Okulary plastikowe

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 5420

Strona
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 5420

Strona
na stronę

Oprawki plastikowe

Jedną z najczęściej wybieranych opcji przy zakupie okularów są oprawki plastikowe, zwane też oprawkami z tworzywa sztucznego.

Zalety i wady oprawek plastikowych

Zaletą oprawek plastikowych jest duża odporność na złamania pomimo ich lekkiej konstrukcji, w porównaniu z oprawkami metalowymi. Oprawki plastikowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dlatego są często wybierane przez osoby, które lubią kolorową stylistkę. To także strzał w dziesiątkę dla osób z dużą wadą wzroku, bowiem oprawki plastikowe są na tyle widoczne na twarzy, że odwracają uwagę od grubych szkieł. Okulary z tworzywa sztucznego są rekomendowane jako dobre okulary do czytania.

Niestety okulary plastikowe mają też swoje wady. Można spotkać opinie, że z tego powodu będą one wypierane z rynku przez metalowe odpowiedniki. Te wady to przede wszystkim mała wytrzymałość na wpływ temperatury. Powyżej 100-150 stopni Celsjusza następują trwałe zmiany kształtu oprawek.

Najczęstszymi materiałami, z których wykonane są oprawki plastikowe są: azotan celulozy (celuloid), octan celulozy (acetat), propionian celulozy, żywice epoksydowe, poliamid, polichlorek winylu i polimetakrylan metylu. Z zastrzeżeniem, że celuloid powoli znika z rynku. W Europie praktycznie już go nie ma, natomiast używany jest jeszcze w Indiach i Japonii. Najpopularniejszym aktualnie materiałem plastikowym, z którego robi się oprawy jest acetat. Jest to materiał o większej twardości i wytrzymałości niż plastik, a jednocześnie lepszej elastyczności.

Zobacz pozostałe rodzaje okularów ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oprawki: