Indeks soczewek – pojęcie, które może brzmieć bardzo tajemniczo i na które prawdopodobnie już się natknąłeś, chcąc zamówić swoje wymarzone okulary. Co ono oznacza? Jaki indeks soczewek wybrać, aby cieszyć się wygodnymi w noszeniu i skutecznymi w korekcji wzroku okularami?

Czym jest indeks soczewek?

Indeks w soczewkach oznacza współczynnik załamania światła materiału, czyli prędkość fali na granicy dwóch ośrodków – granicy powietrza i granicy materiału soczewek. Co oznacza to w praktyce? Już wyjaśniamy – im wyższy indeks soczewek, tym soczewka w okularach jest cieńsza i lżejsza. Ma to bezpośredni związek z tym, jak prezentują się okulary oraz czy ich codzienne stosowanie jest wygodne.

Rodzaje indeksów soczewek

Rozwój technologiczny oraz wysoka jakość stosowanych materiałów pozwalają producentom na tworzenie soczewek o coraz to wyższym indeksie, w pełni dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. W naszym sklepie internetowym Kodano.pl znajdziesz zarówno podstawowe indeksy – 1.49 i 1.56, jak i wyższe – 1.60, 1.67 i 1.74. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że soczewki o wyższym indeksie bardzo często są wzbogacone o asferyczną konstrukcję, dzięki której przybierają płaski kształt i jeszcze skuteczniej eliminują nieprzyjemne efekty, takie jak np. zjawisko optycznej zmiany rozmiaru oczu.

Wyboru indeksu soczewek dokonasz w trakcie składania zamówienia. Nasz inteligentny system, tuż po tym, jak wprowadzisz dane z recepty, zaproponuje soczewki o najkorzystniejszym indeksie i da Ci czas na wybór tych, które Twoim zdaniem będą najlepsze. Możesz skorzystać z rekomendacji optomertysty, która pojawi się przy najkorzystniejszych dla Ciebie soczewkach okularowych.

Jaki indeks soczewek wybrać? Czy zawsze najwyższy indeks jest najlepszy?

Jak już wspominaliśmy, wysokoindeksowe soczewki są cieńsze i lżejsze. Rozwiązanie to sprawdzi się więc doskonale u osób borykających się z bardzo dużymi wadami wzroku. Okulary stworzone bowiem na ich zamówienie – pozbawione korzystnego indeksu – byłyby grube i ciężkie, a więc niezbyt ładne i na pewno niezbyt wygodne w stosowaniu.

Wysoki indeks soczewek okazuje się również konieczny przy niektórych oprawkach – szczególnie tych cienkich, metalowych, które nie byłyby w stanie współpracować z grubymi, topornymi szkłami. Dlatego sporo zależy od tego, na jakie oprawki się zdecydujesz.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których wysoki indeks soczewek jest zbędny. Najczęściej wtedy, kiedy wada wzroku klienta jest dość mała i zamyka się w wartości -2.00/+2.00 Dioptrii. Wtedy soczewki i tak są cienkie i lekkie i niepotrzebne jest ich dodatkowe pomniejszanie, bo w zasadzie nie zmieni to ich wyglądu. A wyższy indeks to również wyższa cena okularów, dlatego dobrze zastanów się czy tego potrzebujesz. Jeśli nie potrafisz ocenić tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanego wsparcia klienta w Kodano.pl.

Jak zmienia się grubość soczewek w zależności od indeksu?

Zobacz nasz cennik soczewek okularowych, w którym zobaczysz wszystkie wartości indeksu dostępne w naszym sklepie internetowym. Przy każdej soczewce okularowej zobrazowaliśmy jej grubość w odniesieniu do podstawowej grubości soczewki. W cenniku dostępne są także informacje na temat wszystkich parametrów i powłok uszlachetniających zastosowanych dla danej soczewki okularowej.

Opracowanie

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe. Zapoznaj się z artykułami zgromadzonymi w poradniku na Blogu Kodano, aby dowiedzieć się więcej o okularach korekcyjnych. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - Zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka (Optometrysta KODANO Optyk)