy porysować szkła okularowe.

 

Unikaj nieodpowiednich płynów

 

Nie stosuj płynów przeznaczonych do czyszczenia szklanych powierzchni, np. płynu do mycia okien, czy szyb samochodowych. Na forach internetowych bardzo często możemy spotkać informacje o tym, jak czyścić okulary płynem do szyb, do mycia naczyń, mydłem bądź innymi detergentami. Oczywiście,  widoczny brud i kurz zostanie ściągnięty. Jednak te środki nie są testowane ani przeznaczone do tego, aby odpowiednio zachowywać powłoki uszlachetniające, które pokrywają nasze okulary. Warto o tym pamiętać, gdyż powłoki te np. ułatwiają czyszczenie, bądź zapobiegają zaparowaniu okularów. Na rynku dostępne są zatem płyny dedykowane dla soczewek z powłokami antyrefleksyjnymi czy soczewek z poliwęglanu.

 

Czyść całe okulary

 

Oprócz soczewek okularowych zwróć uwagę również na oprawki. Jeśli masz ręcznie malowane zauszniki, używaj specjalnych detergentów, aby kolor nie wyblakł lub nie został całkiem starty. Możesz zanurzyć całe okulary w letniej wodzie, aby je odpowiednio zwilżyć. Czyszczenie oprawek zależy przede wszystkim od tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Innych środków użyjemy do plastiku, a innych do drewna. Podczas czyszczenia powinniśmy zwrócić uwagę na noski oraz śrubki, gdyż w tych miejscach w szczególności zbiera się brud. Noski w okularach należy co pewien czas wymieniać u optyka. Jeśli Twoje okulary poluzowały się, również powinieneś zadbać o odpowiednie dokręcenie śrubek. 

 

Przechowywanie okularów

 

Nie zostawiaj na noc okularów na wierzchu. Nawet jeśli masz pewność, że nikt ich nie strąci, zwróć uwagę, że kurz unoszący się w powietrzu osiądzie na Twoich czystych szkłach. Kiedy chcesz przenieść okulary - np. używasz ich tylko przed komputerem, albo za kierownicą - nie trzymaj ich w kieszeni koszuli. Zawsze, kiedy nie masz okularów na nosie przechowuj je w bezpiecznym futerale na okulary.

 

Jak prawidłowo użytkować okulary?

 

Aby uniknąć zabrudzeń i odkształceń okulary zawsze należy zakładać i ściągać oburącz. Ważne jest również, aby były noszone tylko przez osobę dla której zostały przygotowane. Nie należy ich wrzucać luzem np. do torebki czy kłaść soczewkami do dołu, gdyż twarda powierzchnia lub kontakt z ostrymi przedmiotami, może spowodować ich zarysowanie. Najlepszym miejscem na przechowywanie okularów jest przeznaczony do tego sztywny futerał z miękką wyściółką, który zapobiegnie ewentualnemu zgnieceniu. Nie należy wystawiać ich również na długotrwałe działanie wysokiej temperatury w mocno nasłonecznionych miejscach. Jeśli jednak doprowadzimy do sytuacji, w której okulary ulegną odkształceniu lub uszkodzeniu mechanicznemu, nie należy ich wówczas samodzielnie naprawiać, a udać się do salonu optycznego, gdzie uzyskamy fachową pomoc.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku KODANO, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów KODANO Optyk

Udostępnij: